Akvarijní dekorace – praktický příklad (takhle ano)

větve do akvária
Pokud si na tomto webu pročítáte články podrobněji, pak možná víte, že první pokus s akvarijní dekorací nedopadl nejlépe. Pokud Vás zajímají detaily a důvod, proč celodenní práce přišla vniveč, pak si přečtěte tento článek. Na druhý pokus ale vše dopadlo lépe, což můžete posoudit na obrázcích níže.

Hlavní problém s předešlým designem byl v tom, že voda je voda a dělá si co chce. Lepidla, která držela na vzduchu, se ve vodě rozlepila a z poslepovaných větví nezůstalo nic. Akvarijní dekorace se prostě rozpadla. Ponaučením pro mě bylo to, že už nikdy nebudu větve do akvária slepovat a ani k ničemu přilepovat.

Mým hlavním úkolem tak bylo najít dostatečně dlouhé a tenké větve, které mohu bez obav umístit do akvária. V akvaristikách jsem nenašel nic vhodného, takže jsem si větve nakonec posbíral v přírodě. O tom, jak jsem je upravoval a ošetřoval, se dočtete v tomto článku.

Chtěl jsem vytvořit přirozeně vyhlížející akvárium, které se bude snadno udržovat a poskytne rybkám dostatek úkrytů.

patra akvária

Celkový pohled na akvárium. Bukové větve představují kořeny tropických stromů a jsou jednoduše opřené o boční stěny. Nejsou nijak přilepeny, takže se z akvária se dají jednoduše vytáhnout a případně opláchnout.

akvarijní dekorace

Pro větve z lesa jsem se rozhodl především proto, že v běžné akvaristice jsem podobně tvarovaná dřeva nenašel. Celkový vzhled působí přirozeně a na černém pozadí vše pěkně vynikne.

Větve se pod vodou chovají úplně stejně jako dřevo koupené v akvaristice. Výhodou je i to, že dřevo neleží na dně a nezabírá tak moc velký prostor. Odkalování je v tomto případě snadné.

Nicméně nic není zadarmo a i v tomto případě se objevil problém, který ovšem není dán ani tak druhem dřeva jako spíš jeho umístěním. Konce větví koukají ven z nádrže a tvoří se na nich plíseň. Problém je v tom, že dřevo nad hladinou je ve vlhkém a teplém prostředí, kde se plísním zkrátka daří.

Tady jsem nechal plíseň růst cca 14 dní, aby byla lépe vidět. Ve větší míře se objevuje jen na jedné větvi, která se mi ale zrovna líbí, takže jí zatím nehodlám vyhazovat nebo zkracovat. Větev otírám hadrem cca 1 za týden a vše je v pohodě. (Pozn.: Plíseň se po cca 2 měsících přestala objevovat.)

Závěr:
Větve z lesa se ukazují jako vhodná akvarijní dekorace a nedělají žádné potíže. Plíseň připisuji především umístění větví nad hladinou ve vlhkém prostředí kousek pod zářivkami, kde se plísním prostě daří.

Série článků na téma „Praktické rady„.