1.1.8. Počet ryb v akváriu

Počet ryb v akváriu se někdy nazývá „osazení“ nebo „zarybnění“. Začátečník by měl začít s několika menšími rybami (do 6 cm) a postupně v průběhu alespoň několika měsíců zvyšovat buď velikost nebo počet ryb v nádrži. Přidání příliš velkého množství ryb nebo příliš velkých ryb moc brzy může přetížit filtr/provzdušňování a zabít osádku akvária.

počet ryb v akváriu

Na zarybnění nehleďte podle počtu ryb, ale spíše podle čistoty vody. Přidejte ryby a kontrolujte čistotu vody. Pokud voda vypadá byť jen trochu zakalená, nepřidávejte další ryby, dokud se zákal nevyčistí. Nedělejte si starosti s čísly. Poměřujte zarybnění podle zdraví nádrže. Jak čistá je voda? Když je voda čistá, můžete přidat další ryby. Je voda zakalená? Chvíli počkejte, dokud se zakalení neztratí. Poté můžete přidat další ryby.

Počet ryb v akváriu detailněji

Základní pravidlo zarybňování, které přetrvává dlouhé generace, je „1cm ryby na 1,5 litry vody“ (v imperiální soustavě to je „1 palec ryby na 1 galon vody“, což odpovídá cca „1 cm ryby na 1,8 litru vody“). To je slušný hrubý odhad pro začátečníky, kteří pracují s rybami dlouhými cca 2-5 cm. „Pravidlo“ se rychle rozpadá pro ryby delší než 7 cm. U ryb delších než 7 cm nebo pro přesnější posouzení osazení je třeba se dívat na objem, váhu a metabolismus ryb spíše než na délku. Pokud se podíváme na objem, váhu a metabolismus ryb, dostaneme následující tabulky:

Pro 200 litrovou nádrž jsou čísla následující:

počet ryb ve 200 l akváriu

Pro 100 litrovou nádrž jsou čísla následující:

počet ryb ve 100 l akváriu

Vysoká čísla zarybnění jsou snadno dosažitelná bez negativního dopadu na ryby, POKUD JSOU FILTRACE A PROVZDUŠNĚNÍ PŘIMĚŘENÉ. „Těžké“ osázení spíše demonstruje to, jakou masu ryb je akvarijní technika (filtr, vzduchování) schopna obsloužit, bez negativního dopadu na kvalitu vody. Jak vidíme, správně zvolená technika není pro počet ryb v nádrži limitující faktor téměř nikdy. Rozhodně to ale neznamená, že si máte do akvária pořídit takto velké množství ryb.

Jak s tabulkami zacházet

Chcete-li získat počet ryb pro různé délky, začněte s největší rybou a postupujte podle velikosti. Řekněme, že máte 200 litrovou nádrž a chcete zarybnit na maximální doporučenou úroveň (osobně bych zarybňoval méně). Máte například 10 ryb délky 9 cm. 10 ryb délky 9 cm je zhruba 60 % kvóty pro „doporučené maximum“ (16 ks – viz tabulka). Zbývá tedy 40 %, což je zhruba 18 ryb o délce 6 cm ryb (40 % ze 45). Řekněme ale, že chcete 10 ryb délky 9 cm a 10 ryb délky 6 cm (zhruba 20 % ze 45). Pak máte ještě místo pro 20 % ryb o délce 3 cm, což je přibližně 60 ryb. Na 200 litrové akvárium to tedy vychází takto:

  • 10 ks ryb délky 9 cm (60 % kapacity nádrže)
  • 10 ks ryb délky 6 cm (20 % kapacity nádrže)
  • 60 ks ryb délky 3 cm (20 % kapacity nádrže)

Jde pouze o hrubý odhad, nicméně si všimněte, že větší ryby měří na délku 90 cm (oproti malým, které mají 180 cm), ale zabírají 60 % kapacity nádrže (malé jen 20 % kapacity). Větší ryby tedy potřebují mnohem více místa.

Vždy začínejte se slabým osazením a případně ryby přidávejte. Vše výše uvedené je založeno na předpokladu, že akvarista nečistí filtrační média a tím umožňuje, aby se ve filtračním médiu nahromadilo dostatečné množství prospěšných bakterií.

Pokud Vás toto téma zajímá detailněji, klikněte na tento odkaz:

13. Zarybnění akvária

Zdroj: text byl přeložen z aquariumscience.org

Sdílet tento článek