Chcete si koupit akvárium, takže jdete do nejbližší akvaristiky a pořídíte si 50 litrovou nádrž s příslušenstvím. Jenže co dál? Společně s prvním akváriem si domů přinesete i spoustu otázek, obav a očekávání.
Základní set většinou obsahuje:
- 50litrové akvárium
- LED světlo
- Vnitřní akvarijní filtr
- Krmivo
- Vodní kondicionér
Ignorujte většinu pokynů, které si donesete společně s prvním akváriem. Jsou plné zavádějících informací.
Zajděte do akvaristiky a kupte dvě rybky o velikosti cca 5-7 cm nebo šest ryb o velikosti 2-3 cm. Pokud chcete chovat zlaté rybky, tak pořiďte dvě zlaté rybky. Naplňte akvárium vodou, přidejte 5násobnou dávku kondicionér (pokud máte ve vodě chór – to je VELMI DŮLEŽITÉ), zapněte filtr a LED světlo a přidejte ryby. Nepřekrmujte a budete v pohodě.
Trochu do hloubky
Akvaristé často zabíhají nádrže bez ryb, což znamená, že ryby nepřidávají ihned, ale několik týdnů do akvária bez ryb přidávají potravu a moč. Toto „zabíhání“ obvykle trvá čtyři až šest týdnů. Dělá se proto, že je možné (ale dost obtížné) ublížit rybám tím, že jich do nezaběhnuté nádrže přidáme příliš velké množství, překrmujeme a máme vysoké hladiny pH. Pokud nádrž zaběhnutou nemáte, ale ryby jste již pořídili, pak je krmte jen velmi lehce a vše bude v pohodě. Pravděpodobně nejčastější chybou začátečníků v tomto hobby je překrmování ryb.
Když založíte jakékoli nové akvárium, voda se v něm může po nějaké době zakalit. Ignorujte to. Vyjasní se za čtyři až šest týdnů. Pokud provedete výměnu vody, aby se voda vyčistila, zákal zůstane déle. První dva měsíce tedy vodu neměňte. Dekorace a štěrk se pokryje zelenými a hnědými řasami, což je zcela normální. Nejlepší způsob, jak tento „problém“ vyřešit je, naučit se s tím žít.
Udělejte rybám dobře
Existuje několik jednoduchých způsobů, jak udělat nádrž ještě zdravější:
- Krmte ryby jednou denně pouze takovým množstvím granulovaného suchého krmiva, které sežerou za minutu. Ryby jsou chladnokrevní tvorové, kteří nepotřebují mnoho potravy. Nesnězená potrava v akváriu produkuje bakterie. Bakterie produkují toxiny. Toxiny zabíjejí ryby.
- Ignorujte pokyny k filtru, které říkají, že náplně je třeba měnit každý měsíc. Nečistěte, nevyměňujte ani nevyjímejte pěnová média. Hnědé látky, které se na filtračním médiu hromadí, jsou důležité prospěšné bakterie a pro zdravé akvárium jsou nepostradatelné.
- Kupte si středně velké vzduchové čerpadlo, nějaké vzduchové hadičky, zpětný ventil a vzduchový kámen. Provzdušňování pomocí bublin je jedním z nejlepších způsobů, jak udržet ryby zdravé.
- V zabíhajícím se akváriu se poměrně často objevuje krupička, což je onemocnění akvarijních ryb. Buďte na tuto možnost připraveni a pořiďte si účinný lék na bázi formalínu / malachitové zeleni. Toto jsou jediné léky, které fungují!
- Přidejte akvarijní štěrk. Ideální je velikost 3-5 mm.
- Přidejte dekorace a falešné rostliny. Nepřidávejte skutečné rostliny. Živé rostliny jsou na pěstování obtížnější, než prodejci tvrdí.
- Ignorujte rady, které říkají, že máte koupit speciální produkt pro zrychlené cyklování („bakterie v láhvi“). Nechte nádrž přirozeně cyklovat (přeměna jedovaté rybí moči na nejedovaté látky za pomoci kolonií „prospěšných bakterií“). Po čase se voda může zakalit nebo dokonce zezelenat. Ignorujte to. Nedělej nic. Žádná výměna vody, žádné čištění ničeho. Za pět nebo šest týdnů se voda vyjasní a všechno bude v pořádku.
- Pokud chcete cyklování urychlit, můžete vzít starou ponožku, dát do ní lžičku černozemě ze zahrady (komerční zeminy jsou většinou sterilizovány, takže nebudou fungovat), zeminu z květináče nebo jezírkové bahno. Ponožku umístěte do proudu vody a občas ji vyždímejte.
- Když se s rybou hodně manipuluje, může zemřít na rybí ekvivalent infarktu. Když do nového akvária přidáte rybu, chcete se vyhnout tomu, aby ryba bez povšimnutí uhynula. Nezpozorované rybí tělo se může rozložit a rychle zabít ostatní ryby. Takže nová nádrž by měla být každých pár hodin kontrolována, zda neobsahuje mrtvá těla. I toto je součást akvaristiky.
Další články:
Protože ryby vylučují chemikálii zvanou amoniak, která je toxická, je žádoucí (ALE NE NUTNÉ) nově založenou nádrž zaběhnout:
1.1.2. Jednoduchý způsob, jak zaběhnout akvárium
Pro zdravé akvárium je nejvhodnější krmivo s vysokým obsahem bílkovin:
1.1.3. Krmivo pro ryby jednoduše
Kromě odstranění chlóru nejsou parametry vody důležité:
Filtr je nutný pro všechny ryby. Nevyměňujte a nečistěte ho příliš často:
Médium ve filtru je také faktorem, který je třeba zvážit, pokud chcete chovat více než pár malých ryb:
Dobré provzdušňování zajistí rybám pevné zdraví:
Při zakládání nového akvária zarybňujte postupně:
V každé nové nádrži se téměř na všech površích vytvoří hnědý film. Zkušení akvaristé s tím prostě žijí. Je součástí zdravého akvária:
Jednou z nejnáročnějších nádrží na udržování je malá nádrž s cca pěti středními rybkami a cca pěti živými rostlinami:
1.1.10. Akvarijní rostliny z pohledu začátečníka
Nové ryby často trpí na onemocní zvané krupička. Jedná se o bílé skvrny/tečky na kůži ryb:
1.1.11. Nejčastější onemocnění ryb – krupička
Pokud chcete pro své ryby „optimální“ podmínky, existuje pět věcí, jak toho dosáhnout:
1.1.12. Jak zajistit, aby se rybám dařilo
Výběr ryb pro začátečníky je poměrně široký, neonkám, terčovcům a několika dalším rybám se raději vyhněte:
1.1.13. Ryby pro začátečníky
Většina začátečníků se ohledně údržby akvárií řídí radami z internetu a sociálních sítí. Nakonec tráví údržbou nádrží tolik času, že je akvaristika přestane bavit a s tímto krásným koníčkem skončí. Nemusí to tak ale být:
1.1.14. Údržba akvária
Návrat do nabídky článků „Úvod od akvaristiky“
Zdroj: text byl přeložen z aquariumscience.org