Stolek pod akvárium – praktická ukázka

celkový pohled na podstavec
V tomto článku si ukážeme praktický příklad, jak může vypadat stolek pod akvárium a popíšeme si jeho části. U každé fotky si také řekneme, proč jsou jednotlivé části řešeny právě tímto způsobem. Určitě Vám to pomůže při pořizování vlastního  akvária. Níže uvedená skříň je vyráběna na zakázku tak, aby unesla nádrž o hmotnosti 250 kg.

Výše vidíte celkový pohled na dřevěný stolek pod akvárium. Pár bodů k zamyšlení:

 • Dřevěný nebo železný – zvolili jsme dřevěný podstavec, který se hodí k ostatnímu nábytku. Navíc jsme chtěli schovat techniku, takže skříň je k tomuto účelu ideální. 250 kg je docela velká váha, ale celodřevěná a vyztužená konstrukce s tím nebude mít problém.
 • Barva skříně – vybrali jsme takový materiál a odstín, aby pasoval k plovoucí podlaze a ostatnímu nábytku. I skříň pod nádrží musí dělat dobrý dojem.
 • Dno podstavce – protože nádrž váží 250 kg nechtěli jsme, aby skříň stála na nožičkách, ale na celé ploše, čímž se lépe rozloží váha. Nožičky navíc mohou protlačit díry do podlahy, takže si na to dávejte pozor.
 • Co dát pod skříň – nechtěli jsme, aby skříň stála přímo na podlaze, takže jsme pod ní umístili oříznutou karimatku. Karimatka se přizpůsobí nerovnostem a skříň bude pěkně sedět.
 • Výška podstavce – výška je volena tak, aby do akvária bylo dobře vidět, když se sedí na křeslech. V tomto případě je to 80 cm.
 • Něco navíc – můžete si všimnout, že akvárium nesedí jen tak na podstavci, ale je kolem něj vedena lišta. Tato lišta je vysoká 7 cm a je tu proto, aby zakryla substrát, který nebývá moc vzhledný a většinou se ho u předního skla snažíme zakrýt. Substrát u předního skla bude vysoký 7 cm, takže bude úplně zakryt. Lišta se dá sundat, aby se případně dalo s nádrží lépe manipulovat.

otevřený podstavec

Na obrázku výše vidíte otevřenou skříň se spoustou poliček. Pár bodů k zamyšlení:

 • Proč má každá polička jinou barvu? – jednoduchá odpověď. Finance. Pokud máte možnost ušetřit a zachovat kvalitu, tak toho využijte. V tomto případě byly na poličky využity „odřezky“, které byly mnohem levnější a funkčnost se tím nemění.
 • Jak rozdělit vnitřní část? – zvolili jsme rozdělení na dvě části. Uprostřed je výztuha, která brání prohýbání horní desky. Doporučujeme rozdělit skříň na část s obyčejnými poličkami, kam si můžete dát všechny důležité propriety jako je hnojivo, krmení, hadry, testy na vodu atd. Druhou část tvoří místo pro filtr, rozbočovač na elektřinu atd.

poličky v podstavce

Pravá část s poličkami není nijak zajímavá. Jednoduše čím více místa tím lépe.

Část pro techniku a elektřinu potřebuje trochu více plánování. Pár bodů k zamyšlení:

 • K čemu je průřez v zadní části skříně? – na horní poličce bude umístěna rozdvojka na elektřinu a otvorem povede do zásuvky.
 • K čemu je průřez v poličce? – průřezem jsou vedeny hadice z filtru. Filtr bude stát na dně skříně.
 • K čemu je průřez v boku skříně? – tímto otvorem se povedou hadice z filtru do akvária. V tomto případě je použit vnější filtr, který funguje až do výšky výtlaku 150 cm, takže vše bude šlapat bez problémů.
Pár slov závěrem

Doufám, že tento příklad vnesl alespoň trochu světla do této problematiky. Pokud by Vás to zajímalo, tak výše uvedený stolek pod akvárium stál cca 4 500 Kč. Rozhodně se vyplatí trocha plánování, čímž si ušetříte spoustu starostí. Majitel tohoto podstavce už nebude muset řešit, jak zakrýt akvarijní dno u čelního skla nebo kam schovat techniku a potřebné vybavení. Snažte se  co nejvíce věcí vyřešit ještě před tím, než do nádrže nalijete vodu a dáte rybky, protože pak už je na spoustu věcí pozdě.

Pokud s akvaristikou začínáte, můžete využít některou z námi nabízených služeb. Jednou z nich je také výroba dřevěných podstavců na míru. Veškeré potřebné informace se dočtete v sekci „Naše služby„.