Cryptocoryne wendtii

Cryptocoryne wendtii

Cryptocoryne wendtii

Vědecké jméno

Cryptocoryne wendtii

Běžná jména

Kryptokoryna Wendtova
Wendt’s water trumpet
Wendt’s watertrumpet

Taxonomie

Árónovití – rostliny s tuhými listy, které jsou většinou nenáročné na světlo

Původ

Původ: Asie (Srí Lanka, Thajsko)

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 5-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 21 – 28 °C

pH: 6.5 – 7.5

Tvrdost: 7 – 20 °dGH

Kategorie

kategorie

listová růžice

Obtížnost

snadné pěstování

snadná

Osvětlení

středně silné osvětlení

střední

Výška

velikost rostliny

25-30 cm

Umístění

střední část nádrže

střední část nádrže

Růst

rychlost růstu

středně rychlý

Představení

Cryptocoryne wendtii je již mnoho let velmi oblíbenou akvarijní rostlinou. Je to vytrvalý druh, který je ceněn pro svou odolnost a nenáročnost. Obecně nevyžaduje silné osvětlení, hnojení nebo suplementaci CO2, díky čemuž je skvělou volbou i pro začátečníky.

Tato kryptokoryna se obvykle vyskytuje v koloniích v horních částech pomalu tekoucích sladkovodních toků a mělkých řek. Může růst buď zcela ponořená, nebo na březích kolem okrajů vody, kde se její výhonky a listy mohou vyvíjet nad vodní hladinou. Ekosystému prospívá tím, že pomocí svých oddenků, které prorůstají hluboko do substrátu, zabraňuje erozi půdy.

V závislosti na odrůdě může mít listy zbarvené do zelena, hněda, červena nebo dokonce fialova.

Výsadba a údržba

Cryptocoryne wendtii je nenáročná na péči, takže při jejím pěstování na moc problémů nenarazíte. Jde o pomalu rostoucí druh, který za optimálních podmínek vyroste o cca 2 cm za několik týdnů. Vypěstování 2-4  výhonků obvykle trvá měsíc. Neočekávejte tedy, že Vám v akváriu za chvilku vytvoří zelenou stěnu, na druhou stranu tím odpadají starosti s častým zastřihováním a přesazováním. 

Cryptocoryne Wendtii je odolná a dokáže se přizpůsobit různým vodním podmínkám (i mírně brakické vodě). Střední intenzita osvětlení způsobuje kompaktnější, huňatější růst se spoustou výhonů a  výraznější barvu.

Obecně jde o rostlinu vhodnou do střední části nádrže. Vyhněte se výsadbě do jednoho velkého trsu, místo toho rozdělte trs na menší trsy a umístěte je alespoň 7-10 cm od sebe (rostlina nemá rád hustou výsadbu). V husté výsadbě rostliny bojují o živiny v půdě, což se negativně projevuje na jejich zdraví.

V akváriu dokáže vytvořit velmi silný kořenový systém. Z tohoto důvodu je potřeba zajistit minimální hloubku substrátu 6 cm (čím více, tím lépe), aby se usnadnilo šíření a ukotvení kořenů rostliny. Substrát by měl být bohatý na živiny, protože rostlina raději získává živiny kořenovým systémem než extrakcí z vodního sloupce, i když i toho je schopna.

Rostlinka pozitivně reaguje na přihnojování (ideálně substrátovým hnojivem) a na suplementaci CO2. Nicméně se obejde o bez nich.

Cryptocoryne wendtii nemá ráda silné proudění.

Množení

Cryptocoryne wendtii se množí oddenky, což je pomalý proces, který vyžaduje hodně času (i to je důvod, proč je ve volné přírodě na pokraji vyhubení).

Mateřská rostlina vytváří šlahouny, které nesou nezávislé dceřiné rostliny. Jakmile má dceřiná rostlina 3 – 5 listů, začne si vyvíjet vlastní kořenový systém a může být tak bezpečně odříznuta a zasazena do substrátu.

V akváriu lze rostlinu množit také rozdělováním velkých trsů na menší.

Užitečné info

Ztráta nebo opadání listů: K tomu dochází během adaptace na vodní podmínky nového akvária, v tomto okamžiku téměř všechny listy odpadají, ale po nějaké době se objeví nové. Druhým důvodem může být příliš vysoká hladina dusičnanů, případně náhlá změna parametrů vody, na což jsou kryptokoryny velmi citlivé. Rostlina opadem listů šetří energii ve své kořenové struktuře. Ve většině případů listy během 2 – 3 týdnů dorostou.

Přemístění: Pokud se jednoho dne rozhodnete přemístit rostlinu, může se to změnit ve skutečný problém. Navzdory své malé velikosti tvoří masivní kořeny, které dokážou prorůst velkou část nádrže.

Pomalý růst: Rostlina může při nedostatku živin zcela zastavit růst a vytvořit tak zakrslou formu. Občasné přidání hnojiva tomuto problému zabrání.

Zajímavosti

Vzhledem k rostoucí poptávce byla Cryptocoryne wendtii ve svém přirozeném prostředí téměř vyhubena. Nyní je zařazena mezi kriticky ohrožené druhy a sběr ve volné přírodě je zakázán. Tento zákaz se nevztahuje na rostliny, které byly prokazatelně vypěstovány v pěstírnách.

Ve většině případů je extrémně obtížné (pokud je to vůbec možné) poznat rozdíly mezi všemi odrůdami (Jahnelii, Krauteri, Nana, Rubella, Wendtii, Tropica, Latifolia…).

Pokud se vám tato rostlinka líbí, pak se podívejte i na její příbuzné: Cryptocoryne crispatulaCryptocoryne parva.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa