Tetra císařská

Tetra Císařská

Tetra Císařská

Vědecké jméno

Nematobrycon palmeri
Nematobrycon amphiloxus

Běžná jména

Tetra Císařská
Emperor Tetra

Taxonomie

Tetrovití – čeleď sladkovodních paprskoploutvých ryb z řádu trnobřiší

Původ

Původ: Kolumbie
Biotop: Amazonie

Dimorfismus

dimorphism

Samci jsou větší, barevnější, mají delší ploutve a centrální prodloužení ocasu. Samice mají zelenou duhovku a samci modrou.

Podmínky chovu

chemie vody

Teplota: 24 – 26 °C

pH: 5.5 – 7.5

Tvrdost: 5 – 18 °dGH

Nádrž

velikost akvaria

Délka: 100 cm
Objem: 150 l

Chov

snadný

Snadný

Velikost

velikost

5 – 6 cm

Věk

Věk

5 – 6 let

Zóna

middle

střed nádrže

Hejnovost

hejnovost

nejméně 10 ks

Potrava

Tetra Císařská je mikropredátor, který se v přírodě živí malým hmyzem, červy, korýši a dalším zooplanktonem. V akváriu přijme i vločkové a sušené krmivo vhodné velikosti, tato složka by ovšem neměla tvořit velkou část jídelníčku. Převážně krmte živou a mraženou potravou jako jsou dafnie a artemie. Správné krmivo povede k lepšímu vybarvení ryb a dostane je do chovné kondice.

Snášenlivost

Pokud se budete držet základních doporučení, jde o bezproblémový druh vhodný do společenského akvária. Ideálně ho chovejte ve společnosti stejně velkých druhů, které ho nebudou považovat za kořist. Ověřené kombinace jsou s danii, razborami, tetrami, krunýřovci a pancéřníčky. Nebojte se ani kombinace s guramovitými, drobnoústkami a menšími cichlidami.

Naopak se vyhněte kombinaci s dlouhoploutvými rybami jako jsou skaláry, gupky a čichavci, protože Tetra Císařská může oždibovat ploutve.

Chování

Tetra Císařská rozhodně není bojácná a plachá ryba. Pozor na agresi mezi samci: sestavte skupinu alespoň 12 ryb v poměru 1 samec na 3-4 samice. V ideálním případě chovejte alespoň 3 samce, aby agresivita dominantního jedince nemířila vždy na stejného soupeře. Pokud máte dobře zařízenou a prostornou nádrž (samci jsou do určité míry teritoriální) souboje mezi samci nebudou nijak vážné a není třeba se jich obávat.

Jde o přirozeně hejnový druh, kterému se nejlépe daří ve skupině alespoň 10 – 12 jedinců.

Rozmnožování

Pokud jde o odchov, je Tetra Císařská poměrně nenáročná. Vymezte si samostatnou nádrž o objemu 20 – 50 l, která je velmi slabě osvětlena a obsahuje dostatek jemnolistých rostlin (jávský mech) nebo jejich umělých náhražek (vytírací mopy). Dno nádrže zakryjte sítí, kterou propadnou vajíčka a dospělé ryby se k nim nedostanou. Voda v nádrži by měla být měkká 1 – 10 °dGH, kyselá pH 6.0 – 7.0 a teplotou v rozmezí 24 – 26 °C. Z hlediska filtrace postačí malý houbový filtr poháněný vzduchem, který jen velmi jemně probublává.

Rozmnožování může probíhat ve skupině (3 samci a 4-5 samic). V tomto případě by byla ovšem potřeba o něco větší nádrž, aby samci získali prostor k vytvoření teritorií. Krmte ryby dostatkem živé potravy a tření by nemělo představovat příliš velký problém. Dospělci mohou být odloveni, jakmile si všimnete jiker.

Pozn.: Pro podpoření tření můžete držet samce a samice cca 15 dní v oddělených nádržích a pak je přemístit do třecí nádrže.

Pokud jde o produktivitu, nejlépe množení probíhá v párech. Podle této techniky jsou samci a samice cca 15 dní kondicionovány v oddělených skupinách. Když jsou samice znatelně plné vajíček a samci se nejlépe vybarvují, vyberte nejtlustší samici a nejlépe vybarveného samce a večer je přemístěte do třecí nádrže. Tření by mělo proběhnout následující ráno. Tření trvá několik hodin (najednou je nakladeno pouze několik vajec). Pokud po několika dnech nevidíte vajíčka, odlovte chovný pár a zkuste to s jinou dvojicí.

Potěr se líhne za 24–36 hodin a začíná plavat o 4–5 dní později. První týden krmte potravou typu infusoria, dokud není potěr dostatečně velký, aby přijal nauplie, mikročervy a žábronožky.

Vždy se starejte o čistotu vody v nádrži a zbytky potravy co nejdříve odkalujte.

Po 2 – 3 měsících (záleží na rychlosti růstu) můžete rybky přelovit do větší nádrže s rostlinami a následně do společenské nádrže.

Akvárium

Tetra Císařská žije přirozeně v tzv. black water biotopu. Použijte substrát z říčního písku a přidejte několik větví naplaveného dřeva a zkroucené kořeny (případně použijte důkladně očištěné a vysušené větve buku). Na dno umístěte sušené listy buku nebo dubu, čímž navodíme přirozený vzhled. Vodní rostliny se v black water biotopech prakticky nevyskytují. Nechte dřevo a listy, aby zbarvily vodu do hněda, odstraňte staré listy a každých pár týdnů je vyměňte, aby nehnily a nezašpinily vodu. Do filtru lze přidat malý síťový sáček naplněný rašelinou určenou pro akvarijní použití. Skutečná krása těchto ryb vynikne při tlumeném osvětlení.

Alternativně se tomuto druhu bude dařit v běžnějších, dobře osázených nádržích s dostatkem úkrytů. Střed nádrže a prostor kolem stěn by měl být otevřenější, čímž rybkám poskytnete dostatek prostoru k plavání. K zastínění akvária použijte plovoucí rostliny a na dno umístěte pár plochých kamenů.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa