1. Pořizovací náklady

Co si budeme povídat. Akvaristika také něco stojí. Otázka peněz je bohužel jednou z těch nejdůležitějších. Každý by si měl hned na začátku spočítat, jaké jsou pořizovací náklady na nové akvárium a také to, jestli bude mít dostatek financí na jeho provoz.

Akvaristika je v některých ohledech nesmlouvavá. Například nelze zavést přístup typu: „Nemám dost peněz, tak budu svítit jen 3 dny v týdnu, filtr prozatím vypnu a topítko není vůbec potřeba, rybám určitě stačí pokojová teplota vody.“ Pojďme si tedy spočítat, jaké jsou náklady na nové akvárium.

Náklady na pořízení akvária o objemu 150 l

akvárium 150 l 1500 Kč
skříň pod akvárium 1500 Kč
osvětlení 2000 Kč
topítko 500 Kč
filtr 1500 Kč
dodatečná technika 1000 – x000 Kč
dodatečné pomůcky 500 Kč
testy na vodu 500 Kč
hnojiva 300 Kč
dekorace akvária 1500 Kč
rostliny 300 Kč
ryby 300 Kč
celkem 11400 Kč

Pořizovací náklady na nové akvárium o objemu 150 l se pohybují kolem 12 000 Kč. Nesnažte se šetřit na akváriu, podstavci, osvětlení a filtru. To, co byste ušetřili, pak vložíte mnohonásobně do řešení problémů, které si tím způsobíte. Naopak ušetřit se dá na dekoraci a dodatečné technice (usnadňuje život, ale není to nutnost).

Zařízení 150 l akvária vyjde přibližně stejně jako koupě štěněte s PP. Až vám tedy někdo bude říkat, že akvárium je hrozně drahá záležitost, tak si myslete svoje. Tím samozřejmě není myšleno, že 12 000 Kč je málo. Nicméně je to částka, která se dá našetřit.

Vhodné je zmínit fakt, že zařízení 300 l nádrže zcela jistě nebude stát dvakrát tolik. Cena zařízení bude velmi podobná, takže si připlatíte tak cca 5000 – x000 Kč. Určitě si tedy nevybírejte malé akvárium v domnění, že tím výrazně ušetříte.

Vymezte si na začátku nějakou částku a spočítejte si cenu všech komponent uvedených výše v tabulce. Dejte si pozor, ať se nestane, že vám dojdou finance a ještě nebudete mít koupený třeba filtr, který stojí přes 1500 Kč. Akvárium se skládá z mnoha částí a nikdy nebude fungovat správně, pokud bude něco chybět. Myslete na to.

Pokud s akvaristikou začínáte, můžete využít některou z námi nabízených služeb. Jednou z nich je kalkulace pořizovací ceny akvária a jeho ročního provozu. Veškeré potřebné informace se dočtete v sekci „Naše služby„.