Kořen do akvária – praktická ukázka

V tomto článku si ukážeme praktickou ukázku toho, jak si připravit větve z přírody tak, aby se daly použít v akváriu. Každý k tomu má jiný postup a netvrdím, že tento je zcela správný. Nicméně jsem v akváriu s takto připravenými větvemi nikdy nepozoroval žádné problémy, takže to funguje. Připravíte se tak krásný kořen do akvária, bohužel je to poměrně zdlouhavá procedura.

V první řadě je vhodné najít nějaký pěkný buk a podívat se pod ním na popadané větve. Rozhodně žádné neřezejte! Když najdete kousky, které se vám líbí, tak máte vyhráno. Kořen do akvária se začíná rýsovat ;).

Větve rozřežte na požadovanou velikost a dejte je do nádoby, kde je můžete nechat alespoň 3 měsíce. Dřevo je nutné zatěžkat, protože jinak bude plavat na hladině, což rozhodně nechceme.

Stačí pár dnů a vodu je nutné vyměnit. Voda v kulatém kýblu je ta, která byla u kořenů. Zřetelná je její hnědá barva. Výměnu vody je potřeba několikrát opakovat i z toho důvodu, že jinak začne zahnívat.

Ještě jedna ukázka úplně hnědé vody, kterou je třeba vyměnit. Ve vyměňované vodě doporučuji kořeny očistit železným kartáčem. Zbavíte se tak změklého dřeva na povrchu větve a také kůry, kterou třeba na začátku nešlo odstranit.

Po 2-3 měsících se voda přestane zabarvovat do hněda a větve budou ležet pod hladinou, aniž by musely být zatěžkány.

Pokud tedy větve neplavou a vodu nezbarvují, můžeme jim dát poslední pořádné vydrhnutí a opláchnutí pod čistou vodou. Někdo doporučuje větve ještě převařit, nicméně ty moje měly více než 70 cm, takže je nebylo v čem převařit. Po vložení do akvária se několik dní na větvích objevovala plíseň, nicméně po několika vydrhnutích tento problém zmizel.

Lidé mají utkvělou představu, že akvárium musí být udržováno v dokonalé čistotě. Ideální je sterilní místnost, kdy se do nádrže nedostanou žádné bakterie, prach atd. Realita je zcela opačná. Akvárium je sice třeba udržovat v čistotě, ale zároveň se jedná o otevřený systém, který potřebuje interagovat se svým okolím. Do vody se jen ze vzduchu dostávají všemožné bakterie atd., bez kterých by akvárium fungovalo jen velmi obtížně.

Myslet si, že na větvích z přírody číhají ty nejzákeřnější viry, které jen čekají na příležitost, až se dostanou do akvária a tam zničí vše živé na co přijdou je úplně mimo. Tím neříkám, že dřevo z přírody není bez rizik, ale při správné přípravě je to riziko minimální.

V souvislosti s tím se vyhýbám dřevu z potoků a rybníků. V těchto případech skutečně mohou obsahovat spoustu nebezpečných organismů, které mohou v akváriu udělat dost velkou paseku. Takovéto dřevo je nutné ošetřit mnohem důkladněji. Navíc náplavové dřevo se dá v pohodě sehnat v akvaristice, takže tady je volba jasná – raději koupit.

Pokud s akvaristikou začínáte, můžete využít některou z námi nabízených služeb. Jednou z nich je také výroba a prodej kvalitního akvarijního dřeva, takže nějaký kořen do akvária si u nás určitě vyberete. Veškeré potřebné informace se dočtete v sekci „Naše služby„.