9. Jaké vybrat pozadí

pozadí do akvária
V dnešním díle se blíže podíváme na výběr pozadí do akvária. Zkuste odolat potřebě koupit první tapetu, kterou v obchodě uvidíte, protože se Vám líbí ten „krásný obrázek s mořskými rybkami a potápěčem“.

Uveďme si pár bodů, které hrají při výběru pozadí do akvária roli:

Jakou funkci má akvarijní pozadí?

V první řadě jde o prostorové omezení nádrže. Sklo a voda jsou průhledné, takže skrz akvárium snadno uvidíte na zeď, dráty od akvarijní techniky, filtr a podobné věci, které by měly zůstat skryty. Zkrátka a dobře. Pořizujete si akvárium, abyste se mohli nerušeně dívat na život v něm a ne proto, že se chcete skrz sklo a vodu dívat na „borčus“ za ním.

Nejenže pozadí má zakrýt vše za akváriem, ale také by mělo zvýraznit to, co je v nádrži a co chceme dobře vidět. Možná si říkáte, že to je jasné, ale věřte, že spousta lidí se těmito pravidly při výběru tapet a 3D pozadí neřídí.

V neposlední řadě je tu fakt, že rybky se cítí lépe v nádrži s pozadím, protože pro většinu z nich je přirozené pohybovat se blízko u břehu říčních koryt. Pozadí akvária simuluje právě takový břeh.

Co třeba 3D pozadí.

Pokud se bavíme o malých a středních nádržích, vyberte takové pozadí, které zabírá málo místa. Každý litr vody je pro Vás výhrou. Neubírejte si objem vody zbytečně velkými 3D pozadími. Pokud máte nádrž širokou 35 cm, tak si do ní rozhodně nekupujte 3D pozadí tlusté 5 – 7 cm. Z objemu vody 100 l tak rázem uděláte 80 l. Široká pozadí bych v těchto případech nedoporučoval.

Natíráme nebo lepíme.

Jako jedna z možných variant je prosté natření stěn nádrže barvou. Jde o jednoduchý postup, který má tu nevýhodu, že se barva ze skla špatně dostává. Někomu se navíc může tato úprava jevit hodně „fatální“. Pořídit si nové akvárium a hned ho nabarvit je docela zásadní úprava. Nicméně je to možnost, která rozhodně stojí za úvahu, protože má spoustu výhod. Barvíme vždy z vnější strany, takže do samotné nádrže se nedostanou žádné nebezpečné látky. Nátěr nezabírá místo a barva tvoří jednolitou vrstvu, bez vzduchových bublin a nerovností. Na výběr navíc máte ze široké palety barev.

Nejrozšířenější metodou tvorby akvarijního pozadí je nalepení tapety. Kupte si obyčejnou lepící tapetu a nalepte ji z vnější strany nádrže. Jednoduchý postup, který má všechny výhody jako při použití barvy. Navíc jde tapeta dobře strhnout.

Čemu se vyhnout
  • široké pozadí– zabere spoustu místa. U menších nádrží bych tlustá 3D pozadí rozhodně nedoporučoval.
  • kýčovitost – nekupujte si pozadí z akvaristik s kýčovitými obrázky. Pokud chováte neonky a jako pozadí máte obrázek korálového útesu, pláží s palmami, filmu „Hledá se Nemo“, potápěči atd., jen tím shazujete vlastní akvárium a to je rozhodně škoda.
  • přeplácanost – zvolte jednoduché barvy. Typicky černou a tmavě hnědou. Někomu se nemusí zdát dost „exotické“, ale věřte, že právě tyto barvy dají nejlépe vyniknout živým rybkám a rostlinám ve Vaší nádrži.
  • pozadí uvnitř nádrže – do nádrže se snažte dávat co nejméně „umělých“ věcí. Osobně nemám dobrou zkušenost s lepením speciálních pozadí dovnitř nádrže. Po pár dnech kontaktu s vodou se vždy odlepily. Zpátky už je v podstatě nejde dát.

Závěr

Pro menší akvária se hodí pozadí přidělané z vnější strany, které se dá v případě odtržení snadno opravit. Pamatujte, že chcete vyzdvihnout obsah nádrže a nedělat z tapety dominantu. Vyhněte se pestrobarevným kombinacím a kýčovitým obrázkům. V ideálním případě sáhněte po barvách jako je černá a tmavě hnědá. Použijte tapetu nebo barvu a máte vyhráno. V tomto článku je ukázáno, jak přidělat černou tapetu tak, aby se na ní nevytvořily vzduchové bubliny.

Série článků na téma „Úvod do akvaristiky„.