5. Záleží na tvaru nádrže?

tvar akvária
Při výběru nádrže určitě stojí za úvahu také to, jaký tvar akvária si vlastně vybrat. Před pár lety se akvarista musel spokojit s klasickým obdélníkovým půdorysem nádrže. Dnes si můžete nechat udělat vše na zakázku téměř bez omezení.

Pokud bychom měli vyjmenovat několik nejčastěji používaných tvarů nádrží, určitě musíme zmínit tvary obdélníkové, obdélníkové s vyklenutou přední stranou a rohové s vyklenutou přední stranou. Naopak mezi méně časté patří válcové, krychlové nebo třeba kulové tvary nádrží, které se vyrábí téměř výhradně z akrylu.

Většina akvarijní techniky je vyráběna pro nádrže běžných tvarů (především obdélníková). Tím, že si pořídíte například válcovou nádrž, si zároveň vytvoříte řadu s tím souvisejících problémů, takže na to myslete.

Nejdůležitějším hlediskem by měla být pro každého „kvalita pohledu“ do akvária.

  • nádrže nepravidelného tvaru – ačkoli na první pohled můžou vypadat zajímavě, výrazně zkreslují pohled do akvária, což může být po chvilce nepříjemné.
  • nádrž s vyklenutou přední stranou, válcové tvary, šestihrany atd. – nádherně vyhlížející akvária, ale při pohledu z určitých úhlů zkreslují, což nejvíce vynikne u menších nádrží. Některé větší nádrže s vyklenutou přední stranou nabízejí lepší výhled, ale zkreslování se nevyhnou.
  • nádrže s plochými stěnami v pravých úhlech (čtvercová, obdélníková) – na první pohled „obyčejná“ akvária, která ovšem jednoznačně poskytují nejlepší a nejméně zkreslený pohled.

Akvárium si pořizujeme za účelem pozorování života v něm. Je věčná škoda odvádět svou pozornost od obsahu k vnějšímu vzhledu. Pořídit si běžnou obdélníkovou nádrž není znakem toho, že si nemůžete pořídit nic lepšího. Základním kritériem při volbě tvaru akvária by totiž mělo být to, jak kvalitně nám zprostředkuje pohled do svého nitra a v tomto ohledu jednoznačně vítězí právě klasický obdélníkový tvar.

Série článků na téma „Úvod do akvaristiky„.