Pistia stratiotes

Pistia stratiotes

Pistia stratiotes

Vědecké jméno

Pistia stratiotes

Běžná jména

Babelka řezanovitá
Water cabbage
Water lettuce
Nile cabbage
Shellflower

Taxonomie

Árónovití – rostliny s tuhými listy, které jsou většinou nenáročné na světlo

Původ

Původ: Afrika (Nil, Viktoriino jezero)

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 5-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 17 – 30 °C

pH: 5 – 7

Tvrdost: 1 – 10 °dGH

Kategorie

kategorie

plovoucí

Obtížnost

středně obtížné pěstování

střední

Osvětlení

silné osvětlení

silné

Výška

velikost rostliny

3-25 cm

Umístění

hladina nádrže

hladina akvária

Růst

rychlost růstu

rychlý

Představení

Pistia stratiotes (vodní zelí, nilské zelí) je vodní rostlina, jejíž pěstování v akváriu může být překvapivě obtížné. S trochou práce tyto rostliny vytvoří atraktivní bludiště visících kořenů, což je dokonalé prostředí pro potěr a plaché ryby.

Předpokládá se, že Pistia stratiotes pochází z Afriky, i když neexistuje shoda na tom, odkud na kontinentu pochází. Poprvé byl zaznamenán na řece Nil poblíž Viktoriina jezera. V následujících letech po svém objevení se rozšířila po celém světě a představuje velmi reálnou hrozbu pro původní vegetaci a ryby. V některých státech a zemích je nezákonné vlastnit nebo přepravovat tuto rostlinu a každý, kdo ji chce koupit, by si měl nejprve ověřit místní zákony.

Rostlina dorůstá ve volné přírodě průměru až 25 cm, ale v akváriích bývá mnohem menší (3-10 cm). Listy nemají stonek a jejich povrch je pokryt krátkými, měkkými chloupky, které pomáhají zachycovat vzduch a zvyšovat vztlak rostliny.

Výsadba a údržba

Pistia je plovoucí rostlina jejíž listy tvoří růžici s hustými, ponořenými kořeny. Tyto rostliny rostou venku jako plevel, ale jejich pěstování v domácím akváriu může být velmi náročné. Pokud však mají správné podmínky, mohou akvárium úplně zaplavit a ve většině případů je dobré během týdenní údržby nádrže několik rostlin odstranit.

K pěstování stačí běžné T5 nebo T8 zářivky s plným spektrem, většina prodávaných rostlin se pěstuje ve stínu, takže je potřeba je na plné světlo přivyknout. Pokud jsou umístěny pod silným světlem ihned po zakoupení, je pravděpodobné, že se listy spálí a rostlina bude mít potíže s růstem.

Další skutečností, která dělá pěstování těchto rostlin v interiéru problematickým, je nedostatek vlhkosti. Pokud má místnost, ve které se pěstují, nízkou vlhkost, můžete zvážit přidání krytu akvária – i když to pro plovoucí rostliny není optimální řešení.

Množení

Pistia stratiotes se může množit pohlavně i nepohlavně, přičemž pohlavní rozmnožování je v akváriu mimořádně vzácné. Květy jsou drobné a nacházejí se ve středu rostliny. Každá rostlina má pouze samčí nebo samičí květy. Pokud dojde k úspěšnému oplodnění, vytvoří se malá, mnohosemenná zelená bobule.

Nepohlavní rozmnožování je v akváriu daleko běžnější, menší dceřiné rostlinky rostou ze své mateřské rostliny, se kterou jsou spojeny krátkým šlahounem. Při nepohlavním množení mohou rostliny vytvořit husté rohože a je důležité, aby zcela nepokryly povrch akvária. Pokud tak učiní, zabrání světlu proniknout k ostatním rostlinám a mohou dokonce udusit ryby pod nimi.

Zajímavosti

Rostlina je kompatibilní s většinou ryb, i když větší ryby jako cichlidy ji mohou poškodit. Vyhněte se umísťování do nádrží, kde jsou zlaté rybky nebo jiné velké býložravé ryby, protože ty mají tendenci jíst kořeny a dokonce i samotnou rostlinu.

Pokud je používán silný filtr, který pohybuje vodní hladinou, pak může být obtížné (především na začátku) tyto rostliny pěstovat. Silný proud obecně plovoucím rostlinám příliš nevyhovuje. V okamžiku, kdy rostliny vytvoří hustší rohož na vodní hladině, snášejí proudění mnohem lépe.

Pokud Vás zajímají plovoucí rostliny, pak se určitě podívejte i na ostatní druhy: Lemna minor.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa