Kolem kvality akvarijní vody se točí nekonečné diskuze snad všech akvaristů. Paradoxem je, že parametry akvarijní vody nejsou ani zdaleka tak důležité, jak si akvaristé myslí. Chemické složení, pH, tvrdost a soli obsažené ve vodě nejsou pro pohodu sladkovodních tropických ryb příliš důležité.
Pokud můžete vodu pít, může se v ní dařit i rybám.
S novým akváriem si nekupujte testovací sadu. Stačí přidat kondicionér na odstranění chlóru (ideálně 5x předepsané množství). Až budete připraveni, přidejte rybu a o vodu se nebojte. Parametry vody nejsou tak důležité.
Parametry akvarijní vody detailněji
Níže uvádím několik pravd, které jsou v tropické sladkovodní akvaristice konstantní:
- Voda v akváriu musí být pokud možno bez bakterií. Tento požadavek je důležitý, ale jen zřídka zmiňovaný nebo diskutovaný. Počet bakterií koreluje s čistotou vody. Křišťálově čistá voda má velmi nízký obsah bakterií, zatímco „matná“ voda má vysoký obsah bakterií.
- Důkladná kontrola a stabilita teploty NENÍ důležitá. Teplota pro TÉMĚŘ všechny tropické ryby se může pohybovat od 21 °C do 32 °C s občasnou odchylkou k 18 °C a 35 °C. Ryby nejsou „šokovány“ rychlými změnami teploty.
- pH vody není příliš důležité. Většina kohoutkové vody s pH mezi 6.5 a 8.5 je vhodná pro všechny ryby. V případě rozmnožování mají některé ryby specifické nároky na pH vody. Prospěšné bakterie potřebují ke zpracování amoniaku pH vyšší než 6.5.
- Tvrdost (jak GH, tak KH) má malý význam. Určitý stupeň tvrdosti KH zabraňuje náhlým výkyvům a „syndromu staré nádrže“. „Syndrom staré nádrže“ nemůže nastat, pokud člověk vymění 50 % vody každý 1-4 měsíce (závisí na množství KH ve vodě). Určitá hladina KH je také potřeba při cyklování akvária.
- Rozpuštěné soli nejsou důležité, pokud jich je alespoň malé množství. Pokud akvarista používá vodu z reverzní osmózy, pak soli nabývají na významu. Jediný případ, kdy se ryba může dostat do problémů, je ve vodě velmi prosté soli (celkový obsah rozpuštěných látek (TDS) je méně než 60 ppm).
- Myšlenka, že voda obsahuje „těžké kovy“ nebo „toxiny“, je obrovský mýtus.
Výměna vody
Existuje mýtus, že akvarista musí měnit vodu v akváriu alespoň 1x týdně. Tato myšlenka je mylná. Doporučuji měnit 50% vody každé 2-4 měsíce v závislosti na zarybnění. Tyto výměny vody odstraňují z akvária POUZE dusičnany. Výměna vody nedělá v akváriu NIC jiného. Ještě jednou tedy opakuji, že jediným důvodem pro výměnu vody je udržení nízké hladiny dusičnanů. Dusičnany navíc nejsou příliš toxické. Pokud někdo mění vodu podle úrovně dusičnanů, doporučuji výměnu vody pouze v případě, že dusičnany překročí 80 ppm. Pozor, dusičnany se snižují POUZE výměnou vody nebo rostlinami. Tady je o tom článek:
5.4. Bezpečné hladiny dusičnanů
Mýty o vodě
O akvarijní vodě existuje mnoho mýtů. Některé z těchto mýtů jsou:
- Je nezbytné, abyste měli sadu na testování vody a pravidelně testovali vodu.
- 1x týdně byste měli vyměnit alespoň 50% vody v nádrži.
- Vysoké pH (>7.5) se snižuje použitím organických materiálů, jako jsou mandlové, bukové nebo dubové listy, rašelina a naplavené dřevo.
- Parametry akvarijní vody jsou důležité při diagnostice onemocnění ryb.
- Ryby umírají dříve ve vodě, která má pH odlišné od jejich původních vod.
- Ryby umírají dříve ve vodě, která má tvrdost odlišnou od jejich původních vod.
- Ryby z Amazonky (blackwater) budou ve vodě s vysokým pH trpět.
- Tvrdost (GH a KH) vody je pro ryby velmi důležitá.
- Rychlé změny (v sekundách) parametrů vody (pH, tvrdost a teplota) mohou sladkovodním rybám ublížit nebo je dokonce zabít.
- Aby byly ryby zdravé, musí být v nádrži konstantní teplota vody.
- Aby byly ryby zdravé, musí mít akvarijní voda stabilní parametry (pH, tvrdost…).
- Koncentrace dusičnanů přesahující 10, 20, 40 nebo dokonce 80 ppm rybám škodí.
- Nově zakoupené ryby by se měly postupně aklimatizovat na nové chemické složení vody.
- Voda, která prošla změkčovačem vody, je pro ryby nevhodná.
- Výměna vody odstraňuje nahromaděné toxiny a rybí hormony.
- Výměna vody je špatná, protože způsobuje změny parametrů.
- Existují produkty, které „neutralizují“ amoniak a dusitany.
- Při každé výměně vody je výhodné přidat „bakterie v láhvi“.
Všechna výše uvedená tvrzení nejsou pravdivá.
Chcete-li se o parametrech vody dozvědět více, klikněte na následující odkaz:
4. Parametry akvarijní vody podrobněji
Zdroj: text byl přeložen z aquariumscience.org