11. Jak ze substrátu udělat funkční dno

akvarijní substrát
V předchozím díle jsme si ukázali, jaký písek je pro akvárium nejvhodnější. Nyní už z písku stačí vytvořit fungující akvarijní dno. Pojďme si říct jak na to.

V první řadě je třeba říct, že na akvarijní dno a jeho zakládání má snad každý akvarista jiný pohled. Osobně jsem zastáncem jednoduchých postupů, které se osvědčují i v praxi. Nekupujte si drahé akvarijní substráty jen kvůli tomu, že Vám někdo řekl, že bez nich to nejde. Jde to i bez nich! Tak si ukažme jak na to.

Má cenu kupovat akvarijní substráty, příměsi do písku a půdní hnojiva?

Rozhodně to není nutné a osobně nic takového nedělám. Různé zásobní substráty jsou šíleně drahé, takže do většího akvária by stály několik tisíc. Navíc pokud nechcete pěstovat extrémně náročné rostliny, tak je to zcela zbytečné (a ani u nich to není nutné).  Začátečníci by měli začínat s co nejjednodušším dnem, do kterého by rozhodně neměli cpát nic dalšího. Nakonec stejně zjistí, že nic dalšího jednoduše není potřeba. Pokud máte strach, že Vaše rostliny budou mít nedostatek živin, tak vězte, že rostlinám je úplně jedno, zda berou živiny kořenovým systémem ze substrátu nebo listy z vody. Nalít hnojivo do vody má tedy stejný účinek jako zásobní substrát ve dně. Rozdíl je v tom, že hnojivo můžeme přestat lít, ve dnu se ho ale nezbavíme. Navíc funkční písčité dno přeměňuje odpadní látky na živiny, které využívají rostliny, nicméně o tom si řekneme zase jindy.

Rada číslo 1 – Na dno použijte jen akvarijní písek a nic jiného do něj nepřidávejte. Ušetříte si starosti a peníze.

Líbí se mi různé barevné přechody na dně. Například tmavší substrát na okrajích nádrže a světlejší ve středu.

V tomto případě bych se opět řídil „Radou číslo 1“. Pro začátek se nesnažte dno příliš komplikovat. Barevné přechody mohou být velmi pěkné a působit přirozeně (pokud víte jak na to), ale myslete také na údržbu a fakt, že v akváriu se stále něco děje. Nakonec zjistíte, že některé rybky neustále „šmejdí“ po dně a pořád ho převrtávají. Dokonce jsou tak drzé, že Vám klidně rozhrabou i pracně vybudované barevné přechody. Další zábavu si užijete s odkalováním, kdy si musíte dávat pozor, abyste barevná dna nesmíchali, čemuž se stejně nevyhnete. Chvilku Vás to možná bude bavit, ale nakonec přijdete na to, že jednotné dno není jen praktičtější a jednodušší na údržbu, ale je také krásné a přirozené. Většina lidí má mylnou představu o tom, že akvárium se v čase nijak nemění, takže co udělám na začátku (např. barevné přechody na dně) tam bude i za rok. Akvárium  se mění pořád.

Rada číslo 2 – Snažte se vytvořit jednotné dno. Působí přirozeně a je snadné na údržbu. Své kreativní cítění využijte především u dekorace (kameny, kořeny …), rozmístění rostlin a výběru ryb.

Líbí se mi různé kopečky, vlny a svahy.

Opět bych poukázal na předešlý bod. Dno se neustále hýbe, takže údržba takovýchto výtvorů může být poměrně složitá. Navíc je třeba si uvědomit, že na substrát působí tlak vody, takže dno má tendenci sesedat a vyrovnávat se. Pokud chcete kopečky, je třeba proti sesedání a vyrovnávání neustále bojovat. Každopádně úplně rovné dno je trochu fádní, takže nějaké kopečky a vlnky můžete zkusit vytvořit. Buďte však rozumní. Vytvořte pozvolné a mírné sklony, které lépe drží tvar.

Rada číslo 3 – Základním pravidlem je především sklon akvarijního dna. Dno by se mělo svažovat od zadní stěny směrem k čelnímu sklu (vzadu je substrát vyšší než vpředu). Vznikne tak optická iluze větší hloubky nádrže. U takto svažitého dna se kal usazovat převážně u předního sklad, kde se lépe odkaluje.

Jak vysoké by mělo být akvarijní dno?

Na tuto otázku se dá těžko univerzálně odpovědět, protože záleží na tom, jaké rostliny chcete pěstovat. Některé vyžadují hodně substrátu, jiné nepotřebují žádný. Nicméně pokud se bavíme o menších akváriích, doporučoval bych držet se v rozmezí cca 4-5 cm u čelního skla a u zadní stěny alespoň 7 cm. Výška substrátu u zadní stěny záleží hlavně na tom, jak hluboké máte akvárium. Dno se má postupně mírně zvyšovat směrem k zadní stěně. Pokud máte nádrž hlubokou 30 cm, tak dejte rozdíl ve výšce dna kolem 2 cm.

Rada číslo 4 – Výška substrátu u čelního skla by měla být minimálně 4-5 cm a u zadní stěny alespoň 7 cm.

Závěr:

Ideální akvarijní dno, by nemělo být nijak komplikované. Pro začátek zvolte jednotné složení (křemičitý písek). Vyhněte se přidávání nejrůznějších přípravků a drahých substrátů. Dno je neustále v pohybu a přirozeně se vyrovnává a promíchává. Jakýkoliv kopeček a barevný přechod bude časem zanikat. Doporučuji vytvořit jednoduché svažité dno od zadní stěny směrem k čelnímu sklu, čímž získáme pocit větší hloubky nádrže. Přidejte mírné vlnky nebo kopečky a víc to nekomplikujte. Zcela se vyhněte barevným přechodům a podobným věcem. Pamatujte, že u čelního skla by mělo mít dno alespoň 4-5 cm a u zadní stěny minimálně 7 cm.

Mé ideální dno:

Pouze křemičitý písek zrnitosti 2-5 mm. Pár mírných vlnek a svažitost od zadní stěny směrem k přednímu sklu. Vpředu výška dna alespoň 4 cm a vzadu minimálně 7 cm. To je celé.

Cokoliv dalšího začnete se dnem vymýšlet, povede jen k složitější údržbě a pravděpodobně i zklamání z toho, že to zatracené dno „si dělá co chce“.

Rozhodně si přečtěte článek Vybíráme vhodný substrát.

Série článků na téma „Úvod do akvaristiky„.