Výběr akvarijních ryb pro nováčky je velmi pestrý. Ve výčtu níže se nachází druhy, které nám občasnou chybu odpustí.
- Platy
- Živorodka Wingeova
- Tetra paraguayská*, Tetra fantomová*, Neonka černá* a Tetra černá*
- Razbora klínoskvrnná*
- Kardinálka čínská
- Bojovnice pestrá (sama v nádrži)
- Pancéřníčci*
- Všechny druhy parmiček*
- Různé druhy Dánií*
- Mečovky
- Čichavci (ne zakrslý)
- Parmoun širokopruhý
- Krunýřovci
- Karas zlatý (ne formy s „tlustým tělem“)
* hejnové ryby
Všem těmto rybám se bude dařit ve vodě s pH 6.5 – 8.0 a teplotou cca 19 – 27 °C. Ve většině případů jde o ryby vhodné do společenské nádrže (kromě karase a některých parmiček, které rády okusují ploutve čichavcům a živorodkám). Pokud je nádrž menší než 60 litrů, doporučuji chovat pouze jeden druh.
Výběr akvarijních ryb
Hejnové ryby MUSÍME chovat ve skupinách minimálně 6 ks (ideálně 10 ks a více). Pokud nejsou v hejnu, jsou vystresované, což má za následek buď bojácnost nebo naopak zvýšenou agresivitu. Některé rybky (neonky) se stávají bojácnější, začnou se schovávat a v nádrži spíše živoří. Naopak parmičky čtyřpruhé se bez hejna začnou chovat agresivně. Okusují ploutve (to se někdy děje i v hejnu) a celkově „terorizují“ ostatní obyvatele akvária. Jde o jejich přirozenou reakci na stres.
Skupiny po dvou nebo třech jedincích parmičky čtyřpruhé, tetry fantomové, tetry krvavé nebo dánia pruhovaného se někdy mohou stát doslova „zabijáky“. Pokud nejsou v hejnu, dokáží zabít i mnohem větší ryby jako jsou skaláry nebo čichavci. Velké hejno je tedy podmínkou.
Neonky, tetra červenoústá a tetra Bleherova NEJSOU ryby pro začátečníky. Na seznamu nejsou uvedeny ani živorodky (gupky a molly). Častým křížením mezi příbuznými jedinci (inbreeding) se snižuje věk dožití a zvyšuje se výskyt degenerativních onemocnění, což může být pro chovatele gupek značnou výzvou. Zejména samci se zpravidla nedožívají vysokého věku. Nicméně je třeba říct, že spousta začátečníků s nimi dosahuje značných úspěchů. Molly jsou na tom podobně. Inbreeding různého stupně se značně podepisuje na životaschopnosti těchto rybek. Více se o živorodkách dočtete tady:
17.6. Gupky a další živorodky
50 – 70 % čichavců zakrslých v sobě má virus (dwarf gourami disease), který je zabije ve věku 8 – 12 měsíců, takže se jim raději vyhněte.
Zlaté rybky
Zlatá rybka je mezi začátečníky poměrně populární. Někteří trvají na tom, že na každou zlatou rybku musí připadat minimálně 120 litrů vody. V tomto případě není jejich požadavek založen na žádném vědeckém základu. Jde pouze o názor, který není o nic lepší než názor člověka, který chová 3 zlaté rybky ve 100 litrové nádrži. Pět nejdéle žijících zlatých rybek, jaké kdy byly zaznamenány, žily všechny v malých 20 – 50 litrových nádržích. Pokud vás toto téma zajímá detailněji, přejděte na tento odkaz:
17.5. Zlaté rybky
Bojovnice
Informace o chovu těchto jedinečných ryb naleznete na tomto odkazu:
17.7. Bojovnice pestrá
Další rybky
Velmi oblíbeným typem nádrže, který chce spousta začátečníků, je akvárium afrických cichlid. To rozhodně není nejjednodušší začátek akvaristiky. Pro více informací klikněte na odkaz:
17.4. Cichlidy jezera Malawi
Zvláštním typem akvárií jsou „nano“ akvária. Jedná se velmi malé nádrže cca 5 – 40 litrů velká. Podrobnější informace se dočtete v článku níže:
17.9. Nano akvária
Kterým rybám se raději vyhnout
Některé druhy ryb jsou ro začátečníky vyloženě nevhodné. Na prvním místě seznamu jsou NEONKY, což jsou ryby „černých vod“, které potřebují křišťálově čistou vodu bez bakterií, zaběhlou nádrž (6 – 10 měsíců) a dostatečné množství filtrace. Mezi náročné druhy ryb patří také:
- Cichlidka Ramirezova
- Vrubozobci
- Terčovci
- Tetra červenoústá
- Tetra Bleherova
- Sekernatky
- Sekavka nádherná
- Sekavec příčnopásý
- Sumeček průsvitný
Všechny pocházejí z oblastí „černých vod“ a potřebují zvláštní péči. Více se dočtete v článku níže:
17.3. Ryby z oblastí „blackwater“
Výběr akvarijních ryb je mnohdy záludný. Jeden druh z oblasti „černých vod“, který je na chov mnohem obtížnější, než si většina akvaristů myslí jsou Vrubozobci. Více informací o této fascinující rybě se dočtete na odkazu níže:
17.8. Vrubozobci
Oblíbeným mazlíčkem do malého akvária jsou krevety. Krevetky potřebují starší zaběhlou nádrž s řasami a rostlinami. Zpravidla se dožívají jen jednoho roku, takže pokud chcete trvale plnou nádrž, je nutný odchov. I malé rybky žerou potěr krevetek, takže soužití krevet a ryb je problematické. Nicméně pokud je v nádrži spousta jemných rostlin jako jávský mech, krevetky se budou množit i v přítomnosti menších rybek. Pro více informací si přečtěte tento článek:
17.10. Krevetky
Terčovci jsou dalším extrémně populárním druhem. Klíčem k jejich chovu je čistota vody. Lépe řečeno křišťálově čistá voda je pro chov nezbytná. Rozhodně se nejedná o rybu pro začátečníky. Více informací v odkazu níže:
17.11. Terčovci
Axolotlové jsou dalším oblíbeným mazlíčkem. Informace o nich naleznete v tomto článku:
17.12. Axolotlové
Zdroj: text byl přeložen z aquariumscience.org a následně upraven