1.1.6. Filtrační média

Filtrační média jsou látky (náplně) uvnitř filtru. Je to něco, co na svém povrchu pěstuje prospěšné bakterie, které odstraňují rybí moč (amoniak) z vody. Filtrační médium je tedy důležité pro zdraví ryb. Čím účinnější povrch toto médium má a čím méně se médium čistí, tím zdravější ryby jsou.

filtrační média

Většina výrobců komerčních filtrů uvádí, že filtrační média (kartuše, keramické kroužky, pěna…) musíme pravidelně měnit. Údajně je to proto, že se média ucpou a zašpiní. Určitě víte, že filtrační média jsou směšně drahá. Pojďme se opřít o podložený fakt:

Pravidelná výměna filtračních médií je škodlivá.

Není absolutně žádný důvod k pravidelné výměně médií. Když se filtrační médium vymění (nebo dobře vyčistí), zničí se tím většina prospěšných bakterií a zabíhání filtru začíná nanovo.

Filtry s vložkami

Kazetové filtry (s vložkami) obsahují látkové „sáčky“ s granulovým aktivním uhlím nebo jinou náplní. Jedná se o nejběžnější typ filtrů, který se prodává pro malé nádrže. Pokud máte v akváriu pouze tento jeden kazetový filtr (závěsný nebo v nádrži) s vložkou s aktivním uhlím, ignorujte pokyny výrobce a nikdy nevyměňujte vložku. Vložka s aktivním uhlím po nějaké době funguje jako biofiltrační médium (když ji neměníte a nečistíte). Nechte filtr zaplnit hnědou hmotou. Aktivní uhlí naplněné hnědou hmotou může být docela slušné biofiltrační médium.

Pro vylepšení funkčnosti kazetového filtru stačí vyměnit vložky za pěnové bloky. Chcete-li toto vylepšení lépe pochopit, klikněte na tento odkaz:

8.2. Závěsné filtry

Hnědá hmota ve filtru

Největší chybou je myslet si, že hnědá hmota, která se hromadí ve filtru a na substrátu, jsou rybí výkaly a musí se co nejčastěji odstraňovat. Tato „hmota“ je velmi dobře uspořádaná struktura, která dělá v akváriu obrovské množství užitečné práce. Obsahuje prospěšné bakteriální kolonie, které zadržují amoniak a udržují vodu křišťálově čistou. Když akvarista tuto hmotu odstraní, obvykle to způsobí nárůst koncentrace čpavku a zakalenou vodu. Proč? Protože právě odstranil prospěšné bakterie, čímž se dostal do stavu, kdy se musí nádrž znovu zaběhnout.

Pravidelné čištění není vhodné zvláště u nově zaběhlého filtračního média. Detailněji se o tom dočtete zde:

6.8. Důkladné čištění filtru

Největší mýtus o filtraci je ten, že filtr musí být čistý, aby byl účinný. Přesný opak je pravdou. Čím špinavější je filtrační médium, tím účinnější je filtrace. Filtr níže je z akvária s perfektními parametry vody a zdravými rybami. Není to „továrna na dusičnany“ ani chrlič choroboplodných zárodků.

funkční filtr

Mýty o filtračních médiích
  • Purigen vytváří křišťálově čistou vodu a odstraňuje z akvarijní vody čpavek, dusitany, dusičnany a toxiny.
  • Matrix, BioHome, média ze sintrového skla a porézní keramika (bloky, kuličky, kroužky…) jsou nejlepší biofiltrační média s velkým množstvím povrchu, na kterém mohou růst bakterie.
  • Některá keramická média (DeNitrate, BioHome…) odstraňují dusičnany anaerobním rozkladem na plynný dusík.
  • Aktivní uhlí, zeolity a chemická filtrační média (tj. Chemi-Pure a Poly-Filter) jsou velmi užitečné ve sladkovodním akváriu.
  • Filtrační média (kartuše, biokroužky, pěna…) měníme každý měsíc, každých šest měsíců, když se zašpiní atd…
  • Pěna je vhodná jen jako mechanické filtrační médium.

Všechna výše uvedená tvrzení jsou NEPRAVDIVÁ.

Pokud vás problematika filtračních médií zajímá hlouběji, klikněte na následující odkaz:

7. Filtrační média detailněji

Zdroj: text byl přeložen z aquariumscience.org

Sdílet tento článek