Stolek pod akvárium – praktická ukázka

stolek pod akvárium
V tomto článku si ukážeme praktický příklad, jak může vypadat stolek pod akvárium a popíšeme si jeho části. Určitě Vám to pomůže při pořizování vlastního  podstavce. Níže uvedenou skříň jsem si nechal vyrobit na zakázku s tím, že musí unést minimálně 300 kg.

Výše vidíte celkový pohled na dřevěný stolek pod akvárium.

Pár bodů k zamyšlení:
 • Dřevěný nebo železný – zvolil jsem dřevěný podstavec, který se hodí k ostatnímu nábytku a navíc dobře slouží jako „skrýš“ pro akvarijní techniku. 300 kg je docela velká váha, ale celodřevěná a vyztužená konstrukce s tím nemá žádný problém.
 • Barva skříně – vybral jsem takový materiál a odstín, aby pasoval k plovoucí podlaze a ostatnímu nábytku. I skříň pod nádrží musí dělat dobrý dojem.
 • Dno podstavce – protože nádrž váží 300 kg nechtěl jsem, aby skříň stála na nožičkách, ale na celé ploše, čímž se lépe rozloží váha. Nožičky navíc mohou protlačit díry do podlahy, takže si na to dávejte pozor.
 • Co dát pod skříň – nechtěl jsem, aby skříň stála přímo na podlaze, takže jsem pod ní umístil oříznutou karimatku. Karimatka se přizpůsobí nerovnostem a skříň pěkně sedí.
 • Výška podstavce – výška je volena tak, aby do akvária bylo dobře vidět, když se sedí na křeslech. V tomto případě je to 80 cm.
 • Něco navíc – můžete si všimnout, že akvárium nesedí jen tak na podstavci, ale je kolem něj vedena lišta. Lišta je vysoká 7 cm a zakrývá substrát u předního skla (výšku lišty volte tak, aby nevyčnívala nad substrát, nepůsobí to hezky). Lišta se dá sundat, aby se případně dalo s nádrží lépe manipulovat.
otevřený podstavec
Na obrázku výše vidíte otevřenou skříň se spoustou poliček.
Pár bodů k zamyšlení:
 • Proč má každá polička jinou barvu? – finance. Pokud máte možnost ušetřit a zachovat kvalitu, tak toho využijte. Poličky jsem nechal vyrobit ze zbytků a odřezků, na čemž jsem ušetřil nemalé peníze. Skříň je většinu času zavřená, takže mi na barvě poliček nijak nezáleží.
 • Jak rozdělit vnitřní část? – zvolil jsem rozdělení na dvě části. Uprostřed je výztuha, která brání prohýbání horní desky. Doporučuji rozdělit skříň na část s obyčejnými poličkami, kam si můžete dát všechny důležité propriety jako je hnojivo, krmení, hadry, testy na vodu atd. Druhou část tvoří místo pro filtr, rozbočovač na elektřinu atd.
poličky v podstavce
Pravá část s poličkami není nijak zajímavá. Jednoduše čím více místa tím lépe.
Část pro techniku a elektřinu potřebuje trochu více plánování.
Pár bodů k zamyšlení:
 • K čemu je průřez v zadní části skříně? – na horní poličce bude umístěna rozdvojka na elektřinu a otvorem povede do zásuvky.
 • K čemu je průřez v poličce? – průřezem vedou hadice z filtru. Filtr bude stát na dně skříně.
 • K čemu je průřez v boku skříně? – tímto otvorem vedou hadice z filtru do akvária. Používám vnější filtr, který funguje až do výšky výtlaku 150 cm, takže vše bude šlapat bez problémů.
Pár slov závěrem

Doufám, že tento příklad vnesl alespoň trochu světla do problematiky akvarijních podstavců. Pokud by Vás to zajímalo, tak výše uvedený stolek pod akvárium stál cca 4 500 Kč. Rozhodně se vyplatí trocha plánování, čímž si ušetříte spoustu starostí. Snažte se  co nejvíce věcí vyřešit ještě před tím, než do nádrže nalijete vodu a dáte rybky, protože pak už je na spoustu věcí pozdě.

Série článků na téma „Praktické rady„.