Zabíhání akvária znamená pěstování kolonií „prospěšných bakterií“. Tyto bakterie přeměňují toxickou rybí moč (amoniak) na relativně neškodnou sloučeninu zvanou dusičnan. Pěstování prospěšných bakterií obvykle trvá 4 až 6 týdnů a kolonie při tom vytvářejí hnědou hmotu na filtračním médiu. Existují doslova stovky způsobů, jak zaběhnout akvárium. Díky tomu je jakákoli diskuse o této problematice dost upovídaná a zdlouhavá. Níže jsou v krátkém shrnutí uvedeny dvě nejběžnější metody: „s rybami“ a „bez ryb“.
Jak zaběhnout akvárium
V prvé řadě potřebujeme vypěstovat kolonie něčeho, čemu říkáme „prospěšné bakterie“. Prospěšné bakterie zahrnují jak bakterie oxidující amoniak (AOB), tak organismy archea oxidující amoniak (AOA). Prospěšné bakterie přeměňují toxickou rybí moč (amoniak) na relativně neškodnou sloučeninu zvanou dusičnan. Kolonie bakterií tvoří hnědou hmotu na filtračním médiu.
V nově zabíhaném akváriu trvá prospěšným bakteriím 6-8 týdnů, než vyrostou do dostatečně velkých kolonií. Pokud tedy dáte ryby do akvária hned, může se stát, že budou vystresované z vyššího obsahu amoniaku a uhynou. Většinou se ovšem nejedná o úhyn způsobený přímo otravou amoniakem jako spíše o stresující faktory, které rybám přivodí „infarkt“. Aby u ryb nastala otrava amoniakem, musela by být nová nádrž přerybněná a dlouhodobě překrmovaná.
Většina zkušených akvaristů zabíhá akvárium tak, že je provozuje jako filtrovanou vyhřívanou nádrž, kterou pravidelně krmí (4-8 týdnů). Obvykle se to nejsnadněji provádí bez ryb v nádrži. Existují stovky způsobů, jak akvárium zaběhnout a mnohdy to matka příroda udělá za akvaristu. Vlastně tak ani nejde o to, co dělat, aby se akvárium zaběhlo, ale čemu se vyhnout, abychom to přírodě příliš neztěžovali.
Jak zaběhnout akvárium bez ryb
Naplňte akvárium vodou a přidejte kondicionér (úprava chlorované vody – ideálně 5x doporučované množství). Spusťte všechny filtry. Nepřidávejte žádné ryby ani žádné rostliny. Vodu dobře provzdušněte vzduchovými kameny a vzduchovou pumpou. Do akvária přidávejte denně asi jednu osminu čajové lžičky suchého krmiva pro ryby a jednu zarovnanou čajovou lžičku lidské moči na 80 l vody. Přidejte alespoň jednu zarovnanou čajovou lžičku hnědé hmoty ze zaběhnutého filtru na 80 l vody. Pokud nemáte zaběhnutý filtr, přidejte namísto toho hlínu ze zahrady nebo z květináče (bez chemických přísad!!). Všechny tyto materiály obsahují spoustu prospěšných bakterií, které nastartují akvárium. Komerční balené zeminy do květináčů jsou sterilizované a nebudou fungovat. Hlínu vložte do ponožky a dejte jí do filtru a občas vyždímejte. Po cca 2 týdnech ponožku vyndejte. Pokračujte v krmení. Krmivo bude hnít a porůstat bílou plísní. Ignorujte to. Krmivo se musí rozložit, aby nakrmilo prospěšné bakterie.
Nechte akvárium a filtr běžet asi čtyři týdny bez výměny vody nebo čištění filtru. Nádrž se může zakalit, zezelenat a možná bude i zapáchat. Ignorujte to a buďte trpěliví. Když se voda po nejméně 4-8 týdnech krmení vyčistí, je nádrž připravena k přidání ryb.
Toto je jen jeden ze stovek způsobů, jak zaběhnout akvárium. Pro více podrobných pokynů přejděte na tento článek:
2.1. Zabíhání akvária bez ryb
Jak zaběhnout akvárium s rybami
Mnoho začátečníků nakoupí ryby hned, jakmile si pořídí akvárium. Naštěstí se většinou jedná o pár malých teter nebo živorodek. V tomto případě jde o velmi lehké zarybnění a rybám se bude slušně dařit i při mírném krmení. Mnoho odborníků doporučuje zabíhání akvária s rybami jako nejméně komplikovanou a pro začátečníka nejjednodušší metodu. V první řadě naplňte akvárium vodou a přidejte kondicionér (úprava chlorované vody – ideálně 5x doporučované množství). Spusťte všechny filtry. Nepřidávejte rostliny. Vodu dobře provzdušněte vzduchovými kameny a vzduchovou pumpou.
Pokud jde o krmení, postupujte takto:
- 1. až 3. týden – krmte jen velmi lehce
- konec 3. týdne – 3 dny nekrmte
- 4. až 5. týden – krmte každé 3 dny peletovaným krmivem v množství odpovídajícímu dvěma očním bulvám na rybu (tj. šest ryb = dvanáct očních bulv)
- 6. až 7. týden – krmte každé dva dny (množství viz předchozí bod)
- od 8. týdne – krmte pravidelně každý den
Voda může být zakalená nebo dokonce zelená. Neměňte vodu! Po 4-8 týdnech se voda vyčistí, často velmi dramaticky přes noc. Pak máte zaběhnuté akvárium.
Po zaběhnutí nádrže nečistěte ani nevyměňujte filtrační médium.
Kolonie prospěšných bakterií (bakterie i archea) jsou v hnědé hmotě na filtračním médiu, pokud byste médium vyčistili, začíná zabíhání nádrže od začátku.
Další články:
Možná budete chtít provést kontrolovanější zabíhání nádrže s rybami. Více informací je v tomto článku:
2.5. Zabíhání akvária s rybami
V akvaristikách se prodává nepřeberné množství přípravků, které mají se zabíháním nádrže pomáhat a které jednoduše nefungují. V zahraničí proběhl test těchto přípravků, který ukázal, že jde především o plýtvání penězi. Více se dočtete v tomto článku:
2.8. Bakterie v lahvi
Pamatujte, že během cyklování se nepoužívají chemické přísady (krom přípravku na odstranění chlóru). Amoniak nemůžete „detoxikovat“ chemikáliemi. Více se dočtete zde:
2.9. Chemikálie pro okamžité zaběhnutí nádrže
Pokud vás toto téma zajímá podrobněji (více způsobů zabíhání nádrže, koloběhu dusíku atd.), pak si přečtěte tento článek:
2. Zabíhání akvária
Zdroj: text byl přeložen z aquariumscience.org