1.1.11. Nejčastější onemocnění ryb – krupička

Rybám v nově založeném akváriu se na těle často objevují malé bílé skvrny. Jde o onemocnění, kterému se lidově říká „krupička“. Léčba je poměrně jednoduchá. K ošetření sladkovodních ryb postačí léčebné přípravky na bázi formalínu nebo malachitové zeleni.

krupička nemoc ryb

Krupička a pár faktů
  • Studie ukazují, že teplota vody nemá na léčku krupičky ŽÁDNÝ účinek.
  • Existují vzhledově velmi podobné nemoci, které mají odlišný průběh a léčbu. Než začnete léčbu, ujistěte se, že léčíte správnou nemoc.
  • Velká veřejná akvária používají k léčbě krupičky ve sladkovodních nádržích formalín nebo malachitovou zeleň.
  • Během léčby nevypínejte filtr, nevyjímejte filtr, nevyměňujte filtrační médium ani nečistěte filtrační médium.
  • NEPŘESOUVEJTE ryby do karanténní nádrže.
  • Formalín a malachitová zeleň jsou toxické ve velkých dávkách, proto pečlivě dodržujte pokyny pro dávkování na lahvičce s léky.
  • Pokud zvýšíte teplotu, můžete tím zvýšit toxicitu formalínu/malachitové zeleně.
  • Formalínem se ošetřují i bezšupinaté ryby (pancéřníčci) a to bez jakýchkoli problémů.
  • Formalín/malachitová zeleň není při správném dávkování jedovatá pro šneky ani krevety.
  • Při teplotě kolem 24 °C je nutné přidávat formalín a malachitovou zeleň každý den, aby byly účinné.
  • Při výměně vody postupujte podle pokynů na léku.

Poznámka: Studie o léčbě krupičky (Tieman a Goodwin, 2001) zjistila, že sůl (0,25 %) a teplo nemají žádný léčebný účinek. Další studie ukázaly, že 0,5 – 1 % soli může snížit úmrtnost, ale není ani zdaleka tak účinná jako léčebné přípravky. Naopak UV sterilizátory, dokonce i při nízkém výkonu, mohou výrazně pomoci.

Zaběhnuté filtry v sobě mají „tisíce malých masožravých zvířátek“, která požírají infekční stádium krupičky, takže filtr je při léčbě velmi důležitý. V případě lehkého průběhu nemoci stačí mít zapnutý filtr a nemoc za 1 – 2 týdny zmizí. V případě silnějšího průběhu doporučuji léčbu komerčními přípravky.

Krupička – jak ji poznat

Krupička je nejběžnější onemocnění akvarijních ryb, které lze snadno rozpoznat. Napadená ryba vypadá, jako by na sobě měla bílá zrnka soli. Skvrnky MUSÍ  být menší nebo stejně velké, jako zrnka kuchyňské soli. Pokud jsou skvrnky větší, pravděpodobně se nejedná o krupičku, ale spíš epistylis nebo tetrahymenózu. Další charakteristikou krupičky je to, že skvrny jsou po celém těle ryb. Epistylis a tetrahymenóza se vyskytují spíše lokálně a mohou vytvořit „povlak“.

V zaběhnuté nádrži s filtrem plným prospěšných bakterií je krupička jen zřídkakdy smrtelná. Naopak v nádrži s novým filtrem může způsobit i úhyny. S novým akváriem si pořiďte i lék na krupičku. Léčba je snadná. K ošetření sladkovodních ryb jsou ideální léčebné přípravky založené na formalínu nebo malachitové zeleni.

Pokud Vás tato nemoc zajímá detailněji, klikněte na tento odkaz:

10.2.2. Krupička

Zdroj: text byl přeložen z aquariumscience.org a následně upraven
Sdílet tento článek