Cichlidy – charakteristika skupiny

Cichlidy (především některé druhy) mají pověst „bad-guys“, kteří rádi šikanují ostatní obyvatele akvária. Proč jsou to tedy oblíbené ryby pokročilejších akvaristů?

Cichlidy jsou velmi rozmanitá skupina ryb ze Střední a Jižní Ameriky a tropické Afriky. Několik zástupců najdeme dokonce i v jihovýchodní Asii a indickém subkontinentu. Tato skupina trochu ničí mou hypotézu, že zástupci každé skupiny mají prakticky stejné požadavky na chov. Tato skupina zahrnuje ryby se speciálními požadavky na obou koncích stupnice. Téměř všechny cichlidy jsou choulostivé na změny parametrů vody a obecně na čistotu prostředí. Skupina je velmi různorodá a zahrnuje jak mírumilovné druhy terčovců, tak i silně teritoriální druhy z afrických jezer.

Většina cichlid má klasický tvar těla s dominantními ploutvemi. Hrají všemi barvami od nenápadných hnědých odstínů až po výrazně barevné duhové kombinace. Rozměrově se pohybují v rozmezí od cca 4 – 25 cm. Některé ryby budou přijímat jakoukoliv potravu, zatímco jiné mají na krmení speciální požadavky.

Proč jsou tak oblíbené? Je to kvůli jejich chování. Patří totiž mezi nejinteligentnější ryby. Mnoho z nich dokonce pozná svého majitele a ví, kdy je čas krmení. Pokud je nenakrmíte, tak Vám to dají najevo. Také u nich probíhají velmi komplikované rozmnožovací rituály. Praktická péče a ochrana mladých je pro ně samozřejmostí. Pozorování dvojice cichlid, které vychovávají své mladé a chrání je, patří mezi nejkrásnější zážitky pro každého akvaristu.

Nenechte se odradit jejich reputací problémových ryb, protože pokud víte, jak na ně, pak s nimi nebudete mít sebemenší problém. Na druhou stranu bych začínajícím akvaristům nedoporučoval skočit hned na chov cichlid, které patří mezi obtížnější skupiny ryb.

V této skupině opravdu platí, že je třeba věnovat pozornost požadavkům každého konkrétního druhu. Pro začínající akvaristy to není úplně vhodná skupina, ale zase bych z nich nedělal nějaké velké tabu. Ještě jednou tedy připomenu. U cichlid neplatí žádná univerzální pravidla. Druhy z Jižní Ameriky mají zcela jiné nároky než ryby z afrických jezer. Před nákupem si proto udělejte menší průzkum a zjistěte, co každý konkrétní druh vyžaduje.

U zástupců záměrně nevypisuji africké druhy, které jsou zcela unikátní skupinou.

Seznam nejběžnějších zástupců této skupiny:

Akara hnědá

Akara kolumbijská

Akara modrá

Akara pruhovaná

Akara tečkovaná

Akarka zelená

Cichlida papouščí

Cichlidka Agassizova

Cichlidka kakadu

Cichlidka Ramirezova

Cichlidka vysokoploutvá

Kančík citrónový

Kančík červenohrdlý

Kančík červenooký

Kančík Eliotův

Kančík perleťový

Kančík příčnopruhý

Kančík šikmopruhý

Kančík texaský

Kančík zelenooký

Skalára amazonská

Skalára amazonská ‚Manacapuru‘

Skalára vysoká

Terčovec Heckel

Terčovec hnědý

Terčovec modrý

Terčovec zelený

V případě cichlid bych se rád podrobněji rozepsal o jednotlivých skupinách (akary, cichlidky, kančíci, skaláry, terčovci…). Snad se mi to časem podaří ;).

Pokud chcete znát jednoduchý způsob, jak rozdělit akvarijní rybky, pak si přečtěte článek „Akvarijní ryby – jednoduché rozdělení„.