Základy pro chov Tetry neonové (neonky)

tetra neonova
Tetra neonová patří k nesmírně populárním akvarijním rybkám. Je poměrně odolná, levná a snadno dostupná, takže je často jedním z prvních druhů, který akvaristé kupují. Hejno neonek dodá akváriu jak barvu, tak i hodně pohybu. Neonky zůstávají poměrně malé (kolem 2 cm).
Klasifikace

Tetra neonová patří do čeledi Characidae a rodu Paracheirodon. To z nich dělá úzce příbuzné s dalšími velmi populárními akvarijními rybami, jako jsou Neonka červená (Cardinal tetra; Paracheirodon axelrodi) a Neonka modrá (Green Neon tetra; Paracheirodon simulans). Méně běžná Neonka černá (Black Neon tetra; Hyphessobrycon herbertaxelrodi) je už jen vzdáleně příbuzná, protože patří do jiného rodu v rámci čeledi Characidae.

Zástupci rodu Paracheirodon pocházejí z neotropické oblasti (zjednodušeně se jedná o Střední a Jižní Ameriku) a především pak ze severní části Jižní Ameriky. Typicky jsou zástupci tohoto rodu charakterističtí zářivě modrou postranní čárou. Často jsou chováni ve společenském akváriu s měkkou kyselou vodou a tropickými teplotami.

Neonky jako obchodní artikl

Jak již bylo řečeno, jedná se o velmi populární rybu především mezi začínajícími akvaristy. Uveďme si jen to, že každý měsíc jich je jen do USA importováno více než 1,5 milionu. Ač je pro běžné akvaristy obtížné tyto ryby odchovat, pro profesionály jde o jednoduchou záležitost, a tak jich produkují obrovská množství. Pokud si v akvaristice koupíte neonky, tak si můžete být 100% jisti, že nebyly chyceny nikde v amazonském pralese, ale odchovány v zajetí. Na tento fakt bychom se ovšem měli dívat pozitivně. Tetra neonová není v divoké přírodě výrazněji ohrožena nadměrným lovem, jako je tomu v případě mnoha jiných druhů, protože se její lov a export nevyplatí.

Rozšíření

Jde o sladkovodní rybu původně ze severních tropických částí Jižní Ameriky. Přibližně se dá její výskyt lokalizovat na západní Brazílii, jihovýchodní Kolumbii a východní Peru, přičemž divoké Tetry neonové lze nalézt v pramenných oblastech řek Amazonka, Tiger, Napo a Yarapa. Najdeme ji jak v biotopu Blackwater, tak Clearwater. Naopak ji nenaleznete v řekách pramenících v Andách s vodním biotopem Whitewater. Jelikož se nejčastěji vyskytují v biotopu Blackwater (rašelinou tmavě zbarvená voda), je tím vysvětlován zářivě modrý pruh na bocích (slouží k identifikaci). Když se neonky loví ve volné přírodě, většinou jde o oblast Rio Solimoes, což je část Amazonky, která začíná na hranicích Brazílie a Peru a pokračuje dál po proudu řeky a končí tam, kde se do Amazonky vlévá Rio Negro.

Jihoamerické biotopy Blackwater a Clearwater jsou velmi měkké a kyselé vody. Teplota se pohybuje mezi 20 a 26 °C, přičemž může dosáhnout i vyšších hodnot. Je třeba si ovšem uvědomit, že komerčně vyšlechtěné Tetry neonové jsou často přizpůsobeny podmínkám, které se výrazně liší od těch, které mají ve své domovině.

Popis

Stejně jako většina teter má vřetenovitý tvar těla a tupý nos. Zářivá modrá čára probíhá po obou stranách těla od nosu a po celé délce až k tukové ploutvi. Je vyzdobena také červeným pruhem, který běží od poloviny těla až k základu ocasní ploutve. Boky nad modrou čárou mají tmavě zelený olivový odstín. Břicho je stříbřité barvy a řitní ploutev je téměř průhledná.

Během noci, kdy ryba odpočívá na krytém místě, jsou barvy matné. Pokud rychle zapnete světlo, budou se vám vaše neonky zdát nevýrazné, ale po chvilce by měly získat své jasné barvy. Pokud zůstávají matné po delší dobu, může to být známka nemoci nebo stresu. Často je tento jev zapříčiněn špatnou stravou.

Tetra neonová se často zaměňuje s Neonkou červenou, protože obě mají výrazné červené a modré pruhy. Odlišit od sebe tyto dva druhy je velmi jednoduché. Pokud červený pruh na boku těla končí zhruba v polovině těla ryby, pak se díváte na Tetru neonovou, pokud se červený pruh táhne po celé délce, jedná se o Neonku červenou.

tetra neonova
Tetra neonová
neonka cervena
Neonka červená
Chování v akváriu

Tetra neonová je klidná mírumilovná ryba, která je často chována ve společenských nádržích s jinými druhy neagresivních a přibližně stejně velkých ryb. Na kvalitu vody nejsou nijak náročné. Rády se pohybují v hejnu, takže byste si měli pořídit minimálně 8 jedinců. Pokud je to možné, vždy jich kupte co nejvíce. V tomto případě je v množství síla. Rybky se mnohem lépe vybarví a nejsou tak náchylné ke stresu (onemocněním). U malých rybek těžko poznáte pohlaví. S větším množství tak roste šance, že budete mít samce i samice. V neposlední řadě ryby mnohem více vyniknou. Pokud chováte jak tuto tetru, tak i Neonku červenou, je šance, že se obě hejna smísí, ale není to pravidlem. Ve volné přírodě s dožívají až 10 let, v zajetí je to ovšem podstatně méně.

Jak by mělo akváriu vypadat

Pokud chcete napodobit přirozené prostředí, bude se v podstatě jednat o napodobení řeky Amazonky a jejích přítoků. Tyto řeky jsou typické hustými rostlinami a tím, že jsou často zastíněné vegetací džungle. Tetra neonová tedy ocení dostatečně osázené akvárium s místy, kde se může skrýt. Také by tu měl být otevřený prostor pro plavání. Světlo by nemělo být intenzivní, ale pouze tlumené. V ideálním případě je dobré použít plovoucí rostliny, které zamezí průniku světla a akvárium bude tmavší. Dno by mělo být tmavé. Minimální doporučená velikost nádrže je 60 cm a 120 l.

Péče o ryby

Tetry narozené v zajetí jsou často přizpůsobeny podmínkám, které se hodně liší od těch, které naleznete v jejich domovině. V přírodě obývají velmi měkké a mírně kyselé vody tropických oblastí Jižní Ameriky, kde se teplota vody obvykle pohybuje mezi 20 – 26 °C. Tropické deštné řeky jsou často doplňovány vodou z tropických dešťů, které mají velmi měkkou vodu, proto se doporučuje i častá výměna vody v akváriu. Obecně se dá říct, že doporučené rozmezí pH je 5,0 – 7,0 a tvrdost 1 – 2 dGH. Rychlá změna parametrů vody může těmto rybkám výrazně ublížit (stres, nemoci …).

Vzhledem k tomu, že se jedná o populárního obyvatele akvária, mnoho lidí a chovatelů se na tomto faktu snaží vydělat bez ohledu na kvalitu ryb, kterou produkují.  Akvaristé se vrací do zverimexů a kupují stále nové rybky a tak je to pořád dokola. Pokud nové neonky pochcípají, zkuste je koupit v jiné prodejně. Dejte jim dostatek času na aklimatizaci a především zkuste změřit parametry vody, ve které je přinesete. Pokud se výrazně liší od toho, co máte v akváriu, můžete si být téměř jistí, že nové rybky přežijí jen těžko nebo určitě ne všechny.

Jak již bylo zmíněno dříve, barva je jasným ukazatelem stavu ryby. Pokud je jedinec matný, něco není v pořádku. Může se jednat o nemoc, špatnou kvalitu vody, podvýživu nebo jednoduše o fakt, že ryba ztratila své postavení v hejnu.

Neonka červená je po zapnutí světla barevně nevýrazná
Neonka červená je po zapnutí světla barevně nevýrazná
Krmení

V přírodě se jedná o všežravce, kteří se živí rostlinnou hmotou, stejně jako korýši, červy a hmyzem. V akváriu nejsou nijak vybíraví a přijmou jakoukoliv potravu včetně vloček a mražené i sušené potravy. Dbejte na to, aby rybky měly pestrou stravu, myslet si, že vám budou prospívat několik let jen na vločkovém krmivu je nepravděpodobné. Určitě je možné použít vločková krmiva jako základ a občas je doplnit dafniemi, artemiemi, larvami pakomárů atd…

Rozmnožování

Poznat samce od samice může být obtížné. Hlavním rozdílem je, že samice mají větší a kulatější břicho. Modrá čára je u samců přímá, zatímco u samic působí ohnutě.

Pokud chcete tyto tetry chovat, měli byste vytvořit samostatnou chovnou nádrž, ze které mohou být dospělé ryby okamžitě po oplození vajíček odstraněny. Akvárium musí být vybaveno víkem, protože v době tření mají ryby tendenci vyskakovat z vody. Dno by mělo být pokryto jemným kamením a nesmí se zapomenout ani na rostliny. Teplota se udržuje pod 24 °C a tvrdost 1 – 2 dGH (vždy musí být nižší než 4). Jako chovné ryby vybírejte jen silné a zdravé jedince. Před třením krmte pouze živou potravou (larvy komárů …). Někteří chovatelé vyvolávají tření tak, že nechají stoupnout hladinu dusičnanů, těsně před tím, než vymění vodu v akváriu. Rychlý pokles hladiny dusičnanů je způsob, jak napodobit tropický déšť a tím vyvolat tření ryb. Akvárium by nemělo být zpočátku vůbec osvětleno s tím, že osvětlení můžeme postupně přidávat. Oplozená vajíčka jsou velmi citlivá na světlo, proto je nutné omezit množství světla po tření.

Neonky se většinou vytírají během časného rána. Ve volné přírodě může být počet vajec na jednu samici kolem 150, ale v akváriu nepočítejte s počtem vyšším než 40 -50 vajec, z nich se jen menší počet změní v potěr. Vajíčka často ulpívají na listech rostlin a potěr se líhne po 22 – 30 hodinách. Samostatného plavání je schopen po 3 – 4 dnech. Potěr je velmi malý a je nutno ho krmit miniaturní potravou jako jsou nálevníci, vířníci nebo vaječný žloutek. Po 1 – 4 týdnech bude potěr dost velký na to, aby se mohl živit artemiemi. Po zhruba 1 měsíci se začne ukazovat jejich dospělé zbarvení.