Úvod do akvaristiky

akvaristika - úvod
Každý rok objevují tisíce lidí přirozenou krásu akvárií. Dnes už ovšem nemusíte být omezeni pouze na pozorování podvodního světa, ale máte tu úžasnou možnost, vytvořit si vlastní. Veškeré potřebné vybavení je snadno dostupné. Jediné, co většině začínajících akvaristů chybí,  jsou srozumitelné informace, jak s tímto krásným koníčkem začít.

Mnoho lidí má z akvaristiky přehnaný respekt nebo dokonce strach, což je úplný nesmysl. Jakmile řeknete „pořizuji si akvárium“, každý se hned křižuje a varuje Vás, že akvaristika je strašně obtížná a je vhodná jen pro ty podivíny, co se celý den hrabou ve vodě a čtou si odbornou literaturu o koloběhu dusíku ve vodním prostředí. Omyl!

Akvaristika není obtížná, nevyžaduje odborné vzdělání a pořízení akvária rozhodně nepředstavuje závazek, že se mu musíte věnovat každý den.

Nenechte se znechutit lavinou informací, která se na Vás valí z internetu a všech možných odborných knížek. Člověk má pak pocit, že akvaristika je tak složitá, že ji mohou provozovat jen promovaní biochemici. Akvaristika má tradici delší než 100 let a věřte, že na začátku 20. století se rozhodně každý týden nekontrolovat stav dusitanů a dusičnanů v nádrži. Držte se základních informací, používejte selský rozum a nekomplikujte si život.

Založení akvária může být jednoduché, zábavné a vzrušující. Pokud dodržíte pár základních pravidel a vyhnete se běžným chybám, bude pro Vás akvárium zdrojem radosti. Vychutnejte si celý proces zakládání nádrže a nespěchejte. Díky rozvaze a plánování dokážete bez problémů vytvořit úžasný podvodní svět, na který budete moci být právem hrdi.

Úžasný pohled na pestrobarevné rybky z amazonského deštného pralesa, jihovýchodní Asie nebo třeba velkých afrických jezer za to rozhodně stojí. Vždyť kdy jindy máte možnost přinést si do vlastního bytu kousek „divočiny“, která sebou přináší klid, pohodu a při tom je tak rozmanitá, živoucí a neustále v pohybu. Nedivte se, když se u Vás zvýší frekvence návštěv, které se začnou ptát: „Hele, jak je to teda s tím akváriem? Možná bychom si nějaké taky pořídili.“ 😉

Tak už dost povídání a pojďme na to…

Série článků na téma „Úvod do akvaristiky„.