Tetra Citrónová

tetra citrónová

Vědecké jméno

Hyphessobrycon pulchripinnis

Běžná jména

Tetra Citrónová
Lemon Tetra
Citron Tetra

Taxonomie

Tetrovití – čeleď sladkovodních paprskoploutvých ryb z řádu trnobřiší

Původ

Původ: Jižní Amerika oblasti  Iquitos a Tapajós River basin
Biotop: Amazonie

Dimorfismus

dimorphism

U samců má řitní ploutev výrazné černé lemování (může zakrývat většinu ploutve). U samic je černé lemování méně výrazné. Samice je v těle plnější a ve hřbetě vyšší.

Podmínky chovu

chemie vody

Teplota: 23 – 27 °C

pH: 5.5 – 7.5

Tvrdost: 5 – 15 °dGH

Nádrž

velikost akvaria

Délka: 80 cm
Objem: 100 l

Chov

snadný

Snadný

Velikost

velikost

3 – 5 cm

Věk

Věk

3 – 8 let

Zóna

middle

střed nádrže

Hejnovost

hejnovost

nejméně 10 ks

Potrava

Tetra Citrónová není nijak složitý strávník. Jde o všežravce, který se v přírodě živí nejrůznějšími červy, larvami, ale nepohrdne ani rostlinnou potravou. V akváriu jde o nenáročného strávníka, který přijme prakticky jakoukoliv potravu. Nicméně jde o všežravce, takže mu dopřejte pestrý jídelníček a on se Vám odmění krásným zbarvením.

Snášenlivost

Klidný druh, který je ideální do společenského akvária. Nejlépe se jí bude dařit ve společnosti podobně velkých teter, sekernatek, štíhlotělovitých, pancéřníčků, krunýřovců a menších vrubozubcovitých (vyhněte se agresivním druhům a predátorům).

Snažte se koupit skupinu alespoň 10 exemplářů (ideálně více). Tetra Citrónová tvoří dočasné hierarchie, ve kterých samci soutěží o pozornost samic, díky čemuž vykazují mnohem zajímavější chování a zbarvení.

Chování

Mírumilovná ryba, která ostatní druhy ignoruje. Někdy může tvořit hejna společně s jinými druhy z rodu Hyphessobrycon. Snažte se ji chovat společně se stejně velkými rybami, protože větší druhy jí mohou zastrašit a vystresovat.

Rozmnožování

Dospělé ryby jikry volně rozptylují do vodního sloupce a nijak se o ně nestarají (pokud k tomu mají příležitost, tak je sežerou).

Pokud jsou dospělci v dobré kondici, často se třou i ve společenské nádrži. Občas tak můžete narazit na několik plůdků, ale pokud chcete k rozmnožování ryb přistupovat profesionálněji, je zapotřebí třecí nádrž.

Třecí nádrž by měla mít minimálně 30 litrů s obyčejným molitanovým filtrem a tlumeným osvětlením. Vhodným doplňkem jsou umělé jemnolisté rostliny, které mohou sloužit jak třecí prostor. Další možností jsou umělé třecí „mopy“. Zvažte přidání plovoucích rostlin, které rybám zvýší pocit bezpečí. Cca 4 cm nade dno umístěte jemnou síťku, kterou jikry propadnou a dospělci se k nim nedostanu. Do třecí nádrže dejte vodu ze společenské nádrže (pH v rozmezí 6.0 – 6.5, teplota 25 – 26 °C).

Do třecí nádrže umístěte 2 samce a 3 – 4 samice a ke tření je stimulujte podáváním kvalitní živé potravy (dafnie, larvy…). Před třením se samec předvádí, aby přilákal samici (místa tření jsou různá). Pár si může zvolit tření na rostlinách, na substrátu nebo ve vodním sloupci (tření probíhá obvykle ráno). Jakmile uvidíte vajíčka, okamžitě dospělce odlovte.

Vajíčka jsou fotosenzitivní a je nutné je chránit před světlem. Akvárium obložte lepenkou a vypněte světlo. Takto chráněné akváriu nechte alespoň týden, poté každé 2 dny odkryjte jednu stěnu nádrže. 

Vajíčka se vylíhnou po 2 – 3 dnech, potěr začne volně plavat za další cca 4 dny. Na začátku krmte speciální stravou a postupně přejděte na mikročervy, nauplie, artemie (velikost přizpůsobujte velikosti plůdku). Po 1 – 2 měsících se mohou rybky připojit ke svým rodičům ve společenské nádrži (závisí na rychlosti růstu).

 

Pozn.:

Pokud se Vám tření nedaří, zkuste ryby rozdělit do skupin samců a samic v oddělených nádržích nebo pomocí rozdělovače nádrží (cca 15 dní před samotným třením). Pak umístěte do třecí nádrže 2 nejlépe vybarvené samce a 3 – 4 samice a postupujte podle návodu výše.

Akvárium

Tetra Citrónová pochází z Jižní Ameriky z regionů Iquitos a Tapajós River basin. Nejraději se zdržuje v mělkých, pomalu tekoucích vodách (menší přítoky řek, potoky a zaplavené lesní oblasti). Oblast Tapajós má oproti ostatním řekám v Amazonii průzračnější vodu s vysokým obsahem minerálů.

Pravidelná výměna vody a celkové udržování čistých chovných podmínek jsou základ. Ocení dobře osázené akvárium s dostatkem volného prostoru k plavání. Skvělou volbou jsou plovoucí rostliny, které udržují v nádrži přítmí, což ocení prakticky všechny druhy teter.  Nezapomeňte ani na dostatek úkrytů. Použijte rostliny, kořeny, větve a třeba suché listy. Jako dno je ideální tmavý říční písek.

Je dobré vědět

Vzhledem k tomu, že množení není až tak náročné, je ekonomicky mnohem výhodnější, než odchyt v přírodě. S téměř 100% jistotou se dá říct, že jakákoliv Tetra Citrónová zakoupená v akvaristice byla odchována v komerčních chovech.

V případě stresu ztrácí Tetra Citrónová své jasné barvy. Hlavní příčinou bývá nevhodné a jednotvárné krmení. 

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa