Jak lepit tapetu jako akvarijní pozadí

pozadí do akvária
Jak bylo řečeno v článku „Jaké vybrat pozadí„, tapeta nalepená z vnější strany akvária je pravděpodobně tím nejjednodušším a nejlepším akvarijním pozadím, které můžete u menších nádrží použít. Pojďme si ukázat způsob, jak takovou tapetu nalepit.

Největším problémem při lepení je to, že se pod tapetou tvoří vzduchové bublinky. Ty jsou v kombinaci s vodou a silným osvětlením nevzhledné a rušivé. Správným postupem lepení se však nevytvoří a tapeta krásně přilne ke sklu. Vznikne tak pocit jednolitého akvarijní pozadí (jako by bylo natřené).

Uvědomte si, že v akváriu vidíme lepící stranu tapety a ne vzor na nelepící straně. Pokud tedy chcete mít černé pozadí, hledejte tapety, které mají černou „lepící“ stranu.

Postup samotného lepení:
  1. Tapetu lepte přibližně při pokojové teplotě. Rozhodně nic nedělejte při minusových mrazech ani saharských vedrech na přímém slunci.
  2. Stěnu akvária, na kterou budete samolepku lepit, zbavte nečistot a mastnoty. Použijte k tomu jakýkoliv přípravek na umývání oken.
  3. Odstraňte ze samolepky podkladový papír.
  4. Polepované místo navlhčete rozprašovačem. Tekutinu do rozprašovače připravíte tak, že do cca 0,5 litru vody dáte 10 kapek Jaru, nebo podobného prostředku na mytí nádobí a protřepete.
  5. Stejným způsobem navlhčete i lepící stranu tapety.
  6. Samolepku naneste na vlhkou plochu a umístěte jí do požadované pozice.
  7. Nyní je potřeba vyhladit bublinky, které se vytvořily pod samolepkou. K tomu použijeme jakoukoliv, nejlépe filcovou stěrku, ale postačí i normální plastová. Na tomto úkonu si dejte záležet.
  8. Setřete všechnu vytlačenou vodu.
  9. Hotovo.

Ačkoliv odstraníte všechny vzduchové bublinky, pod tapetou se vytvoří skvrnky. Velmi patrné jsou především u černé barvy. Není potřeba propadat panice. Tyto skvrnky za několik dní zmizí a zůstane krásné černé pozadí.

Níže uvedené video ukazuje, jak takové lepení probíhá v praxi. Sice se nejedná o akvárium, ale lepení probíhá na sklo, takže jde o totožný princip.

Série článků na téma „Praktické rady„.