1.1.12. Aby se akvarijním rybám dařilo

Zkušený akvarista byl dotázán, co dělat, aby se akvarijním rybám dařilo co možná nejlépe. Jeho odpověď byla následující:

  1. Bavte se.
  2. Sledujte chování ryb, abyste poznali, když něco není v pořádku.
  3. Nestresujte se.
  4. Nekomplikujte to.

Aby se akvarijním rybám dařilo

Nejdůležitější je, aby vás akvaristika bavila. Pokud vám nebude přinášet radost, v konečném důsledku budou ryby trpět mnohem víc, než když zapomenete vyměnit vodu. Faktem je, že matka příroda je velmi shovívavá a flexibilní. Člověk si může založit akvárium, přidat trochu vody, ryby a být úspěšný hned od začátku. Existuje pouze jedno „pravidlo“:

Pokud voda obsahuje chlór, je žádoucí přidat kondicionér a chlór odstranit.

Kromě výše uvedeného neexistují ŽÁDNÁ „pravidla“ nebo „požadavky“.

Aby se akvarijním rybám dařilo

Samozřejmě že všichni akvaristé chtějí, aby byly jejich ryby zdravé a prosperovaly. Klíčem k dosažení tohoto cíle je pět parametrů.

  1. Vynikající biofiltrace s velkým povrchem filtračního média.
  2. Střídmé krmení (co ryby zkonzumují za minutu jednou denně).
  3. Používání krmiva s obsahem bílkovin nad 45 % v suché bázi.
  4. Kvalitní vzduchovací kameny s výkonným čerpadlem.
  5. Nečištěný filtr s dostatkem hnědé hmoty (prospěšné bakterie).

Těchto pět faktorů dohromady zajistí křišťálově čistou vodu. Křišťálově čistá voda má velmi nízký počet bakterií ve vodním sloupci, což znamená, že ryby budou zdravé.

Pokud dáme tyto parametry do tabulky a přidáme jim číselné hodnoty (0 – neexistuje, 10 – dodržováno na maximum), získáme hrubý přehled o tom, jak se rybám v nádrži bude dařit.

aby se rybám dařilo

Celkové skóre:

(0 – 24) – zkuste se polepšit

(25 – 34) – vhodné pro komunitní akvária (Dánio pruhované, parmičky, platy, mečovky, čichavci, duhovkovití)

(35 – 44) – vybírat si můžete i náročnější zlaté rybky, razbory, cichlidy Střední Ameriky, amazonské ryby (Drobnoústka, pancéřníčci, Piraňu stříbřitou, skaláry a většinu teter)

(45 a více) – dovolit si můžete nejnáročnější druhy teter (neonky, Tetry červenoústé…), terčovce, cichlidky, vrubozobce, kančíky, sekavcovité nebo třeba sumečka průsvitného

Výše uvedené neberte jako striktní pravidla. Spíše jde o hrubý nástin toho, jak připravené je akvárium pro různě náročné druhy ryb. Máte-li zájem o příklad těchto výpočtů, klikněte zde:

1.1.12.1. Příklad jak bodovat akvárium

Vynikající biofiltrace s velkým povrchem filtračního média

Biofiltrace je závislá na účinné ploše povrchu. Jedná se o plochu filtračního média, která je dostupná pro růst užitečných bakterií. Pokud jde o médium ve filtru, ÚČINNÁ povrchová plocha je často mnohem menší než inzerovaná plocha média.

Kazetové filtry (vnitřní i závěsné), bývají velmi špatné biologické filtry. Mají totiž malou účinnou plochu povrchu filtračního média. Houbové, půdní, kanystrové a jímkové filtry, mají slušnou až velmi dobrou účinnou plochu. Biofiltrace je z pěti parametrů nejdůležitější. Dobrá biofiltrace dokáže vyvážit spoustu jiných zaváhání akvaristy.

Střídmé krmení

Akvaristé často krmí třikrát denně tolik, co ryby snědí za pět minut. To je příliš mnoho. Držte se jednoduché rady:

Krmte ryby jednou denně POUZE takovým množstvím potravy, které zkonzumují za jednu minutu.

Pokud je po jedné minutě v akváriu stále potrava, musíte množství potravy snížit.

Používání krmiva s obsahem bílkovin nad 45 %

Krmivo s nízkým obsahem bílkovin nemá přímý vliv na zdraví ryb. Jeho vliv je nepřímý prostřednictvím dlouhé řady kauzálních vlivů:

  • Krmivo s nízkým obsahem bílkovin má vysoký obsah sacharidů.
  • Sacharidy jsou rybami tráveny pouze z 50 %.
  • Nestrávené sacharidy vytvářejí rozpuštěné organické sloučeniny, které mají vysoký poměr uhlíku k dusíku.
  • Patogenní bakterie a další patogenní organismy se rychleji množí v prostředí s vysokými poměry uhlíku k dusíku.
  • Přemnožení těchto organismů ve vodním sloupci má za následek „matnou“ nebo dokonce mírně mléčnou vodu.
  • Bakterie a další organismy ve vodním sloupci napadají ryby.

Jaký by měl být tedy obsah bílkovin v krmivu, aby se akvarijním rybám dařilo? U suchého komerčního krmiva je hranice kolem 45 %. Tato hranice není striktní. Hladina 42 % bílkovin v suchém komerčním krmivu nebude ideální, ale také nebude tak špatná. Základem je průzračnost vody. To, kde bude práh křišťálově čisté vody závisí na mnoha proměnných. 34 % bílkovin v krmivu může poskytnout křišťálově čistou vodu v jednom akváriu, zatímco 52 % může poskytnout zakalenou vodu v jiném uspořádání akvária. Abych to shrnul:

Pokud musíte koupit komerční krmivo, kupujte to, které obsahuje nejvyšší množství bílkovin.

Kvalitní vzduchovací kameny s výkonným čerpadlem

Existují dva způsoby, jak dosáhnout skvělého provzdušnění. Kvalitní vzduchovací kameny s větší pumpou zajistí dobré provzdušnění. Velmi dobře funguje také vlnotvorný nebo filtrační výstup, který vytváří turbulentní proudění na hladině vody.

Nečištěný filtr s dostatkem hnědé hmoty (prospěšné bakterie)

Hnědá hmota ve filtru obsahuje přibližně 85 % prospěšných bakterií v akváriu. Pokud filtrační média vyčistíte, pak odstraníte prospěšné bakterie a můžete začít zabíhání akvária od začátku.

Pokud se průtok filtrem zpomalí nebo zastaví, je třeba filtr lehce vyčistit. Čištění provádíme jemně, žádné propírání pod proudem vody, ždímání ani nic podobného. Lehkým čištěním odstraníme jen tu hnědou hmotu, která na filtračním médiu nedrží a nic víc.

Křišťálově čistá voda

Naddimenzovaná filtrace je pro křišťálově čistou vodu důležitá. „Naddimenzovanou“ filtraci definuji tak, že použiji mnohem větší povrch filtračního média, než vyžaduje oxidace amoniaku. U nádrží počítám vždy s 10 m² povrchu filtračního média na 500 g ryb. Kanystrové filtry čistím jen lehce, když se ucpou. Půdní a jímkové filtry nečistím nikdy. Jako médium do kanystrových filtrů používám výhradně plastové drátěnky na nádobí a spoustu pěnových vložek (30 ppi). Pro více informací přejděte na tento odkaz:

6.3. Naddimenzovaná filtrace

Nezaznamenal jsem žádné nevýhody „naddimenzované“ filtrace (pokud nepočítám náklady).

Nedůležité parametry

Jistě vás napadá spousta dalších parametrů, které zatím nebyly nikde zmíněny. Spousta věcí, které můžete vyšperkovat tak, aby se akvarijním rybám dařilo ještě lépe. Podívejte se na seznam níže, kde uvádím, co není ani zdaleka tak důležité, jak se v akvaristice často říká:

  • Způsob zabíhání akvária
  • Druh potravy (přímo)
  • Výměny vody
  • pH
  • Tvrdost vody (KH, GH)
  • Celkové množství rozpuštěných látek
  • Hladiny amoniaku a dusitanů (přímo)
  • Hladiny dusičnanů
  • Počet přefiltrovaných objemů nádrže za hodinu
  • Teplota
  • Stabilita parametrů vody

Mnoho akvaristů nebude s některými položkami výše uvedeného seznamu souhlasit. To je v pořádku. Jak jsem uvedl v předchozích článcích, akvaristika se dá úspěšně provozovat nepřeberným množstvím způsobů.

Pokud vás problematika parametrů, kterým se přisuzuje větší význam, než ve skutečnosti mají, zajímá detailněji, klikněte na odkaz níže:

1.1.12.2. Nedůležité parametry akvária

Zdroj: text byl přeložen z aquariumscience.org a následně upraven

Sdílet tento článek