13. Výběr akvarijních ryb

Výběr akvarijních ryb je jedna z nejdůležitějších otázek, kterou je třeba si zodpovědět ještě před tím, než začnete cokoliv zařizovat. Různé druhy vyžadují odlišnou péči, podmínky chovu, velikost nádrže a vybavení. Pokud nakoupíte vybavení předtím, než se rozhodnete, co chcete chovat, zbytečně si přiděláváte starosti. Můžete skončit s nevhodným nebo dokonce nepoužitelným vybavením, malou nádrží a úplně nevhodnou vodou, která Vám teče z vodovodu.

Výběr akvarijních ryb není složitý. V první řadě reálně zvažte Vaše možnosti a zkušenosti. Před pořízením prvního akvária jsem vážně uvažoval nad tím, že bude mořské s korálovým útesem a velikostí alespoň 600 litrů. Díky bohu mě tato bláznivina nedržela moc dlouho a nakonec jsem dospěl k závěru, že to nebude asi ta nejlepší volba pro úplného začátečníka. Pořídil jsem si tedy 100l nádrž s neonkami, které mi za pár týdnů lekly a akvárium zarostlo řasami. Za 2 měsíce od založení bylo akvárium úplně zrušeno. Přesně tak! Moje první akvárium vydrželo 2 měsíce a pak mě úplně přestalo zajímat. Teď si představte, že bych se pustil do toho mořského.

Rada: Začněte od základů tzn. od nejjednodušších ryb. Vypracujte se k těm složitějším. Není to těžká ani dlouhá cesta.

Pokud začínáte, vycházejte z té nejzákladnější logiky:

  1. Jsem nezkušený akvarista – Potřebuji získat zkušenosti, takže začnu s nenáročnými rybkami.
  2. Začínám – Nebudu se hned pouštět do obrovských nádrží, vždyť ani nevím, jestli mě to bude ještě za 2 měsíce bavit.
  3. Začínám – Chci si všechno zjednodušit, takže změřím, jaká voda mi teče z vodovodu a podle toho se podívám po vhodných rybách. Nebudu muset upravovat parametry vody a ulehčím si akvaristické začátky.

Když vybíráte vhodné ryby do začátku, zkuste se inspirovat v mém seznamu 30 ryb vhodných pro začátečníky.

Na začátek se vyhněte rybám jako terčovci, cichlidky, čtverzubci, africké cichlidy, tlamovci, piraně atd. Úplným začátečnickým úletem pak jsou mořská akvária.

Zkrátka začněte zlehka a postupně se vypracujte. Začněte třeba s Pavími očky. Žádná ryba není „podřadná“ jen pro to, že jí chová většina akvaristů. Běžně dostupné rybky z akvaristiky za 20-30 Kč jsou přesně to, co Vám doporučuji.

Pamatujte, že dobrý akvarista se nepozná podle toho, co chová, ale jak to chová.