Druhy akvarijního dřeva

Přidání dřeva do akvária má zcela zřejmé estetické výhody, které mohou skutečně změnit vzhled nádrže. Existují však i další významné benefity. Akvarijní dřevo může poskytnout plachým druhům prostor k životu a skrývání. Může sloužit jako místo pro reprodukci. V některých případech poskytuje doplňky potravy pro náročnější druhy ryb. Pozitivně ovlivňuje chemismus vody a pomáhá stabilizovat vhodné životní podmínky.

Ve světě je používají desítky nejrůznějších druhů akvarijního dřeva. V ČR je to s výběrem o poznání horší. Máme tu sice na výběr z velkého množství kusů, ale druhová rozmanitost výrazně pokulhává. Nemá cenu si tu tak popisovat druhy dřev, se kterými se tu prakticky nemáme šanci setkat. Takže z čeho si obvykle můžeme vybrat?

  • Bogwood (driftwood) – Bezpochyby nejčastěji používaný typ akvarijního dřeva kdekoli na světě. Bogwood je dřevo, které bylo „konzervováno“ v anaerobních podmínkách stovky a tisíce let. Nejčastěji někde v bažinatých oblastech. Nicméně v obchodech se s originálními kousky nesetkáte, protože byste se nedoplatili. Dnes je toto dřevo obvykle označeno jako „driftwood“ a velmi dobře poslouží jako úkryt pro různé živočichy. Také se na něj dobře upevňují rostliny, čímž se celkový estetický dojem ještě zlepší. Do vody uvolňuje tanin, což ovlivňuje chemismus. Pokud chcete akvárium s kyselejší vodou zbarvenou do hněda, pak je to rozhodně správná volba. Nevýhodou může být fakt, že se většinou jedná o masivní kusy, které sami o sobě nemusí být úplně estetické.driftwood
  • Mopani wood – toto dřevo nikdy nebylo vystaveno anaerobnímu procesu, jako tomu je v případě výše zmíněného driftwood. Místo toho dřevo Mopani pochází z stromu Mopane (Colophospermum mopane), který roste v subsaharské Africe. Jde o těžké a tvrdé dřevo, které odolává dokonce i termitům, takže pro účely akvaristiky je ideální.  Před tím, než je nabízeno k prodeji, je pískováním odstraněna kůra. Tímto procesem dřevo získává zajímavý vzhled, kdy je z jedné strany světlé a hladké, zatímco z druhé je tmavší a drsné. Mopani může do vody také uvolňovat tříslovin, čímž ovlivňuje chemismus.mopani wood
  • Redmoor – Pro mnohé je to jedno z nejestetičtějších dřev, které do akvária můžete sehnat. Tmavě červené zbarvení s hnědými odstíny a vzhled zamotaného kořene se může stát skutečnou dominantou akvária. Další pozitivum je to, že do vody neuvolňuje tolik taninu, takže méně ovlivňuje chemismus. Nevýhodou je naopak to, že se u nás poměrně špatně shání a není to úplně levná záležitost. Dřevo je také docela lehké, takže se musí dlouho namáčet, aby nasáklo vodu a kleslo ke dnu.redmoor
  • Spider wood – Další zajímavý kousek, který může oživit akvárium. Jde o světlé dřevo, takže v nádrži vynikne. Výhodou jsou především dlouhé kořeny, které připomínají nohy pavouka. Nejedná se tedy o masivní kus, ale spíše o shluk kořenů. Do vody neuvolňuje téměř žádný tanin, takže nemění chemismus. Skvěle poslouží jako úkryt pro menší rybky. Před vložením do akvária je nutné dřevo namočit, aby nasáklo vody. Často se stává, že se jednotlivé kusy musí u dna přichytit, protože jinak vyplavávají.spider wood
Jak kořeny očistit, než je vložíme do akvária?

Opět není třeba věci příliš komplikovat. Kořeny očistěte pod tekoucí vodou a pořádně vydrhněte. Vložte je do nádoby s vodou a to ještě před tím, než je dáte do akvária. Kořeny začnou uvolňovat tanin a voda se bude zbarvovat do hněda. Tímto způsobem také zjistíte, které kusy plavou a potřebují nasáknout vodu. I u stejného druhu dřeva se Vám totiž stane, že některé kusy leží na dně a některé plavou na hladině. V neposlední řadě se může stát, že se na některých kořenech začne objevovat plíseň. Tu je třeba mechanicky odstraňovat až do doby, kdy se objevovat přestane. Někteří ještě dřevo převařují, ale pokud je to některý z výše uvedených druhů, pak to není nutné (pokud to jsou nové kusy nebo kořeny ze zdravé nádrže). Navíc převařovat 60 cm kořen není úplná sranda. Takto ošetřené dřevo se nemusíte bát dát do akvária.

Na co si dát pozor.

Dávejte si pozor při nákupu v akvaristikách. Je téměř pravidlem, že dřevo, které se Vám líbí, je určeno do terárií a nikoliv akvárií.

V poslední době se hodně rozšířilo využívání dřeva z vinné révy. Nabízejí ho snad všechny akvaristiky, takže i tohle je možnost. Nicméně toto dřevo je dobré nechat několik týdnů v nádobě s vodou a pozorovat ho. Z vlastní zkušenosti musím říct, že na každém kousku, který jsem koupil, se začala objevovat plíseň, která zmizela až po několika týdnech.

Pokud s akvaristikou začínáte, můžete využít některou z námi nabízených služeb. Jednou z nich je také výroba a prodej kvalitního akvarijního dřeva. Veškeré potřebné informace se dočtete v sekci „Naše služby„.