Sekavci (mřenky) – charakteristika skupiny

Sekavci (mřenky) jsou často zaměňovány se sumečky, ale patří do čeledi Cobitidae. Většina druhů pochází z jihovýchodní Asie a Indie. Oproti sumečkům mají protáhlejší a oblejší tělo. Často mají extrémní tvary připomínající úhoře. Základní zbarvení je v neutrálních kombinacích hnědé, bílé a černé. Oproti sumečkům je častý výskyt i dalších jasných barev, jako je žlutá a oranžová. To vede k mnoha zajímavým barevným kombinacím.

Sekavci nejsou tak odolná skupina jako sumečci, ale přesto budou prospívat ve většině vod. Zvláště dobře se jim bude dařit, pokud budou krmeni kvalitní stravou.

Mnoho akvaristů je odrazeno historkami o tom, že kolem akvária musíte chodit týdny, než některou z těchto rybek zahlédnete. Nenechte se těmito povídačkami odradit a dejte jim šanci. Velmi zajímavé je jejich chování, kdy některé druhy hrají „mrtvé“. Vůbec sekavci jsou svým chováním unikátní skupina, takže pro pozorování jsou úplně ideální. Nejsou na očích většinu času, ale když je zahlédnete, tak o tom mluvíte celý den ;).

Z velké části jsou obyvateli dna, ale mnoho druhů má unikátní střevo, které může fungovat jako dýchací orgán (podobně jako u pancéřníčků). To jim umožňuje absorbovat kyslík na hladině přímo z atmosféry (pomáhá jim to přežít ve znečištěných vodách, kde je nedostatek kyslíku).

Sekavci jsou aktivní hlavně v noci a ve večerních hodinách. Jde o všežravce, kteří prohledávají dno a živí se zbytky, které tam najdou. Přestože se ve svém přirozeném prostředí živí především larvami hmyzu, v prostředí akvária mohou být krmeny i suchým vločkovým krmivem. Nicméně doporučuji krmení speciální potravou, která jim dodá vše potřebné. Spoléhat na to, že jim budou stačit jen zbytky, není úplně vhodný přístup. Častou příčinou špatného zdravotního stavu je právě nekvalitní strava.

Pro kvalitní život potřebují místa, kde se ukrýt. Červovité druhy se skrývají zejména v kořenech rostlin a pod dřevem. Volně plovoucí druhy připomínající spíše sumečky se rádi skrývají v jeskyních. Někteří jedinci se mohou projevovat agresivněji. Ideální je proto chov ve více kusech, kdy se jedinci starají sami o sebe a ostatních rybek si nevšímají.

O rozmnožování většiny sekavců se toho moc neví. Ačkoliv byly zaznamenány některé úspěšné odchovy, jde většinou o náhodu takže tyto ryby nejsou komerčně chovány.

Shrnutí:
 • Většinou noční živočichové
 • Pocházejí  z JV Asie
 • Prohledávají dno, kde hledají potravu (čistí dno)
 • Teplota cca 22 – 24 °C
 • Nenároční strávníci
 • Vhodné přikrmovat potravou určenou pro sekavce (sumečky)
 • Vyžadují kyselejší vodu s pH cca 6 -7
 • Většinou jim vyhovuje měkká voda
 • Potřebují skrýše
 • Obtížně se rozmnožují
 • Zajímavé chování
 • Ideálně chovat ve více kusech

Seznam nejběžnějších zástupců této skupiny:

Mřenka andělská

Mřenka malá

Mřenka nádherná

Mřenka pákistánská

Mřenka proužkovaná

Mřenka zelenopruhá

Sekavec bogorský

Sekavec příčnopásý

Sekavec sundský

Sekavec thajský

Pokud chcete znát jednoduchý způsob, jak rozdělit akvarijní rybky, pak si přečtěte článek „Akvarijní ryby – jednoduché rozdělení„.