1.1.8. Počet ryb v akváriu

Počet ryb v akváriu se někdy nazývá „osazení“ nebo „zarybnění“. Začátečník by měl začít s několika menšími rybami (do 6 cm) a postupně v průběhu alespoň několika měsíců zvyšovat buď velikost nebo počet ryb v nádrži (pokud chce). Přidání příliš velkého množství ryb nebo příliš velkých ryb moc brzy může přetížit filtr/provzdušňování a zabít osádku akvária.

počet ryb v akváriu

Na zarybnění se dá hledět ze dvou úhlů:

Buď se na problematiku díváme tak, že chceme, aby měly ryby dost prostoru k žití, na což ovšem neexistují žádné příručky, tabulky ani pravidla. V podstatě jde o „pocit“ každého akvaristy. Někdo řekne, že neonka se cítí dobře, když pro ni v nádrži počítáme objem vody alespoň 2 litry, jiný řekne 5 litrů a jiný řekne, že záleží především na délce nádrže. Tato diskuze nemá žádné správné řešení.

Druhou možností je, nehledět na tuto problematiku podle počtu ryb, ale spíše podle čistoty vody. Přidejte ryby a kontrolujte čistotu vody. Pokud voda vypadá byť jen trochu zakalená, nepřidávejte další ryby, dokud se zákal nevyčistí. Nedělejte si starosti s čísly. Poměřujte zarybnění podle zdraví nádrže. Jak čistá je voda? Když je voda čistá, můžete přidat další ryby. Je voda zakalená? Chvíli počkejte, dokud se zakalení neztratí. Poté můžete přidat další ryby.

Počet ryb v akváriu detailněji

Základní pravidlo zarybňování, které přetrvává dlouhé generace, je „1cm ryby na 1,5 litry vody“ (v imperiální soustavě to je „1 palec ryby na 1 galon vody“, což odpovídá cca „1 cm ryby na 1,8 litru vody“). To je slušný hrubý odhad pro případy, kdy pracujeme s rybami dlouhými cca 2-5 cm. „Pravidlo“ se rychle rozpadá pro ryby delší než 7 cm. U ryb delších než 7 cm nebo pro přesnější posouzení osazení je třeba se dívat na objem, váhu a metabolismus ryb spíše než na délku. Pokud se podíváme na objem, váhu a metabolismus ryb, dostaneme následující tabulky:

Pro 200 litrovou nádrž jsou čísla následující:

počet ryb ve 200 l akváriu

Pro 100 litrovou nádrž jsou čísla následující:

počet ryb ve 100 l akváriu

Určitě vás zarazí, že především u malých rybek jde o extrémně vysoké počty. Tabulky neukazují to, kolik rybek si do akvária máte pořídit. Ukazují, jakou masu ryb je akvarijní technika (filtr, vzduchování) schopna obsloužit, bez negativního dopadu na kvalitu vody. Jak vidíme, správně zvolená technika není pro počet ryb v nádrži limitující faktor téměř nikdy. Rozhodně to ale neznamená, že si máte do akvária pořídit takto velké množství ryb.

Jak s tabulkami zacházet

Tabulky neukazují, kolik ryb si máte do akvária pořídit. Ukazují, jakou masu ryb je kvalitně zařízený biologický filtr schopen obsloužit, bez negativního dopadu na kvalitu vody. Zároveň z tabulek můžeme vyčíst, jak nepřesné je určování zarybnění podle „délky ryby na objem vody“. Filtr ve 100 litrové nádrži je schopen obsloužit cca 500 ryb délky 3 cm (15 metrům rybí délky), ale jen 3 ryby délky 20 cm (60 cm rybí délky).

Příklad: Na 200 litrové akvárium vychází maximální doporučené množství ryb na filtrační kapacitu biologického filtru takto:

  • 10 ks ryb délky 9 cm (60 % kapacity nádrže)
  • 10 ks ryb délky 6 cm (20 % kapacity nádrže)
  • 60 ks ryb délky 3 cm (20 % kapacity nádrže)

Všimněte, že větší ryby měří na délku 90 cm (oproti malým, které mají 180 cm), ale zabírají 60 % kapacity nádrže (malé jen 20 % kapacity). Větší ryby potřebují mnohem více místa.

Pokud Vás toto téma zajímá detailněji, klikněte na tento odkaz:

13. Zarybnění akvária

Zdroj: text byl přeložen z aquariumscience.org a následně upraven

Sdílet tento článek