1.1.5. Akvarijní filtry

Akvarijní filtry jsou pro akvaristu stěžejním tématem. Pokud má být jakákoli diskuze na toto téma přínosná, je potřeba ji vystavět na podložených faktech. Většina výrobců komerčních filtrů uvádí, že filtrační média (kartuše, keramické kroužky, pěna…) musíme pravidelně měnit. Údajně je to proto, že se média ucpou a zašpiní. Určitě víte, že filtrační média jsou  směšně drahá. Pojďme se opřít o podložený fakt, který dokazuje mnoho studií:

Pravidelná výměna filtračních médií je škodlivá.

Akvarijní filtry

Není absolutně žádný důvod k pravidelné výměně filtračních médií. Když se filtrační médium vymění (nebo dobře vyčistí), zničí se tím většina prospěšných bakterií a zabíhání filtru začíná nanovo.

Akvarijní filtry

Každé akvárium potřebuje filtr, který zajišťuje biofiltraci. Většina začátečníků si pověsí na zadní nebo vnitřní stěnu akvária závěsný filtr a podle pokynů vyměňuje filtrační média jednou za pár měsíců. To je obrovská chyba! V akváriu tak není žádná biofiltrace (odstraňuje jedovatou rybí moč díky pomalu rostoucím koloniím prospěšných bakterií na filtračním médiu).

Pokud máte kazetový filtr, nevyměňujte vložky každý měsíc. Místo toho čistěte vnějšek (POUZE vnějšek) kazety kartáčkem každých několik týdnů až měsíců. Vyhněte se čištění nebo výměně média uvnitř kazety. Hnědá hmota, která se tvoří na tomto médiu, je velmi důležitá prospěšná bakterie, která pomáhá udržet ryby zdravé. Není to rybí „hovínko“! Prospěšné bakterie nejsou hezké.

Každý začínající akvarista by si měl pořídit půdní filtr. Dnes už se většinou dají koupit jen přes internet. Akvaristiky je neprodávají, protože se na nich špatně vydělává (nelze k nim dokupovat filtrační média, takže mají nízkou marži). Pokud nejsou půdní filtry čištěny, poskytují skvělou biofiltraci. Pokud jsou naopak čištěny pravidelně, nefungují dobře a jsou velmi náročné na údržbu.

Možnosti filtrace

Akvarijní filtry mají mnoho různých aspektů, které je třeba vzít v úvahu.

akvarijní filtrace - porovnání filtrů

  • sloupec „Ryby (7 cm)“ se vztahuje k počtu ryb o délce 7 cm, kterým lze tímto typem filtru poskytnout křišťálově čistou vodu. Tabulka je jen velmi hrubá aproximace. Přehled také předpokládá typickou nádrž o objemu cca 150-200 l s filtry odpovídající velikosti. U vzhledu naopak uvažuji, že přepadový sifon není vizuálně „závadný“, zatímco špinavá houba sedící v nádrži vzhledná není.

Výše uvedené jsou pouze nejběžnější způsoby filtrace. Pro filtraci akvárií se používá celá řada dalších metod. Tyto metody jsou podrobně popsány v následujícím článku:

8. Filtrace akvária

Zajištění oxidace amoniaku ve filtru je mnohem jednodušší, než kvůli tomu pravidelně měnit vodu. Správně zvolený filtr s vhodnými médii dokáže teoreticky zajistit křišťálově čistou vodu pro takové množství ryb, které se do akvária ani nevejdou.

Čím větší ryba a čím více ryb, tím větší objem filtračního média je potřeba. Všechny filtry mají své klady i zápory. Který z nich použijete, je věcí osobních preferencí a velikosti peněženky.

Všechny typy filtrů lze s úspěchem použít. Kombinace závěsných a půdních filtrů jsou skvělé (závěsný zajišťuje mechanickou filtraci, půdní zajišťuje biologickou filtraci). Molitanové filtry jsou skvělé pro chovné nádrže, ale ošklivé v dekorativních nádržích. Velkým nádržím se spoustou ryb a/nebo velkým rybám se nejlépe daří s jímkovými filtry.

Mýty o akvarijních filtrech
  • Hnědá hmota uvnitř filtračního média jsou zachycené výkaly ryb a pro akvárium je dobré tento materiál často a důkladně odstraňovat.
  • U závěsných filtrů, které používají kazety, bychom měli náplně měnit každé 1-3 měsíce.
  • Filtry by se měly čistit alespoň jednou měsíčně.
  • Půdní filtry nefungují dobře.
  • Půdní filtry vyžadují hodně údržby.
  • Závěsné filtry jsou filtry, které poskytují skvělou biologickou filtraci.
  • Většina kanystrových filtrů naplněných médiem, které je s nimi dodáváno (typicky keramické kroužky a biokuličky), jsou skvělé biologické filtry.
  • Čím větší je filtr, tím méně dusičnanů v akváriu a tím méně výměn vody.
  • Účinnost filtru určuje pouze průtok v litrech za hodinu, nikoli povrch biomédia.
  • Filtr, který má průtok 600 l/h, dokáže „obstarat“ zhruba dvojnásobné množství ryb než filtr, který má průtok 300 l/h.
  • Fluidizované jímkové filtry s médiem K1 se cyklují déle než statické jímkové filtry.
  • Fluidizované jímkové filtry s médiem K1 nejsou tak účinné jako statické jímkové filtry.
  • Na trhu jsou komerčně dostupné anaerobní „reaktory“ na odstraňování dusičnanů, které dobře fungují v akváriu.

Všechna výše uvedená tvrzení jsou NEPRAVDIVÁ.

Začátečník by se měl vždy snažit začít s několika malými rybami, zvláště pokud má jen malý filtr. Ryby přes 7 cm délky vytvářejí mnohem více odpadu, než si člověk uvědomuje. Ryba dlouhá 10 cm je cca 8x těžší než 5 cm ryba. 10 cm ryba vytváří 8x více odpadu než 5 cm ryba. Navrhněte filtraci vždy tak, aby zvládla maximální uvažované zatížení.

Pokud Vás akvarijní filtry zajímají detailněji, klikněte na následující odkaz:

8. Filtrace akvária

Zdroj: text byl přeložen z aquariumscience.org

Sdílet tento článek