Labyrintky – charakteristika skupiny

Labyrintky zahrnují 4 blízké čeledi, přičemž běžně dostupné druhy patří do čeledi Belontiidae. Obecně jsou známy jako betty, čichavci, rájovci a blízcí příbuzní.

Všechny tyto ryby mají prostředky pro dýchání atmosférického vzduchu nazývaný labyrint. Takže odtud pochází i jejich jméno „labyrintky“. Poměrně dobře se rozpoznávají podle tvaru těla. Exempláře jsou totiž výrazně vyšší než širší. Především menší druhy mají jasné zbarvení (samci jsou často barevnější než samice).

Tyto ryby obývají především horní patra nádrže. Obecně se dá říci, že preferují trochu teplejší vodu, než je u běžně chovaných druhů běžné, ale tento rozdíl není nijak zásadní. Tyto rybky mají tendenci přijímat krmení z povrchu, a proto by měli být krmeni plovoucí potravou.

Přestože některé druhy mohou být trochu „vášnivější“, obecně se jedná o klidné rybky, které mohou být chovány ve skupince. Samci mohou být vůči sobě agresivní, takže je potřeba mít dostatečně velkou nádrž. Nádrž by měla určitě obsahovat nějaké rostliny, které budou rybkám navozovat pocit bezpečí. Skvělým způsobem, jak zvýšit kvalitu života labyrintek je přidání plovoucích rostlin.

Labyrintky vykazují v době tření velmi zajímavé chování. Staví si totiž pěnové hnízdo na hladině vody. Hnízdo může být umístěno i pod listy rostlin nebo jinými předměty. Někdy jsou do něj dokonce zabudovány kousky rostlin. Hnízdo staví samci pomocí vzduchu a „slin“. Samec pak hnízdo brání a stará se o něj. Pozorování tohoto procesu Vás více než bohatě odmění za úsilí, které věnujete chovu těchto úžasných ryb.

Rychle se pohybující voda znesnadňuje budování a péči o hnízdo. Z tohoto důvodu většina labyrintek preferuje klidné vody. Rovněž upřednostňují vodu, která je teplá, mírně kyselá a měkká.

Shrnutí:

  • klidné, mírumilovné ryby vhodné do společenských akvárií
  • obývají horní patra nádrže
  • samci jsou vůči sobě agresivní, takže pokud chceme chovat více samců, potřebujeme velké akvárium s dostatkem rostlin a úkrytů
  • trochu větší rybky, které dorůstají 10 – 15 cm
  • teplota 23 – 28 °C (rájovci zpravidla méně)
  • pH mírně kyselé 6 – 7
  • tvrdost cca 5 – 15 (lépe měkká voda)
  • nenároční na stravu (potravu přijímají z hladiny)
  • nejsou to typicky hejnové rybky (ideálně chovat samce a několik samic)
  • vždy jim uděláte radost plovoucími rostlinami
Seznam nejběžnějších zástupců této skupiny:

Bojovnice pestrá

Čichavec líbající

Čichavec medový

Čichavec modrý

Čichavec perleťový

Čichavec pruhovaný

Čichavec pyskatý

Čichavec šedý

Čichavec zakrslý

Čichavec zlatý

Rájovec dlouhoploutvý

Pokud chcete znát jednoduchý způsob, jak rozdělit akvarijní rybky, pak si přečtěte článek „Akvarijní ryby – jednoduché rozdělení„.