Jak postupovat při léčbě akvarijních ryb

léčba ryb
Léčba ryb bývá většinou dost komplikovaná. Pojďme se podívat na krátký výčet všeho, na co není radno zapomenout.
Prevence na prvním místě

Prevence je nejlepší lék. Ideálním scénářem není vyléčená rybka, ale rybka, která nikdy nemocná nebyla. Léčba ryb je velmi náročná, musíte vlastnit karanténní nádrž, přípravky pro léčbu atd. Navíc není výsledek nikdy zaručen. I když rybka trpí na první pohled méně závažnou chorobou (např. krupička), nikdy to neznamená, že se 100% vyléčí. Úmrtnost nemocných ryb je zkrátka velmi vysoká.

Máme nemocnou rybku

Snažili jste se, jak to jen šlo, ale bohužel máte v akváriu nemocnou rybku. Tak co teď s tím?

  • Nemocného jedince okamžitě přemístěte do karanténní nádrže. Pokud nemáte karanténní nádrž, vezměte velkou sklenici, nalijte tam vodu z akvária a rybku dejte tam. Ve sklenici sice rybka s největší pravděpodobností nepřežije (špatné podmínky jsou pro oslabeného jedince téměř jistou vstupenkou na onen svět), ale základem všeho je, nenechávat nakažené živočichy ve společenské nádrži.
  • Největší výzvou je pro každého akvaristu správné určení nemoci. Když nevíte, co léčíte, pak to pravděpodobně ani nevyléčíte. Snažte se alespoň přijít na to, zda se jedná o onemocnění bakteriální, plísňové, virové nebo parazitální.
  • Pro léčbu doporučuji využít komerční léčiva. Dnes existuje nepřeberné množství výrobců, takže si stačí vybrat. Pokud neznáte přesnou nemoc, existují univerzální léčiva na bakteriální, plísňové, virové a parazitální onemocnění. Rozhodně ovšem nečekejte, že použijete léčivo a rybka bude jako zázrakem zdravá. Léčba je zdlouhavý proces, kde není výsledek nikdy jistý, tak na to myslete.
  • Zjistěte si informace o dané nemoci. Stačí léčit jen nakaženou rybku? Je nemoc nakažlivá? Jak je to s ošetřením společenské nádrže? Nemohou tam přežívat třeba zárodky parazitů?  POZOR! Ačkoli se můžete dočíst, že je třeba přeléčit i společenské akvárium, nenechávejte v něm nakažené jedince. Léčba ryb by měla probíhat vždy v karanténní nádrži.
  • Nemoc se nikdy neobjeví jen tak z čista jasna. Snažte se odhalit spouštěcí událost. Pokud nepřijdete na to, proč se nemoc objevuje, pak se bude problém neustále opakovat. Zkrátka zkuste přijít na to, co jste udělali v posledních 14 – 20 dnech před vypuknutím nemoci s akváriem, co by mohlo mít potenciální vliv na jeho obyvatele a vyvolat oslabení imunity.

Co může být spouštěč nemoci: chemismus vody, nově koupené ryby a rostliny, cokoliv nově přidaného do akvária, potrava z volné přírody, stres, změny v akváriu (nové osvětlení, filtr)…

  • V souvislosti s výše uvedeným doporučuji vedení poznámek. Veďte si akvarijní zápisník a poznamenávejte si do něj vše, co jste s akváriem dělali nebo co jste vypozorovali.
  • Ryby v karanténní nádrži po zdárném vyléčení ještě 2 – 3 týdny pozorujte a až pak je dejte do společenské nádrže. Pamatujte, že vyléčené rybky jsou mnohem náchylnější k opětovnému onemocnění.
  • Veškeré nástroje (síťky, nádoby…), které přišly do styku s nemocnými jedinci je třeba desinfikovat.

Tak to bychom měli. Vypadá to, že jsme úspěšně vyléčili všechny rybky v našem akváriu ;).

Myšlenka závěrem:

Někdy vidíte, že ryba není v pořádku, ale nemůžete objevit žádné viditelné příznaky nemoci. Než se začnete pouštět do zběsilých teorií o exotických virech atd., zkuste zkontrolovat chemismus vody. Ze zkušenosti mohu říci, že ve valné většině případů akvarijní ryby vůbec netrpí nemocemi, ale špatnými podmínkami chovu.

Podrobnosti o jednotlivých nemocích se dočtete zde.