Základy prevence v akváriu

prevence v akváriu
Prevence v akváriu je bezesporu tím nejdůležitějším aspektem udržení zdravých ryb. Dodržování postupů v tomto článku vám nezaručí, že se nikdy nebudete muset potýkat s onemocněním rybek, ale pravděpodobnost výskytu onemocnění bude mnohonásobně nižší.
  • Odkalujte

V první řadě pravidelně vyměňujte vodu (odkalujte), čímž odstraníte organický odpad dřív, než plně projde koloběhem dusíku. Při odkalování vždy vysáváme ode dna a nikoliv z vrchních částí vodního sloupce. Ideálně odkalujte každý týden a vyměňte cca 30% objemu vody v nádrži. Odkalování je asi nejméně oblíbená činnost akvaristů, ale je to nutné. Pokud byste měli dělat jen jednu věc z tohoto výpisu, tak odkalujte! 

  • Kvalitní filtrace

Filtr je srdce akvária, pokud je nevhodný, zanesený nebo neudržovaný, tak se to v akváriu zákonitě projeví. Nezapomínejte filtrační média pravidelně čistit. Problematice filtrování bych chtěl věnovat hned několik samostatných kapitol, protože je to téma nesmírně důležité.

  • UV sterilizátory

Tato zařízení mohou zabránit mnoha bakteriálním a plísňovým onemocněním. Navíc zabraňují vzniku některých řas a sinic. Žádné zařízení ale není dokonalé, myslet si, že si do akvária dáte UV sterilizátor a vše bude dokonalé, protože se o to tohle zařízení postará, je samozřejmě nesmysl. Suma sumárum UV sterilizátor není nezbytný a pokud dodržujete ostatní zásady prevence v akváriu, pak bych ho považoval dokonce za zbytečný. Nicméně jestli máte cca 2000 Kč jen tak bokem, tak tímto nákupem rozhodně nic nezkazíte.

  • Nepřekrmujte

Snad nejčastější chyba začínajících akvaristů. Nekrmte příliš moc! Vždy je lepší hladová ryba, než překrmená. Překrmované ryby jsou náchylnější k nemocem, nejsou tak aktivní a dožívají se nižšího věku.

  • Sledujte chemii vody

Testování je důležité především během zařizování nádrže. S postupem času a zaběhnutým akváriem je testů potřeba minimum. Nicméně rozhodně neuškodí občas změřit pH a především pravidelně kontrolovat teplotu. Mnohem zábavnější a užitečnější, než samotné testování vody, je pozorování obyvatel nádrže. Sledujte jejich chování a pokud začnete pozorovat něco neobvyklého, zkuste změřit parametry vody.

  • Věnujte pozornost osvětlení

Poměrně komplexní problém, který bude rozebrán v samostatných článcích. Do akvária nemůžete pořídit jen tak nějaké světlo co se vám zrovna líbí a myslet si, že je všechno vyřešené. Prvním cílem by mělo být najít kompromis mezi požadavky rostlin a ryb. Rostliny většinou vyžadují více světla zatímco ryby se cítí lépe v zastíněných nádržích. Tohle není obecné pravidlo, které platí vždy, ale chci tím ukázat, že i nad problematikou osvětlení by se měl člověk zamyslet. Příliš mnoho světla ryby stresuje a oslabuje jejich imunitu.

  • Příliš mnoho péče

Nehoňte se za „dokonalým“ akváriem. Nádrže, které vidíte v časopisech, jsou často jen naaranžovány, aby vypadaly dobře na fotce a ve skutečnosti ani nemusí být funkční. Dosáhnout dokonalých parametrů vody, kořenů bez řas, skvělého zbarvení rybek, které žijí vzájemně v harmonii a zemřou jedině stářím je pohádka, která v reálném akvarijním světě není často k vidění. Neměřte každý den parametry vody a nesnažte se za každou cenu udržet hodnotu pH na 6.1. Nelijte do akvária příliš často přípravky na úpravu vody, protože si tím můžete způsobit víc problémů než užitku. Akvárium je žijící systém, který se každým dnem mění a vyvíjí, mějte to na paměti a nesnažte se ho ovládat, spíš se mu snažte pomáhat.

  • Karanténní nádrž

Karanténní nádrž je základem prevence v akváriu. Pokud se vám nějaká rybka nezdá v pořádku, tak ji do ní neprodleně umístěte. Je jedno, že nevíte, jakou nemoc rybka má nebo jestli jí vůbec něco je. Na to budete mít dost času přijít, až ji budete blíže pozorovat, což se lépe dělá v karanténním akváriu. Nově koupené rybky nechte v karanténě alespoň 2-3 týdny. Po 2-3 týdnech si můžete být alespoň částečně jisti (ne 100%, některé nemoci se projevují i po několika měsících), že jsou rybky v dobré kondici a jsou připraveny pro vpuštění do společenské nádrže.

  •  Sterilizujte

Všechny věci, které přišly do styku s nemocnou rybkou, dezinfikujte savem (síťky, teploměr, ohřívač…).

  • Nebuďte soucitní

V akvaristice nekupujte rybky, které nevypadají zdravě. Přístup typu „to je chudáček ryba, já si jí koupím a uzdravím“ nedoporučuji. Vybírejte si zdravé jedince ze zdravě vypadajícího akvária. Pokud vám prodejce uloví dvacet neonek a vy uvidíte, že některá z nich je „divná“, tak se nebojte říct, že tyhle neonky prostě nechcete. To samé platí o rybách v karanténní nádrži, pokud je vyhublá, jinak deformovaná nebo nevypadá dobře, tak ji do společenské nádrže nedávejte, i když v karanténní nádrži bude třeba půl roku. Do společenské nádrže dávejte jen zdravé, silné ryby, které budou prospívat. Buďte vybíraví a máte po starostech ;).

Podrobnosti o jednotlivých nemocích se dočtete zde.