Parmička je taková zlatá střední cesta. Není moc agresivní, ale ani flegmatik. Není to samotář, ale nemusíme jí chovat ve velkém hejnu. V jídelníčku není vybíravá a poměrně snadno se množí. Skoro to vypadá, že tahle skupinka ryb nemá chybu. Nebo ano?
Parmička patří do čeledi Cyprinidae a převážná většina druhů v této skupině pochází z Asie. V mnoha ohledech jsou podobné tetrám. Tvarově jde ale o zavalitější a větší rybky, které běžně dorůstají 4 – 10 cm. Některé druhy však mohou být i mnohem větší.
Obecně lze říci, že jsou méně barevné než tetry, ale díky zavalitosti a velikosti v akváriu vynikají více. Převládajícími barvami jsou stříbrná a zlatá. Časté je červené a černé zvýraznění.
Většina parmiček má malé fousky na spodní čelisti (jde o smyslový orgán, který slouží při hledání potravy v temné vodě). Dobrým rozpoznávacím znakem je chybějící tuková ploutev (naopak všechny tetry tukovou ploutev mají).
Jde o aktivní plavce, kteří preferují horní patra nádrže. Ačkoliv nejsou tak striktně hejnové, jako třeba tetry, ocení společnost vlastního druhu. Některé parmičky rády okusují dlouhé ploutve, takže je třeba si na to dávat pozor (především parmičky čtyřpruhé a závojové formy ryb nejdou úplně dohromady). Jde o nenáročné chovance, kteří budou prosperovat v širokém spektru parametrů vody. Také jde o nenáročné strávníky, kteří nepohrdnou ničím, co jim zrovna naservírujete. Bez problémů přijímají i vločkové krmivo.
Parmičky se mohou rozmnožovat i v podmínkách běžného akvária. Jikry rozptylují do jemnolistých rostlin. Problémem je, že rodiče jikry požírají, takže je třeba přijmout opatření, aby se tomu zabránilo, ale to je na jiný článek. Potěr je poměrně velký a mnohem snazší k chovu, než je tomu v případě teter. Pokud chcete začít rozmnožovat rybky, pak jsou pro Vás parmičky tou správnou volbou. Obzvláště pak Dánio pruhované.
Do této skupiny řadíme i razbory a dania, ačkoliv by je člověk na první pohled přidal spíše k tetrám. Zvláštním členem jsou také závojnatky, které byly chovány v zajetí po mnoho generací. Díky tomu se vypěstovala nepřeberná škála barevných variant a tvarů. Vzhledem, k tomu, že se jedná o studenovodní ryby, nikdy by neměly být chovány společně s těmi tropickými.
Shrnutí:
- Aktivní plavci
- Nutný prostor k plavání
- Některé druhy mohou okusovat ploutve
- Dorůstají 4 – 10 cm (některé více)
- Pocházejí z Asie
- Teplota cca 22 – 24 °C
- Mírně kyselá až neutrální voda s nižší tvrdostí
- Nenároční na stravu
- Jednodušší množení
- Oproti tetrám nenápadnější zbarvení (existují ale i hodně barevné druhy)
- Lépe chovat ve více kusech (alespoň 4 – 5)
Seznam nejběžnějších zástupců této skupiny:
Danio pruhované
Danio perlové
Danio malabarské
Parmička červenoocasá
Parmička černopruhá
Parmička červenoploutvá
Parmička čtyřpruhá
Parmička denisonova
Parmička duhová
Parmička mechová
Parmička nádherná
Parmička pětipruhá
Parmička purpurová
Parmička siamská
Parmička thajská
Parmička z Oděsy
Parmička žraločí
Razbora bornejská
Razbora espeho
Razbora hengelova
Razbora klínoskvrnná
Závojnatka čínská
Pokud chcete znát jednoduchý způsob, jak rozdělit akvarijní rybky, pak si přečtěte článek „Akvarijní ryby – jednoduché rozdělení„.