Léčebná nádrž – vybavení

léčebná nádrž
Léčebná nádrž se hodí každému akvaristovi. Většina lidí si ji ale nepořizuje, protože v tom vidí buď zbytečnou investici nebo na ní nemají místo. V tomto článku Vám chci ukázat, že provoz takovéto nádrže je jednoduchý a vybavení stačí úplně základní.

Léčebná nádrž by neměla být příliš malá, protože se v ní špatně udržují stálé podmínky. Velká ale také není vhodná, protože léčiva se aplikují na objem vody, takže čím víc vody, tím víc léčiva potřebujete. Rozmezí okolo 50 – 70 litrů je přiměřené. Léčit ryby ve 20 litrové skleničce je horor. Nicméně počítejte s tím, že nádrž neslouží jen nemocným rybám. Když si koupíte 30 neonek, tak je nechcete na 2-3 týdny zavřít do zavařovačky od okurek.

Karanténní nádrž nijak nekomplikujte. Vystačíte si s jednoduchým molitanovým filtrem (biologická i mechanická filtrace), topítkem, teploměrem a vzduchovacím kamínkem. Nádrž by neměla mít dno, protože se nedá dezinfikovat a někteří parazité v něm mohou přežívat. Jako úkryty skvěle poslouží umělé rostliny. Nepoužívejte živé, protože si tím přiděláte jen starosti. Živé rostliny se špatně dezinfikují, mohou být choulostivé na podávaná léčiva, nemají dostatečné světlo atd. Umělé rostliny jsou bez starostí. Pamatujte, že léčebná nádrž neslouží pro okrasu. V první řadě musí být funkční.

Pokud chcete vědět, proč se vlastně léčebná nádrž hodí, pak doporučuji článek „Karanténní nádrž – proč se hodí„.

Molitanový filtr je pro karanténní nádrž jak stvořený. Dobře se čistí a jednoduše provozuje. Nepotřebujete filtr s 5 komorami a různými filtračními médii, potřebujete něco jednoduchého, co splní účel hrubé mechanické a biologické filtrace. Doporučuji molitan, který byl použit při léčbě nemocných ryb, po ukončení léčby vyhodit a nahradit novým. Filtrace by (především u nemocných ryb) neměla být moc silná. Ryby budou mít problém plavat proti silnému proudu a zbytečně se vyčerpávají.

Pokud měníte vodu, přidávejte část ze společenské nádrže. Osvětlení by mělo být tlumené a teplota stejná nebo mírně vyšší než ta, která je ve společenské nádrži (záleží na tom, jakou nemoc léčíte nebo zda jde jen o nově koupené rybky). V karanténní nádrži používejte vždy jiné vybavení, než používáte normálně (např. síťku na lovení ryb nemůžete používat stejnou pro všechny nádrže).

Co se týče dezinfekce, tak nejjednodušším řešením je Savo (dekorace, zařízení, vše co přišlo do styku s vodou a akvárium samotné).

Shrnutí:
  • akvárium 50 – 70 litrů
  • žádné dno
  • jednoduchý molitanový filtr
  • topítko
  • teploměr
  • vzduchování
  • světlo mírné nebo žádné
  • umělé rostliny
  • umělé úkryty

To je všechno, nic víc k v léčebné nádrži nepotřebujete.

Podrobnosti o jednotlivých nemocích se dočtete zde.