V článku „Aby se akvarijním rybám dařilo“ jsme se podívali na 5 faktorů, které zajišťují zdraví a prosperitu ryb. Poté jsme si uvedli nedůležité parametry akvária, jejichž význam se mnohdy přeceňujeme. V tomto článku si o těchto přeceňovaných parametrech povíme detailněji a uvedeme odkazy na detailnější články.
Nedůležité parametry akvária jsou:
- Metoda zabíhání nádrže
- Typ potravy (přímo)
- Výměny vody
- pH vody
- Tvrdost vody, GH, KH
- Celkové množství rozpuštěných pevných látek (TDS)
- Amoniak a dusitany (přímo)
- Hladina dusičnanů
- Počet přefiltrovaných objemů nádrže za jednotku času
- Zarybnění
- Teplota
- Stabilita parametrů vody
Metoda zabíhání nádrže
Matka příroda zaběhne akvárium, aniž by se o to akvarista musel nějak výrazně přičinit. V drtivé většině případů budou ryby v pořádku, když je akvarista dostatečně chytrý na to, aby nepřerybnil a nepřekrmoval. Občas se stane, že přidáme moc ryb, které jsou příliš velké a začneme je překrmovat. To zvýší počet bakterií ve vodě a ryby začnou umírat na toxiny, které bakterie produkují. Syndrom nového akvária ale rozhodně není tak častý, jak by se mohlo zdát.
Pokud vás zabíhání akvária zajímá detailněji, níže je odkaz na soubor článků na toto téma.
2. Cyklování akvária
Krmivo
Ač se nám to na první pohled nemusí zdát, krmivo patří rovněž mezi přeceňované parametry akvária. Důležitým parametrem je především hladina bílkovin v krmivu, která nepřímo ovlivňuje ekologii nádrže v dlouhé řadě příčin a následků, přičemž vyšší hladiny bílkovin zajišťují zdravější akvárium.
Když si pořizujete komerční krmivo, VŽDY kupujte to s nejvyšším procentem bílkovin, které dokážete sehnat. PŘÍMÝ účinek složení krmiva na ryby je překvapivě malý. Složení krmiva není PŘÍMO důležité ze dvou základních důvodů. Za prvé se akvaristé zlepšili ve čtení a výkladu etiket, komerční krmiva tak mají překvapivě kvalitní složení. Za druhé, ryby v akváriu obvykle dostávají mnohem více potravy než ryby ve volné přírodě. Takže většina ryb v akváriu dostává veškerou výživu, kterou potřebuje. Chcete-li se do toho tématu ponořit hlouběji, přejděte na tento odkaz:
3.1. Nedůležitost akvarijního krmiva
Výměna vody
Mnoho úspěšných akvaristů provádí jen malé nebo žádné výměny vody. Pro více informací přejděte na tento odkaz:
18.1. Výměna akvarijní vody
pH
Většině sladkovodních ryb se bude dobře dařit v jakémkoli pH od 6.5 do 8, POKUD BUDOU MÍT VODU BEZ BAKTERIÍ. Zájemci o toto téma mohou přejít na tento odkaz:
4.4.1. Nedůležitost pH akvarijní vody
Zde je třeba vyvrátit mýtus, že ryby, které byly chovány v zajetí, jsou odolnější vůči výkyvům pH a tvrdosti. Všechny ryby jsou stejně imunní vůči výkyvům pH, teploty, KH a GH. Chov s tím nemá nic společného. Pokud chcete vědět více, klikněte na tento odkaz:
4.7. Tolerance ryb na změny pH
Tvrdost vody
Tvrdost vody patří rovněž mezi nedůležité parametry akvária. Kromě toho, že alespoň minimální hladina KH zabraňuje výskytu rychlých nárůstů hladin amoniaku a „syndromu staré nádrže“, má tento parametr vody jen malý význam. Při zabíhání nádrže je rovněž potřeba alespoň minimální hladina KH a některé ryby vyžadují velmi specifické GH, aby se úspěšně rozmnožily. Pokud vás toto téma zajímá detailněji, klikněte na tento odkaz:
4.5. Tvrdost vody
Celkové množství rozpuštěných pevných látek (TDS)
Soli nejsou důležité, pokud jich je ve vodě alespoň trochu. Pokud používáte vodu z reverzní osmózy, pak tento parametr nabývá na významu. Celkové množství rozpuštěných pevných látek (TDS) by mělo být nad 60 ppm. Pro detailnější informace klikněte na tento odkaz:
4.6. Soli v akvarijní vodě
Amoniak a dusitany
Amoniak a dusitany nejsou toxiny. Vysoké hladiny ani jedné z těchto látek (hladiny, kterých v akváriu můžeme reálně dosáhnout) obvykle neovlivní ryby tolik, jak by si mnozí mysleli. Nicméně hladiny těchto dvou sloučenin jsou nepřímým způsobem důležitými parametry. Pokud začne mít akvarista nemocné ryby, měl by změřit „parametry vody“, konkrétně dusitany a čpavek. Důvodem NENÍ to, že čpavek nebo dusitany jsou strašně toxické, ale to, že poměrně vysoký obsah dusitanů a amoniaku (>0,25 ppm) naznačuje problém s biofiltrací. Pokud je biofiltrace nedostatečná, rozpuštěné organické sloučeniny a počet bakterií ve vodě se začne zvyšovat. Díky zvýšenému množství rozpuštěných organických látek ve vodním sloupci se ve vodě začnou množit bakterie. A tyto bakterie začnou oslabovat ryby, až je nakonec zabijí. Hladiny amoniaku a dusitanů se tak stávají velmi dobrým indikátorem problémů s biofiltrací.
Více na toto téma najdete v těchto článcích:
5.2. Bezpečné hladiny amoniaku
5.3. Bezpečné hladiny dusitanů
Dusičnany
Dusičnany jsou konečným produktem koloběhu dusíku, který vytvářejí prospěšné bakterie. Výzkumy ukazují, že jsou relativně neškodné. Mnoho začínajících akvaristů dostane testovací sadu na dusičnany a hned začne testovat vodu. Na příbalovém letáku pak bývá uvedeno, že množství dusičnanů je potřeba držet pod úrovní 20 ppm. Akvarista se snaží udržet nízkou úroveň pravidelnými výměnami vody, což ho za chvilku znechutí a s koníčkem skončí. Pokud chcete sledovat hladinu dusičnanů a podle toho měnit vodu, doporučuji provádět výměny vody tak, abyste udrželi hladinu dusičnanů pod 80 ppm. Pro lepší pochopení této problematiky můžete přejít na odkaz:
5.4. Toxicita dusičnanů
Počet přefiltrovaných objemů nádrže za jednotku času
Běžnou měrnou jednotkou účinnosti filtru bylo po mnoho let to, kolik objemů nádrže za hodinu dokáže filtr přefiltrovat. Například filtr s průtokem 500 litrů za hodinu „přetočí“ 100 litrovou nádrž pětkrát. Cokoli od 3 do 10 obratů bylo, a mnohdy stále je, považováno za „přijatelné“. Tento přístup je ovšem chybný. Nezohledňuje se v něm totiž filtrační médium. Skutečným ukazatelem účinnosti/kapacity filtru je dostupný povrch filtračního média. Testování ukazuje, že zdvojnásobení průtoku filtrem zvýší kapacitu filtru pouze o 9 %. Testování také ukázalo, že zdvojnásobení objemu filtračního média nebo zdvojnásobení povrchu filtračního média zdvojnásobí kapacitu filtru, bez ohledu na průtok. Toto složité téma podrobněji rozebírám v několika článcích. Nejlepší odkaz je asi tento:
6.5. Průtok filtrem
Zarybnění
V článku „Počet ryb v akváriu“ je uvedeno, že správně zvolený a zaběhnutý filtr dokáže zajistit křišťálově čistou vodu obrovské mase ryb. Množství ryb v akváriu je tedy pouze NÁZOREM KAŽDÉHO JEDNOHO Z NÁS na to, v čem se bude rybám dařit a „líbit“. Zde je odkaz na článek, kde se této problematice věnujeme detailněji:
13. Zarybnění akvária
Teplota
Možná překvapivě, patří rovněž mezi nedůležité parametry akvária. Několik velmi zkušených akvaristů, včetně těch nejlepších v oboru (Cory z Aquarium Co-op), udržuje akvária pro tropické ryby bez ohřívačů v domácnostech s teplotou 18 °C. A tropickým rybám se v těchto nádržích již několik let skvěle daří. Tématu se věnuji podrobněji v tomto článku:
4.2. Teplota akvarijní vody
Stabilita parametrů vody
Stabilní teplota a stabilita pH není pro ryby nijak zásadní. Ryby ve volné přírodě neustále plavou z jedné teploty do druhé a z jednoho pH do jiného. Tématu se věnuji v tomto článku:
4.8. Stabilita parametrů vody není důležitá
Závěrem
Mnoho akvaristů nebude s některými položkami výše uvedeného seznamu souhlasit a není na tom nic špatného. Akvaristika se dá úspěšně provozovat mnoha způsoby a žádný z nich není „správný“ a „špatný“.
Existuje spousta lidí, kteří vám v dobré víře řeknou, že vodu je potřeba zkoumat, testovat a neustále sledovat. Poradí vám, že musíte mít nulový amoniak, nula dusitanů, méně než 20 ppm dusičnanů a stálou teplotu, pH, GH a KH. Kromě toho musíte bezpodmínečně minimálně jednou týdně měnit vodu, mít v akváriu pouze jeden biotop, krmit velmi drahou „kvalitní“ potravou atd.
A pokud neuděláte všechny tyto věci, ryby předčasně zemřou na stres a nemoci.
Tyto rady jsou možná dobře míněny, ale tlačí k určitému druhu dokonalosti, který je pro ryby i akvárium zbytečný. Pokud ve vás tyto rady vyvolávají pocit úzkosti a viny z toho, že ryby týráte, trýzníte a ubližujete jim, protože pH není přesně podle tabulek, teplota kolísá a krmíte levným krmivem, protože drahé si nemůžete dovolit, pak se zeptejte sami sebe. Pomáhají vám tyto rady užívat si akvaristiku? Pokud ne, tak se od nich oprostěte. V opačném případě se nikdy nezbavíte pocitu, že nejste dokonalí a tudíž nejste dost dobří pro tento krásný koníček.
Zdroj: text byl přeložen z aquariumscience.org a následně upraven