Jak postupovat při léčbě akvarijních ryb

léčba ryb
Pokud v akváriu naleznete nemocnou rybku, pak byste měli zhruba vědět, co vlastně dělat. Tady je krátký výčet všeho, na co není radno zapomenout. Výčet samozřejmě není úplný, spíše chci vypíchnou pár základních věcí.
Prevence na prvním místě

Tohle budu opakovat zas a znovu a pořád dokola :). Prevence je nejlepší lék. Nejlepším možným scénářem totiž není vyléčená rybka, ale rybka, která nikdy nemocná nebyla. Léčba ryb je velmi náročná. Musíte vlastnit karanténní nádrž, přípravky pro léčbu atd. Navíc není výsledek nikdy zaručen. Ačkoliv je rybka napadena na první pohled méně závažnou chorobou (např. krupička), nikdy to neznamená, že se 100% vyléčí. Úmrtnost nemocných ryb je zkrátka velmi vysoká.

Máme nemocnou rybku

Snažili jsme se, jak to jen šlo, ale bohužel máme v akváriu nemocnou rybku. Jak budeme postupovat?

  1. Nemocného jedince okamžitě přelovíme do karanténní nádrže. Pokud nemáte karanténní nádrž, vezměte velkou sklenici, nalijte tam vodu z akvária a rybku dejte tam. Ve sklenici sice rybka s největší pravděpodobností nepřežije (špatné podmínky jsou pro oslabeného jedince téměř jistou vstupenkou na onen svět), ale základem všeho je, nenechávat nakažené živočichy ve společenské nádrži.
  2. Největší výzvou je pro každého akvaristu správné určení nemoci. Když nevíte, co léčíte, pak to pravděpodobně ani nevyléčíte (pokud nejste rybí dr. House). Když se Vám nepovede určit přesná nemoc, snažte se alespoň přijít na to, zda se jedná o onemocnění bakteriální, plísňové, virové nebo parazitální.
  3. Pro léčbu doporučuji využít komerční léčiva. Dnes existuje nepřeberné množství výrobců, takže si stačí vybrat. Pokud neznáte přesnou nemoc, existují univerzální léčiva na bakteriální, plísňové, virové a parazitální onemocnění. Rozhodně ovšem nečekejte, že použijete léčivo a rybka bude jako zázrakem zdravá. Léčba je zdlouhavý proces, kde není výsledek nikdy jistý, tak na to myslete.
  4. Zjistěte si něco o dané nemoci, ať víte, zda je nutné léčit i celé společenské akvárium. Někdy jsou nemoci nakažlivé, takže se přeléčení celé nádrže i jejího osazenstva doporučuje. POZOR!! Ačkoli se můžete dočíst, že je třeba přeléčit celé akvárium, nenechávejte v něm nakažené jedince. Nakažené ryby léčíme vždy samostatně.
  5. Nemoc se nikdy neobjeví jen tak z čista jasna. Vždy je nějaká spouštěcí událost, kterou je třeba odhalit. Ryby můžete léčit jak chcete, ale pokud nepřijdete na to, proč se nemoc objevuje, pak se bude problém neustále opakovat. V první řadě změřte chemismus vody a teplotu. Cokoliv výrazně mimo normu může mít za následek výskyt nemocí. Parametry vody se pak musí upravit na přijatelné hodnoty. Takže co může být spouštěč nemoci? Chemismus vody. Nově koupené ryby. Nově koupené rostliny. Cokoliv nově přidaného do akvária. Potrava z volné přírody. Stres. Nějaké změny v akváriu (nové osvětlení, filtr atd…). Zkrátka zkuste přijít na to, co jste udělali v posledních 14 – 20 dnech před vypuknutím nemoci s akváriem, co by mohlo mít potenciální vliv na jeho obyvatele a vyvolat oslabení imunity.
  6. V souvislosti s výše uvedeným doporučuji vedení poznámek. Dejte si někam k akváriu poznámkový blok a každý den si tam napište 1 – 2 věci, které jste s akváriem dělali nebo co jste vypozorovali.
  7. Dobrá tedy. Ryby jsou vyléčené, společenská nádrž je také přeléčena a příčina vzniku nemoci je vyřešena. Tak můžeme dát ryby zpět do společenské nádrže a je vyřešeno. CHYBA!! Ryby v karanténní nádrži po zdárném vyléčení ještě 1 – 2 týdny pozorujte a až pak je dejte do společenské nádrže. Pamatujte, že vyléčené rybky jsou mnohem náchylnější k opětovnému onemocnění.
  8. Veškeré nástroje (síťky, nádoby …), které přišly do styku s nemocnými jedinci je třeba desinfikovat (savo …).

Tak to bychom měli. Vypadá to, že jsme úspěšně vyléčili všechny rybky v našem akváriu ;).

Myšlenka závěrem:

Někdy vidíte, že ryba není v pořádku, ale nemůžete objevit žádné viditelné příznaky nemoci. Než se začnete pouštět do zběsilých teorií o exotických virech atd., zkuste zkontrolovat chemismus vody. Ze zkušenosti mohu říci, že ve valné většině případů akvarijní ryby vůbec netrpí nemocemi, ale špatnými podmínkami chovu.