Typy akvárií nelze přesně definovat. Můžeme říct, že existuje tolik typů akvárií, kolik je na světě akvaristů. Nicméně každé sladkovodní akvárium se dá zhruba zařadit do jednoho z šesti níže uvedených přístupů.
Z průzkumů vyplývá, že většina hobby akvaristů (cca 80 %) dává přednost chovu ryb před pěstováním akvarijních rostlin. To neznamená, že si hobby akvaristé nekupují akvarijní rostliny, spíše to ukazuje na skutečnost, že pokud si musí akvarista vybrat mezi rybami a rostlinami, vybere si ve většině případů ryby. Níže je uvedena tabulka, která ukazuje 3 základní přístupy k akváriím, která jsou zaměřena na chov ryb:
A zde je tabulka 3 základních možností pro rostlinná akvária:
Všechny výše uvedené typy akvárií jsou „správné“ a mají nekonečné množství variant. Některým typům specializovaných rostlinných akvárií se podrobněji věnujeme v článcích níže:
15.8. Walstad akvária
15.9. High-Tech rostlinná akvária
15.10. Hybridní rostlinná akvária
15.11. Akvária typu „mnoho ryb, mnoho rostlin“
15.13. Hau akvária
15.14. Low-Tech rostlinná akvária
Akvária typu „mnoho ryb, mnoho rostlin“
Mnoho nováčků si do prvního akvária pořídí průměrné množství rybek a několik kusů rostlin. Je to logický krok, protože v akváriu mají být přeci ryby a vodní rostliny. Bohužel, tento typ akvária je jedním z nejnáročnějších na údržbu. Rostliny ve většině případů uhynou a ve vzácných případech se to stane i rybám. Pro akvaristy začátečníky doporučuji akvária bez rostlin. Pořiďte si pěkné rybky a jako dekoraci využijte kameny, kořeny, větve a případně umělou dekoraci. Takto zařízená nádrž bude nejen pěkně vypadat, ale zároveň vám odpustí mnoho chyb a vy získáte cenné zkušenosti. Nicméně pokud máte rádi výzvy, akvárium typu „mnoho ryb, mnoho rostlin“ je pro vás možná správnou volbou. Mnohem více se o výzvách souvisejících s tímto typem akvária dočtete v článku níže:
15.11. Akvária typu „mnoho ryb, mnoho rostlin“
Pokud přeci jen toužíte po akváriu s větším množstvím ryb a rostlin, zkuste vybrat odolné rostlinky. Některé rostliny mají skutečně tuhý kořínek a žijí téměř za jakýchkoli podmínek. I když se na jejich listech vytvoří řasy, rostliny se nenechají udusit. Nepotřebují hnojiva a dokonce přežijí i velmi špatné světelné podmínky.
Rostliny, které odpovídají tomuto popisu, zahrnují Anubias (jen je nesázejte do substrátu), Šípatkovec amazonský (Echinodorus amazonicus), Hnědovka křídlatá (Leptochilus pteropus, Microsorum pteropus) a Jávský mech (Taxiphyllum barbieri). Jak Hnědovka křídlatá tak Jávský mech jsou „epifyty“ a musí být buď připevněny k povrchu (kámen, dřevo), nebo potřebují velmi hrubý substrát. Pokud je zahrabete do písku, pak nepřežijí.
Zdroj: text byl přeložen z aquariumscience.org a následně upraven