Pokud si nejste jisti, jak má vypadat vhodný akvarijní písek, doporučuji si nejprve přečíst článek vybíráme vhodný substrát. Teď už se ale pojďme podívat na to, jak si doma připravit písek, ze kterého můžeme vytvořit perfektní akvarijní dno.
V první řadě bych se zmínil o finanční stránce. 25 kg akvarijního křemičitého štěrku stojí přes 300 Kč a pokud máte zájem o barevné písky, pak za 25 kg balení zaplatíte přes 650 Kč. Tyto částky jsou uvedeny pro případ, kdy máte štěstí a takto velká balení seženete (většinou se prodávají malá balení, která vychází ještě mnohem dráž). Nepočítám zde dopravu, kvalitu písku atd. Stejně tak nebudu přemýšlet o tom, proč se většina substrátů označuje jako „štěrk“, o kterém jsme si říkali, že je nevhodný.
Skvělou alternativou pro předražené substráty v prodejnách je obyčejný křemičitý písek ze stavebnictví. Za tunu zaplatíte 650 Kč a po přesetí z něj můžete získat cca 200 – 250 kg písku vhodného jako akvarijní dno. Nemusíte si samozřejmě kupovat tunu. Vezměte si cca 5x více, než kolik budete potřebovat na dno (záleží na tom, jak hrubý písek ze stavebnictví koupíte).
Křemičitý písek nemá ostré hrany, je inertní a má přirozenou barvu, takže jako akvarijní dno je ideální. Jediné, s čím se musíme popasovat, je zrnitost a nečistoty.
Jak tedy na to:
Tímto postupem jsem za cca 3 hodinky přesívání a proplachování připravil více než 70 kg křemičitého písku o zrnitosti 3-5 mm.
Série článků na téma „Praktické rady„.