Blyxa japonica

Blyxa japonica

Blyxa japonica

Vědecké jméno

Blyxa japonica

Běžná jména

Blyxa japonská
Dwarf Asian Grass

Taxonomie

Voďankovití – vytrvalé, většinou vodní nebo bahenní byliny, kořenící ve dně nebo volně plovoucí

Původ

Původ: Asie (Japonsko, Čína, Vietnam)

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 25-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 22 – 28 °C

pH: 5 – 7

Tvrdost: 1 – 5 °dGH

Kategorie

kategorie

stonková

Obtížnost

náročné pěstování

obtížná

Osvětlení

silné osvětlení

silné

Výška

velikost rostliny

15-55 cm

Umístění

střední část nádrže

přední a střední část nádrž

Růst

rychlost růstu

střední

Představení

Blyxa japonica se vyskytuje na vlhkých stanovištích od bažin po jezera, tůně, rybníky, řeky, kanály a příkopy. Má ráda stojaté nebo pomalu tekoucí vody do hloubek kolem 20 cm, kde roste zcela ponořená (nelze ji pěstovat emerzně).

Blyxa japonica má pověst náročné rostliny. V dobrých podmínkách však může měřit až 55 centimetrů a pěkně ozdobit akvárium. Faktem ovšem je, že ve většině případů dosahuje mnohem menšího vzrůstu (obvykle výška do 15 cm). To, že začne nabírat na objemu, navíc prokáže, že jste skutečně zdatnými pěstiteli akvarijních rostlin :).

Rostlina má husté, tenké, úzké listy s převážně olivově zelenou barvou, které mohou při dobrém světle i zčervenat.

Poznámka: I když může vypadat, že má listovou růžici jako např. Sagittaria platyphylla, Sagittaria subulata nebo Cryptocoryne parva, ve skutečnosti tomu tak není. Stonek je jen velmi krátký (zvláště u mladých rostlin).

Výsadba a údržba

Blyxa japonica je náročná a vybíravá rostlina, která se pro své nároky nedá začínajícím akvaristům doporučit. Evropské pěstírny je z důvodu obtížného pěstování přestávají nabízet. Ve vědecké literatuře je klasifikována jako „letní“ nebo „sezónní“.

Pokud se i přes vysokou obtížnost rozhodnete tuto krásnou rostlinu pěstovat, musíte jí v první řadě zajistit přísun CO2, bez kterého není pěstování možné. Pro správný růst je také nutné zajistit silné osvětlení. Slabé až střední osvětlení bude mít za následek to, že se rostlina začne vytahovat a ztrácet svůj kompaktní vzhled.

Abyste podpořili optimální růst a vývoj rostliny, aplikujte pravidelně hnojivo v tabletách bohaté na makroživiny (dusík, fosfor a draslík) a mikroživiny (železo, mangan a bór).

Během čištění se ujistěte, že rostlinu jemně „prohrábnete“, aby se z ní uvolnily nečistoty, zbytky krmení a odumřelé stonky, které lze následně odsát. Pravidelnými výměnami vody (25-30% týdně) udržujte dobrou kvalitu vody.

Pokud jde o výsadbu, držte se těchto doporučení:

  • pro své malé rozměry a keřovitý vzhled je vhodné umístění do popředí a středu akvária
  • jednotlivé stonky sázejte do obohaceného substrátu a dodržujte dostatečný rozestup asi 5–8 cm
  • stonky umístěte alespoň do hloubky 2,5 cm
  • vyhněte se umístění v blízkosti vysokých rostlin, které ji mohou zastínit
  • neumisťujte rostlinu příliš blízko ke stěnám, jakmile začne růst, sklo omezí růstovou formu

Poznámka: Blyxa japonica je známá tím, že je problematická, když ji poprvé zasadíte do nádrže. Postupem času však rostlina vyvine rozsáhlé a dlouhé kořeny (10-15 cm).

Množení

Od báze hlavní rostliny začnou vyrůstat nové stonky. Tyto stonky stačí oddělit od hlavní rostliny a zasadit je do substrátu.  Pokud mladá rostlina nemá kořeny, můžete ji nechat plavat, dokud se nevyvinou.

Užitečné info

Rozpad rostliny: Bohužel Blyxa japonica je vybíravá rostlina a existuje mnoho důvodů, proč se může začít rozpadat. Mezi hlavní patří náhlé změny v parametrech vody (zejména tvrdost a pH), slabé osvětlení, krátká fotoperioda, nedostatečné hnojení a nevhodný substrát.

Dormativní stav: Rostlina má běžně období, kdy se tempo růstu téměř zastaví. Zkontrolujte tvrdost vody a zajistěte dostatek živin, čímž zkrátíte období stagnace na minimum.

Odumírání: Rostlina nemůže po delší dobu přežít bez hnojení, takže nezapomínejte pravidelně přihnojovat.

Křehkost: Při manipulaci buďte opatrní, protože rostlinka má velmi křehké listy.

Náročná výsadba: Zasazení mladých rostlinek může být opravdu obtížné, protože kořenový systém není dostatečně vyvinutý a mladé stonky se snadno poškodí. K sázení využívejte akvarijní pinzetu. Kolem stonku rostliny umístěte několik oblázků nebo kamenů. Pozor, kameny nesmí poškodit stonek ani kořeny.

Ožírání: Blyxa japonica velmi chutná šnekům a některým druhům ryb (Tetra kosočtverečná, vrubozobci, kančíci, sekavky, krunýřovci…)

Vytahování (dlouhý růst): Pokud se listy vytahují a získávají žlutý odstín, pak je potřeba zvýšit intenzitu osvětlení.

Změna zbarvení: Změny barvy mohou být vyvolány nedostatkem železa a fosfátů, které jsou nezbytné pro optimální zdraví a vývoj.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa