Akvarijní dekorace – designér

Designování akvária není boj mezi tím, co chce akvarista a co chtějí ryby. Ve skutečnosti je to určitý druh spolupráce na jejímž konci by mělo vzniknout něco, s čím bude spokojen jak majitel akvária, tak i její obyvatelé. Základem je stanovit si pár pravidel, kterými je dobré se řídit. Pak už můžete popustit uzdu fantazii a dát se do tvoření.

Většina běžně prodávaných druhů ryb ocení, když bude žít v nádrži, kde je dekorací a rostlinami pokryto cca 50 – 70% prostoru. V zásadě to znamená, že když se do nádrže podíváte ze shora, uvidíte jen asi 30 – 50% akvarijního dna. Zbytek je pokryt rostlinami a dekorací. To neznamená, že vedle sebe v milimetrových rozestupech musíme sázet jednu rostlinu vedle druhé. To stejné platí při bočním pohledu. Akvarijní pozadí bychom měli vidět jen asi z 30 – 50%. Zbytek je opět pokryt vegetací a dekorací.

Hodně dekorací a rostlin dopřeje rybám pocit bezpečí. Paradoxně díky tomu budete moci mnohem lépe pozorovat plaché druhy, které se nebudou tak často schovávat. Dekorace a rostliny by měli poskytovat rozmanité úkryty a tvary. To, že do rohu akvária plácnete jeden obří kámen, úkryt pro rybky nevyřešíte. Důležitá je rozmanitost. Použijte různě tvarované kořeny, kameny a různorodé druhy rostlin. Každá rybka si pak může vybrat, co má ráda.

Pár tipů, které Vám mohou pomoci:

  1. Vyšší rostliny umisťujte k zadní části akvária. Nižší rostliny naopak do popředí. Na všechny tak budete dobře vidět.
  2. Vyšší dekorace a rostliny použijte k zakrytí akvarijní techniky (filtr, ohřívač, teploměr atd.)
  3. Nepoužívejte příliš mnoho různých druhů dekorace. Stačí 1-2 druhy akvarijních kořenů. Využívejte seskupení rostlin stejného druhu. Taktéž se vyhněte příliš mnoha typům kamenů. Nejlepší je využít kameny přibližně stejné barvy a tvaru. Vypadá to přirozeněji.
  4. Vyberte jednu nebo dvě hlavní dekorace nebo rostliny a umístěte je mírně mimo střed nádrže. Vycentrované položky často vypadají nuceně nebo nepříjemně.
  5. Nezapomeňte na akvarijní pozadí. Ryby se cítí pohodlněji a bezpečněji. Navíc zdůrazní vnitřek akvária a pomůže skrýt nevzhledné hadice a dráty od elektřiny.
Pokud se chcete při tvorbě layoutu Vaší nádrže od něčeho odpíchnout, pak tu pro Vás mám menší nápovědu.

akvárium layout

Téměř každý layout nádrže vychází více méně z výše uvedených tvarů a jejich obměn. Velmi častý je především tvar písmene „U“, kdy jsou na bocích vysázeny rostliny a prostředek nádrže je volnější. Důležité je zmínit to, že v každém akváriu by měl být volný prostor, kde se ryby můžou tzv. proplavat. Volný prostor je velmi důležitý nejen pro ryby, ale i pro pozorovatele, protože představuje něco jako „hlavní jeviště“. Pěkně vynikne právě v nádržích, které jsou bohatě osázeny rostlinami a kořeny. U obrázků nahoře vidíte, že všude je nějaký volný prostor.

Rada na závěr:

Nesnažte se akvárium osázet rovnoměrně od zadní stěny k přední a od levého boku k pravému. V takovém akváriu není nic, co by bylo pro oko zajímavé. Místo toho některé části osázejte hustě a někde naopak nezasazujte nic. Zkuste osázet jen levou část akvária a z ní naaranžujte kořeny, jak vyčnívají do pravé části, kde bude jen jedna dominantní rostliny. Nebo uprostřed nádrže vytvořte „ostrůvek z rostlin“ a po stranách nechte volný prostor. Možností je nespočet.

Pokud s akvaristikou začínáte, můžete využít některou z námi nabízených služeb. Poskytujeme jak konzultace, tak i kompletní zařízení akvárií. Také navrhujeme řešení akvárií v závislosti na finančních možnostech a Vašich přáních. Získáte tak od nás celkový postup, jak akvárium zařídit a Vy tak na nic nezapomenete. Veškeré potřebné informace se dočtete v sekci „Naše služby„.