Větve do akvária – praktická ukázka

větve do akvária
V tomto článku si ukážeme praktickou ukázku toho, jak si připravit větve z přírody tak, aby se daly použít v akváriu. Každý k tomu má jiný postup a netvrdím, že tento je jediný správný. Nicméně jsem v akváriu s takto připravenými větvemi nikdy nepozoroval žádné problémy, takže to funguje. Příprava pěkné větve do akvária je bohužel docela zdlouhavá procedura náročná na místo.

 

V první řadě najděte nějaký pěkný buk a podívejte se pod ním na popadané větve. Rozhodně žádné neřezejte! Když najdete kousky, které se vám líbí, tak máte vyhráno. Větve do akvária se začínají rýsovat ;).

větve do akvária

Větve rozřežte na požadovanou velikost, odstraňte kůru, odrbejte rýžákem a dejte je do nádoby s čistou vodou na 2-3 měsíce. Dřevo zatěžkejte, protože jinak bude plavat na hladině (potřebujeme, aby bylo pod hladinou a nasáklo vodu).

větve do akvária

Za pár dnů musíme vodu vyměnit. Voda v kulatém kýblu je ta, která byla u kořenů. Zřetelná je její hnědá barva. Vodu měňte pravidelně i proto, že jinak začne zahnívat.

ošetření větví

Ve vyměňované vodě vždy větve odrbejte železným kartáčem. Zbavíte se tak změklého dřeva a kůry, kterou třeba na začátku nešlo odstranit.

větve do akvária

Po 2-3 měsících se voda přestane zabarvovat do hněda a větve budou ležet pod hladinou, aniž by musely být zatěžkány.

Pokud větve neplavou a nezbarvují vodu, můžeme jim dát poslední pořádné vydrhnutí a opláchnutí pod čistou vodou. Někdo větve převařuje, ale já to nikdy nedělal a žádný problém jsem s tím neměl. Ono převařovat větve dlouhé 70 cm není úplně snadné.

Myšlenka na závěr:

Lidé mají představu o tom, že akvárium musí být dokonale čisté. Ideální je sterilní místnost, kdy se do nádrže nedostanou žádné bakterie, prach atd. Realita je zcela opačná. Akvárium je sice třeba udržovat v čistotě, ale zároveň se jedná o otevřený systém, který potřebuje interagovat se svým okolím. Do vody se jen ze vzduchu dostávají všemožné bakterie atd., bez kterých by akvárium fungovalo jen velmi obtížně. Myslet si, že na větvích z přírody číhají ty nejzákeřnější viry, které jen čekají na příležitost, až se dostanou do akvária a tam zničí vše živé na co přijdou je úplně mimo. Tím neříkám, že dřevo z přírody není bez rizik, ale při správné přípravě je to riziko minimální.

V souvislosti s tím se vyhýbejte dřevu z potoků a rybníků. V těchto případech skutečně mohou obsahovat spoustu nebezpečných organismů, které mohou v akváriu udělat dost velkou paseku. Takovéto dřevo je nutné ošetřit mnohem důkladněji. Navíc náplavové dřevo se dá v pohodě sehnat v akvaristice, takže tady je volba jasná – raději koupit.

Série článků na téma „Praktické rady„.