Základy prevence v akváriu

Prevence v akváriu
Prevence onemocnění je bezesporu tím nejdůležitějším aspektem udržení zdravého akvária. Dodržování postupů v tomto článku vám nezaručí, že se nikdy nebudete muset potýkat s onemocněním rybek, ale pravděpodobnost výskytu onemocnění bude mnohonásobně nižší.

V tomto článku jde spíše o výpis věcí, na které byste se měli soustředit. Podrobnější popis si nechám do samostatných kapitol.

  • Čištění akvária

Pravidelná výměna vody je nesmírně důležitá. Hlavním účelem je odstranit organický odpad dříve, než bude moci plně projít koloběhem dusíku. Při čištění tedy vodu vždy odsáváme ode dna a nikoliv z vrchních částí vodního sloupce. V první řadě nejde o samotnou výměnu vody, ale o odstranění organického odpadu.

  • Kvalitní filtrace

Filtr by se dal označit jako srdce akvária. Pokud je filtr nevhodný, zanesený nebo neudržovaný tak se to v akváriu zákonitě projeví. Nezapomínejte filtrační média pravidelně čistit. Problematice filtrování bych chtěl věnovat hned několik samostatných kapitol, protože je to téma nesmírně důležité.

  • UV sterilizátory

Ožehavé téma, protože někteří akvaristé je považují za nejhorší investici v jejich životě a někteří si je nemohou vynachválit. Faktem je, že tato zařízení mohou zabránit mnoha bakteriálním a plísňovým onemocněním. Navíc zabraňují vzniku řas a sinic v akváriu. Žádné zařízení ale není dokonalé, myslet si, že si do akvária dáte UV sterilizátor a vše bude dokonalé, protože se o to tohle zařízení postará, je samozřejmě nesmysl. Suma sumárum UV sterilizátor není nezbytný a pokud dodržujete ostatní zásady zdravého chovu, pak bych ho považoval dokonce za zbytečný. Nicméně jestli máte cca 2000 Kč jen tak bokem, tak tímto nákupem rozhodně nic nezkazíte.

  • Nepřekrmujte

Snad nejčastější chyba začínajících akvaristů. Ta touha pořád do akvárka házet krmení je přímo nebezpečná :). Nekrmte příliš moc, vždy bude lepší spíše hladová ryba, než překrmená. Překrmované ryby jsou daleko náchylnější k nemocem, nejsou tak aktivní a dožívají se nižšího věku.

  • Sledujte chemii vody

Rozhodně je zbytečné dělat každý den nějaké testy. Testování je důležité především během zařizování nádrže. S postupem času a zaběhnutým akváriem je testů potřeba minimum. Nicméně rozhodně neuškodí občas změřit pH a především pravidelně kontrolovat teplotu. Mnohem zábavnější a užitečnější, než samotné testování vody, je pozorování obyvatel nádrže. Sledujte jejich chování a pokud začnete pozorovat něco neobvyklého, zkuste změřit parametry vody.

  • Věnujte pozornost osvětlení

Poměrně komplexní problém, který bude rozebrán v samostatných článcích. Důležité je si uvědomit, že si do akvária nemůžete pořídit jen tak nějaké světlo co se vám zrovna líbí a myslet si, že je všechno vyřešené. Prvním cílem by mělo být najít kompromis mezi požadavky rostlin a ryb. Rostliny většinou vyžadují více světla zatímco ryby se cítí lépe v zastíněných nádržích. Tohle není obecné pravidlo, které platí vždy, ale chci tím ukázat, že i nad problematikou osvětlení by se měl člověk zamyslet. Pokud budete do akvária svítit vším, co doma najdete, tak to bude pro ryby výrazný stresový faktor, který oslabí jejich imunitu a hned máte zaděláno na rozvoj nemocí.

  • Příliš mnoho péče

Tohle může znít jako protimluv, ale není tomu tak. Co chci říct je, že nemá smysl honit se za „dokonalým“ akváriem. Nádrže, které vidíte v časopisech, jsou velmi často jen naaranžovány, aby vypadaly dobře na fotce a ve skutečnosti ani nemusí být funkční. Dosáhnout dokonalých parametrů vody, kořenů bez řas, skvělého zbarvení rybek, které žijí vzájemně v harmonii a zemřou jedině stářím je pohádka, která v reálném akvarijním světě není často k vidění. Měřit pH každý den a být fixován na to, že musím udržet hodnotu na 6.1 a při jakýchkoliv výchylkách lít do vody chemické přípravky na úpravu vody, vám způsobí pouze problémy. Příliš mnoho péče škodí. Akvárium je žijící systém, který se každým dnem mění a vyvíjí, mějte to na paměti a nesnažte se ho ovládat, spíš se mu snažte pomáhat.

  • Karanténní nádrž

Mějte zřízenou karanténní nádrž a pokud se vám nějaká rybka nezdá v pořádku, tak ji OKAMŽITĚ přendejte do této nádrže. Je jedno, že nevíte, jakou nemoc rybka má nebo jestli jí vůbec něco je. Na to budete mít dost času přijít, až ji budete blíže pozorovat, což se lépe dělá v karanténním akváriu. Nově koupené rybky nedávejte hned do společenské nádrže, ale nechte je v karanténce alespoň 2 týdny, po této době si můžete být jisti, že jsou rybky v dobré kondici a jsou připraveny pro vpuštění do společenské nádrže.

  •  Sterilizujte

Všechny věci, které přišly do styku s nemocnou rybkou, dezinfikujte savem (síťky, teploměr, ohřívač ….). To je celé.

  • Nebuďte soucitní

V akvaristice nekupujte rybky, které nevypadají zdravě. Přístup typu „To je chudáček ryba, já si jí koupím a uzdravím,“ nedoporučuji. Vybírejte si zdravé jedince ze zdravě vypadajícího akvária. Pokud vám prodejce uloví dvacet neonek a vy uvidíte, že některá z nich je „divná“, tak se nebojte říct, že tyhle neonky prostě nechcete. Jsou to vaše peníze, tak proč je utrácet za rybky, které jsou deformované, nemocné a jinak postižené. To samé platí o rybách v karanténní nádrži, pokud je vyhublá, jinak deformovaná nebo nevypadá dobře, tak ji do společenské nádrže nedávejte, i když v karanténní nádrži bude třeba půl roku. Do společenské nádrže dávejte jen zdravé, silné ryby, které budou prospívat. Buďte vybíraví a máte po starostech ;).