Mini akvária

mini akvária
Na rovinu přiznávám, že nejsem fanda mini akvárií. Nicméně se pokusím co nejobjektivněji shrnout všechny jejich klady a zápory. Pokud si chcete ušetřit čtení, pak Vám rovnou řeknu závěr tohoto článku. Čím větší akvárium si můžete pořídit, tím lépe. Mini akvária nejsou určena začátečníkům a většina zkušenějších akvaristů se jim vyhýbá obloukem.

Výkřikem módy jsou různě tvarovaná mini akvária, která se předhánějí v tom, které bude menší. I do těch nejtitěrnějších pokojíků si tak můžete pořídit svoje „akvárium“. Jsou ale mini akvária zdravým prostředím pro chov ryb?

Hodný

Dobrou stránkou mini akvárií je to, že si ho může pořídit každý. Investice je malá a vyžadovaný prostor ještě menší. Hmm… víc pozitiv mě nenapadá.

Zlý

Jako každé akvárium i to mini vyžaduje péči. Nemůžete ho prostě jen tak někam odložit a děj se vůle boží. Čím je akvárium menší, tím spíše se mohou objevit problémy, které jsou fatální. Rychlé změny jsou zapříčiněny malým objemem vody, ve kterém se chemie může změnit velmi rychle a výrazně. Jedná se o změny v řádu hodin, které někdy zkrátka nemáte čas vyřešit. Čím menší akvárium, tím více měření je nutno provádět. Vše musíte neustále kontrolovat.

Ošklivý

Myšlenka uzavřeného systému se začíná masově užívat i v případě akvárií. Jde o to, že systém má vše co potřebuje sám o sobě a není mu třeba nic dodávat ani mu nijak pomáhat. V případě akvária by to tedy znamenalo, že stačí občas nakrmit a vše je vyřešeno (vlastně by se nemělo ani krmit, protože do uzavřeného systému nemusíte vůbec nijak zasahovat). Toto je pouze teoretická myšlenka, která u akvárií neplatí a už tuplem ne u mini akvárií! Pokud Vám prodejce tvrdí, že nádrž o 10 litrech vody (mini akvárium) je uzavřený systém, o který se nemusíte starat, tak odejděte z prodejny a už se tam nikdy nevracejte.

Myšlenka

Akvária svádí ke zjednodušování. Každý vidí, že jde o uzavřenou nádobu s vodou, takže je to vlastně „uzavřený systém“. O ryby v přírodě se taky nikdo nestará. Myšlenka je to krásná. Bezúdržbové akvárium. Mini akvária zavěšená na zdech, kde se prohání spokojené rybky. Krásná nástěnná akvária široká maximálně pár cm, aby se tam šťastné rybky bez problémů otočily. O nic se nemusíte starat. Vše je krásně čisté a všichni žijí šťastně a spokojeně až do smrti, která je tak vzdálená, že nikoho neznepokojuje. Po řasách žádné stopy. Rostliny nepřerostou a jejich listy neuhnijí. Jsou to nesmysly vymyšlené prodejci akvárií, kteří se Vám snaží namluvit něco, co není pravda. 

Ryby v přírodě nejsou uzavřeny v omezeném prostoru. Čím je prostor omezenější, tím více do něj musíte zasahovat, aby se v něm udržela rovnováha. Ryby žijí v řekách, které jsou dlouhé stovky a tisíce km a nad sebou mají otevřené nebe. Čím větší nádrž budete mít, tím více se bude přibližovat „uzavřenému systému“, o který se nemusíte starat. To je důvod, proč se vždy doporučuje co největší akvárium a to obzvláště začátečníkům. Nepotřebuje tolik péče.

Naproti tomu mini akvária stojí úplně na opačném konci. Potřebují více péče, údržby a zásahů, aby se v nich udržela rovnováha. Nechte to zkušenějším akvaristům nebo lidem, kteří si chtějí ničit nervy.

Čemu se úplně vyhnout

Nástěnná akvária – snobismus, který nemá s akvaristikou nic společného. Pár cm široké nádrže, nejsou prostorem, kde mají žít ryby. Pokud se Vám nelíbí myšlenka, že pes je celý život uvázaný v kotci na řetězu, pak to nedělejte ani rybám. Sice nemají smutné oči a nekňučí, ale to ještě neznamená, že jim to nevadí.

Designová akvária – většinou jde o malé nádrže, které mají pěkný obal, ale funkčnost je nulová. Úplné hrůzy jsou pak baňky zavěšené na stěnách a ze stropu.

Pokud si chcete pořídit akváriu a přemýšlíte o vhodné velikosti a tvaru, pak doporučuji tyto články:

Vybíráme vhodnou velikost

Záleží na tvaru nádrže?

Vhodné rozměry – půl úspěchu