Akvarijní dekorace – praktický příklad (takhle ne)

akvarijní dekorace
V tomto článku Vám chci ukázat pár fotek akvarijní dekorace, která vypadala velmi dobře, ale v praxi se vůbec neosvědčila. Někdy se prostě stane, že věci nejdou přesně podle vašich představ.

Kvalita fotek není nic moc, protože pozadí je černé, takže funguje jako zrcadlo. Navíc v nádrži není voda, která by tento efekt zmírnila. Jde jen o pomůcku, na které Vám chci ukázat pár věcí, které se týkají akvarijní dekorace.

akvarijní dekorace

Na obrázku výše je vidět, že kořeny se nepovalují jen tak po dně. Snažte se zaplnit i horní patra nádrže. Kořeny postavte, zapíchněte do dna nebo přilepte ke sklu. V tomto akváriu je výhoda, že má podélné výztuhy, aby se sklo neprohýbalo, takže jsme je použili k přilepení dřeva. K přilepení dekorace je použita tavná pistole. Pro lepší spoj se do dřeva vyvrtaly díry a spojily se hřebíčky. Celý spoj se pak zataví silikonem z tavné pistole.

Hlavním cílem bylo vytvořit dojem, že jde o okraj říčního koryta, ze kterého do vody zasahují kořeny stromů. Pro imitaci kořenů je použit spider wood. Druhým použitým typem dřeva je drift wood, který do vody uvolňuje tanin, čímž ji okyseluje a zbarvuje do hněda.

akvarijní dekorace

Na dno jsou umístěny kameny šedé barvy. Vždy si ověřte, že nereagují s octem, jinak budou ovlivňovat chemii vody. Ve většině případů vypadá lépe, pokud použijete kameny stejné barvy. Celý layout pak působí jednotněji. Také si všimněte, že kameny nemají žádné ostré hrany. Hladký povrch naopak budí dojem, že je opracován tekoucí vodou. Rozhodně zkuste vytvořit nějaké uskupení kamenů atd.

Co se nepovedlo?

S celkovým layoutem jsem byl spokojen, nicméně po 3 dnech od napuštění se ukázal zásadní problém. Spoje vytvořené tavnou pistolí pod vodou vůbec nedrží. Osobně jsem tavnou pistoli nikdy k tomuto účelu nepoužíval a už ji ani nikdy nepoužiji. Zkrátka a dobře veškeré poslepované kořeny se rozpadly. Jediné místo, kde spoje jakž takž držely, bylo tam, kde se kořeny přilepovaly ke sklu. Ani tyto spoje se ale nezdály moc pevné. Vše dopadlo tak, že se akvárium muselo vypustit. Dekoraci a design jsem musel od začátku předělat (na výsledek se můžete podívat v tomto článku).

Ponaučení závěrem:

  • to, že dekorace vypadá pěkně v prázdné nádrži, neznamená, že to tak bude i po napuštění vodou
  • snažte se používat větší kusy dřeva (nesnažte se slepovat hodně kousků dřeva dohromady)
  • nevím o žádném lepidle, kterým by šly slepit jednotlivé kousky dřeva tak, aby spoj držel i pod vodou
  • dřevo pod vodou měkne a povrch je „oslizlý“ = lepidla a silikony na takovém povrchu nedrží
  • po prvotním neúspěchu se nevzdávejte

Série článků na téma „Praktické rady„.