Akvarijní dekorace – praktický příklad (takhle ano)

Patra akvária
Pokud si na tomto webu pročítáte články podrobněji, pak jistě víte, že první pokus s dekorací akvária nedopadl nejlépe. Pokud vás zajímají detaily a důvod, proč celodenní práce přišla vniveč, pak si přečtěte tento článek. Ve všem je třeba hledat pozitiva a musím říci, že druhý pokus dopadl mnohem lépe. Osobně si myslím, že celkový design vypadá přirozeněji, než tomu bylo v prvním případě, takže nakonec spokojenost. Akvarijní dekorace by se neměla uspěchat. Dejte tomu čas ať jste s výsledkem spokojeni.

Hlavní problém s předešlým designem byl v tom, že voda je voda a dělá si co chce. Lepidla, která držela na vzduchu, se ve vodě rozlepila a z poslepovaných větví nezůstalo nic. Celý design se prostě rozpadl. Ponaučením pro mě bylo to, že už nikdy nebudu větve do akvária slepovat a ani k ničemu přilepovat.

Úkol byl tedy jasný. Najít pořádné větve, které budou odpovídat mým představám. Nakonec nezbylo nic jiného, než větve sehnat v přírodě. O tom, jak jsem je upravoval a ošetřoval, se dočtete v tomto článku.

Hlavním cílem bylo vytvořit nádrž, která bude reprezentovat některou z řek Amazonie. Charakter vody, rostlin a živočichů rozeberu v některém z následujících článků. Momentálně je nejdůležitější volba dekorace.

Zvolil jsem tedy bukové větve, které mají představovat kořeny zasahující do vody. Na dno jsem přidal několik světlých kamenů a pár kousků dřeva. Bohužel jsem zapomněl fotit, takže vám musím ukázat až nynější stav akvária, což je i s rostlinami a rybkami. Nicméně kořeny tam jsou pořád dobře vidět, takže si z toho určitě nějakou inspiraci odnesete.

Celkový pohled na akvárium. Větve jsou umístěny tak, aby představovaly kořeny. Do akvária jsou vloženy z boků a o boční stěny se také opírají. Nejsou nijak přilepeny ani nic podobného. Z akvária se dají jednoduše vytáhnout a případně opláchnout.

Pro větve z lesa jsem se rozhodl především proto, že v běžné akvaristice jsem podobně tvarovaná dřeva nenašel. Celkový vzhled působí přirozeně a na černém pozadí větvě pěkně vyniknou.

Větve se pod vodou chovají úplně stejně jako dřevo koupené v akvaristice. Výhodou je i to, že dřevo neleží na dně a nezabírá tak moc velký prostor. Odkalování je v tomto případě snadné.

Nicméně nic není zadarmo a i v tomto případě se objevil problém, který ovšem není dán ani tak druhem dřeva jako spíš jeho umístěním. Jak jsem již zmínil, konce větví koukají ven z nádrže. Na těchto koncích se objevuje bílá plíseň, kterou je potřeba pravidelně otírat. Plíseň nezasahuje do vody, drží se jen v částech nad hladinou. Problém je v tom, že dřevo nad hladinou je ve vlhkém a teplém prostředí, kde se plísním zkrátka daří. V tomto směru by se hodila rada majitele paludária, jak se s plísní vypořádat.

Tady jsem nechal plíseň růst cca 14 dní, aby byla lépe vidět. Ve větší míře se objevuje jen na jedné větvi, která se mi ale zrovna líbí, takže jí zatím nehodlám vyhazovat nebo zkracovat. Větev stačí otřít hadrem cca 1 za týden a vše je v pohodě. Také se doporučuje použít Savo, ale s tím si v blízkosti akvária, které je osázené a zarybněné, vůbec nechci hrát.

Závěr:

Celkově jsem se vzhledem nádrže spokojen. Větve z lesa se ukazují jako vhodný zdroj dřeva a v akváriu nedělají žádné potíže. Plíseň připisuji především umístění větví nad hladinou ve vlhkém prostředí kousek pod zářivkami, kde se plísním prostě daří. Pravděpodobně to tedy nebude problém samotného dřeva. Nicméně plíseň se dá v pohodě setřít, takže to prozatím není problém.

Dodatek:

Pro pokročilejší akvaristy, kteří právě remcají nad tím, že mluvím o akváriu s biotopu Amazonie a mám tam rostliny i z jiných oblastí. V tomto případě zkrátka ustoupil biotop estetickému cítění. Dal jsem tam prostě rostlinky, které se mi tam hodily a které jsem měl v předchozí nádrži. Takže tak. 🙂

Pokud s akvaristikou začínáte, můžete využít některou z námi nabízených služeb. Poskytujeme jak konzultace, tak i kompletní zařízení akvárií. Také navrhujeme řešení akvárií v závislosti na finančních možnostech a Vašich přáních. Získáte tak od nás celkový postup, jak akvárium zařídit a Vy tak na nic nezapomenete. Veškeré potřebné informace se dočtete v sekci „Naše služby„.