V tomto článku zkusíme na reálném příkladu postup, jak bodovat akvárium. Ohodnotíme ho podle pěti kritérií z předchozího článku „Aby se akvarijním rybám dařilo„.
Majitel akvária níže má komunitní nádrž se skalárami, čichavci, platami, mečovkami, neonkami a pancéřníčky. Pokud nebude se zabíháním nádrže příliš chvátat a nepřidá všechny ryby hned od začátku, bude se mu dařit velmi dobře.
Používám tento příklad, protože to je něco, co jsem s jedním ze svých prvních akvárií udělal já. Při zakládání akvária jsem hned přidal několik ryb a voda se asi po dvou týdnech změnila na mléčně zelenou. Zhruba ve čtyřech týdnech se voda náhle změnila na křišťálově čistou. Nedělal jsem výměny vody (prodloužilo by to dobu zakalení vody), protože v té době byla mantra „stará voda je dobrá voda“. Štěstím bylo, že jsem zbytek ryb přidal až postupně (měl jsem problém se rozhodnout, co přidat). Přišel jsem ale o všechny neony. Většina nováčků kupuje neonky, protože jsou to krásné a levné ryby. Problém je, že nejsou vhodné pro začátečníky a rozhodně nejsou vhodné do nového akvária.
Výměna vody
Mnozí říkají, že pravidelná výměna vody zajišťuje zdraví akvária. Před pár desítkami let se mezi akvaristy říkalo něco docela jiného. Dlouhá léta byla mantra akvaristů „stará voda je dobrá voda“ a člověk vodu neměnil. Zdá se, že akvaristika také podléhá trendům. Faktem je, že mnoho akvárií prosperuje, aniž by se u nich měnila voda. Pokud ryby vypadají zdravě, akvarista nemá důvod vodu měnit.
Zabíhání akvária
Jedni tvrdí, že nemůžete být úspěšní, pokud nezaběhnete akvárium podle přesně daného postupu. Další přidávají, že musíte dopodrobna znát vše o koloběhu dusíku, prostudovat si to a plně problematice porozumět ještě před tím, než si vůbec pořídíte své první akvárium. Podle mě to není pravda. Koloběh dusíku se o sebe postará sám. Zaběhnutí akvária zařídí matka příroda přirozeně, pokud jí to příliš neztížíte (překrmování, přerybnění…).
Závěr
Pokud si říkáte, že bodovat akvárium takhle primitivní metodou nemůže dát relevantní výsledky, pak máte do určité míry pravdu. Nicméně nám to dává hrubý odhad toho, jak si naše nádrž vede. Pokud v těchto pěti parametrech získáte hodně „bodů“, pak máte neochvějnou základnu, na které můžete stavět. A světe div se, většině sladkovodních akvarijních ryb stačí tato pevná základna.
Zdroj: text byl přeložen z aquariumscience.org a následně upraven