Přípravky proti akvarijním nemocem

Přípravky proti akvarijním nemocem
Dnes existuje tolik přípravků proti akvarijním nemocem, že by to vydalo na knihu o 1000 stranách. Hlavním problémem je vždy určení nemoci. Pokud nemoc určíte, tak většinou naleznete i komerčně prodávaný lék.

Na internetu nalezneme spoustu rad, jak se s akvarijními nemocemi vypořádat. Osobně zastávám názor, že nejlepším řešením je koupě komerčně prodávaných přípravků. Pokud například určím, že ryby napadl Kožohryz, tak se budu vždy snažit sehnat přípravek proti tomuto parazitovi, nebo obecný přípravek proti parazitálním onemocněním. Rozhodně nebudu v chemičce shánět síran měďnatý a manganistan draselný (toxické látky) a vytvářet nějaké zběsilé lázně. Ač nerad podporuji velkovýrobce čehokoliv, co je předražené a rozhodně ne dokonalé, tak tady bych se přimluvil za to, ať si koupíte přípravek od nějakého zavedeného výrobce léčiv. Ale rozhodnutí je samozřejmě na Vás.

Acriflavine (původní název Trypaflavin)

Základní protiplísňový přípravek. Akridinové barvivo zamezující buněčné dělení za nutného spolupůsobení světla. V akvaristické praxi používán především proti plísním rodu Saprolegnia a Achlya. 10 ml na 100 l akvarijní vody

Bioicht

Tento produkt je určen především začátečníkům nebo k ošetření ryb choulostivých na chemikálie tzn. čerstvě importovaných a podobně. Je velmi vhodný jako přídavek do vody při transportu živého krmení, jako ředěný roztok k dezinfekci lovících akvarijních sítěk či akvarijní techniky. 5 ml na 25 l akvarijní vody.

Bioverm

Dávkuje se 1 – 1,5 ml na 1 l vody, lázeň se nechá působit 6 dní, poté se léčivá lázeň odstraní, 3 dny se neléčí a poté se znovu dávkuje léčivo. Jediná šance, kde ho získat je veterinář.

Concurat

V roztoku 300 mg tohoto léku na 1 litr vody se namáčí živé krmivo, kterým pak krmíme. Jediná šance, kde ho získat je veterinář.

Entizol

V případě tablet 250 mg se používá jedna tableta na 60 litrů vody. Koupel trvá 3 – 5 dnů. Přípravek se bude shánět obtížně. Nejlepší možností je, zeptat se nějakého veterináře ve vašem okolí.

FMC

Velmi účinný univerzální prostředek proti všem kožním parazitům, plísním a počátečním stádiím bakteriálních infekcí. 1 – 1,1 ml na 100 l akvarijní vody.

Formaldehyd

Doporučuje se použít 40 % formaldehyd (formalín) v koncentraci 1 ml/50 l vody po dobu asi dvou dnů. Formaldehyd je silný organický jed, který určité účinky má, ale poškozuje ryby. Osobně bych se mu vyhnul obloukem.

Formol

Přípravek určen výhradně proti dravým nálevníkům rodu tetrahymena a trichodina. 5 – 10 ml na 100 l akvarijní vody. Doporučujeme předem odzkoušet citlivost napadených druhů ryb slabší koncentrací v karanténní nádrži.

Furan

Hlavním léčebným přípravkem je momentálně Furan-2. O jeho dostupnosti v ČR si nejsem jistý, ale není problém ho objednat ze zahraničí a možná k vám dorazí ještě dříve ;). Každopádně se opět jedná o speciální léčivo, takže dávkování bude uvedeno na příbalovém letáku.

Malachitová zeleň

1., 3. a 6. den po výměně 1/2 vody za čerstvou aplikujme plnou dávku (max. 1 ml / 100 ltr. Akvarijní vody). Vypojení filtrace, zvýšení teploty, nesvícení a nekrmení během zákroku je při práci s MALACHITOVOU ZELENÍ samozřejmostí. Nepoužívat na sumečky ani přímo do akvária, kde jsou rostliny!!! Ryby je nutno po zákroku sledovat, protože přípravek je silně toxický.

Manganistan draselný

Toxicita a zároveň účinnost se snižuje při zvýšené koncentraci organických látek. Používá se 1 g na 100 litru vody po dobu 90 minut. Čím vyšší je teplota, tím rizikovější je použití. Pozor na silnou toxicitu.

Maracyn Two

Jedná se o velmi populární akvarijní léčivo (bakteriální onemocnění) a účinné antibiotikum. Objednat se dá ze zahraničí a opět bychom se měli držet dávkování na příbalovém letáku.

Methylenová modř

V akvaristice velmi oblíbený přípravek, zvláště při preventivním ošetření ryb například po transportu, výměnách vody, při krmení živým planktonem apod. 1., 3., 6. den po předchozí výměně ½ vody aplikovat dávku (5 ml na 50 l akvarijní vody.).

Oidimol

Působí účinně proti oodiniu – nemoc malých bílých teček (Piscinoodinum Pillularis ). 5 ml na 25 l akvarijní vody.

Sera Baktopur direct

1 tableta na 50 litrů vody. Po dobu léčby v akváriu silně vzduchujte, vypněte zařízení na doplnění CO2; nefiltrujte přes aktivní uhlí. Po třech dnech vyměňte 50 % vody. Jestliže příznaky nemoci nezmizí, léčbu opakujte.

Sera Baktopur

Sera baktopur bojuje s bakteriálními nemocemi, jako jsou hniloby tlamek a ploutví a šedavě bílými chomáčkovitými oblastmi na kůži a ploutvích ve sladkovodních akváriích a zahradních jezírkách.

Sera Ectopur

Pro prevenci a boj s plísněmi a ektoparazity ve sladkovodních i mořských akváriích.

Sera Costapur

Dobře zavedené léčivo na Ichthyophthirius (bílé tečky) a ostatních kožních parazitů, jako je Costia, Chilodonella a Trichodina ve sladkovodních i mořských akváriích.

Síran měďnatý

Je třeba upozornit na velkou toxicitu pro běžnou osádku v akváriích ( bezobratlí a řasy ). Čím nižší je pH vody, tím vyšší je toxicita sloučenin mědi. Na druhou stranu zvýšená koncentrace organických látek snižuje léčebný účinek. Dávkuje se jako 2-3 g síranu měďnatého do 1 l vody, čímž získáme roztok, který se pak aplikujeme 0,5 ml na 1 l vody v akváriu. Tato dávka se opakuje po 3 dnech. Doba koupele by měla trvat minimálně 12 hodin. Pozor však na to, že takováto koncentrace je pro určité druhy akvarijních ryb značně toxická. Při předávkování dochází k dýchacím potížím ryb.

Streptomycin

Používá se 25 – 50 mg na jeden litr vody pro dlouhodobou koupel trvající 6 – 8 dní nebo 250 mg na litr vody pro krátkodobou koupel 12 – 30 hodin.

Terramycin

Jedná se o veterinární léčivo, které není určeno výhradně jako přípravek do akvária, takže ho budete shánět jen obtížně. Určitě se dá zeptat u veterináře a dokonce se dá objednat i přes internet (ze zahraničí). V tomto případě by mělo být dávkování na lázeň cca 10-20 mg/l po dobu 2-3 hodin.

Trichlorfon ( Neguvon, Masoten, Soldep )

Masoten se dávkuje jako 0,4 mg na 1 litr vody po dobu tří dnů. Je třeba dávat pozor na vysokou toxicitu. Osobně bych tyto přípravky nedoporučoval, protože nikde není uváděno přesné dávkování (nejsou určena přímo pro akvária). Produkt od produktu se může lišit jejich koncentrace, takže aplikace je obtížná. Pravděpodobně tyto léky seženete jen obtížně.

Rada závěrem: Ještě jednou bych zopakoval, že nejlepší možností je koupit léčiva určená pro akvaristy. Vyhněte se vytváření „vlastních léků“ z látek jako síran měďnatý nebo manganistan draselný. Pokud při léčbě nezaberou komerční přípravky, pak si můžete být téměř 100% jisti, že by nezabralo ani nic jiného.