Akvarijní filtry čistí vodu několika způsoby. Filtrace vody může být mechanická, biologická a chemická. Biologická filtrace je nezbytná v jakémkoliv akvárium. Pokud biologická filtrace nefunguje správně, pak nemůže prosperovat ani akvárium. Mechanická filtrace zbavuje vodu větších nečistot. Chemická filtrace by se měla používat jen ve speciálních případech (např. odstranění léčiv z vody).
Co se filtrace vody v akváriu týče, je třeba si uvědomit, že voda v nádrži může být křišťálově čistá a přesto toxická. Na druhou stranu může být na první pohled „špinavá“ a pro ryby zcela bezpečná.
Pojďme si podrobněji popsat jednotlivé způsoby filtrace:
Biologická filtrace
Biologická filtrace je založena na bakteriích a dalších organismech, které přeměňují odpad ryb (popřípadě rostlin) na méně toxické látky. Bakterie jsou potřebné k přeměně jedovatého amoniaku (NH3), který ryby a ostatní obyvatelé akvária produkují, na jedovaté dusitany (NO2), které pak další bakterie přemění na méně jedovaté dusičnany (NO3). Dusičnany jsou relativně neškodné, ale pokud nejsou odstraněny z nádrže pravidelnými výměnami vody, mohou způsobovat zdravotní problémy ryb. Nadměrné množství dusičnanů také přispívá k růstu řas.
Podrobnější informace se dočtete v článku „Biologická filtrace„.
O náplních do biologického filtru jsem se více rozepsal v článku „Náplně pro biologický filtr„.
Mechanická filtrace
Mechanická filtrace slouží k odstranění mechanických nečistot z vodního sloupce. Především jde o odpad ryb, rostlinné částice a zbytky potravy. Filtrační média je třeba pravidelně čistit. Není žádný rozdíl v tom, jestli Vám částice hnijí ve vodním sloupci nebo ve filtru. V tomto případě neprobíhají žádné biologické ani chemické procesy. Zkrátka „vysáváme“ viditelné nečistoty z vodního sloupce a zachytáváme je v molitanu nebo jiném médiu. Molitan vyždímáme a znovu vložíme do filtru. To je celé.
Podrobnější informace se dočtete v článku „Mechanická filtrace„.
O náplních do mechanického filtru jsem se více rozepsal v článku „Náplně pro mechanický filtr„.
Chemická filtrace
Méně důležitým druhem filtrace je chemická filtrace, která se obvykle provádí pomocí aktivního uhlí. Aktivní uhlí bylo považováno za životně důležitou součást jakéhokoli filtru, protože odstraňuje všechny neviditelné znečišťující látky, které mohou být přítomny ve vodě. Dnes se obvykle ve filtrech nepoužívá „na plný úvazek“. Odstraňuje totiž také důležité stopové živiny. Já osobně ji používám jen tehdy, když potřebuji odstranit léky z akvarijní vody.