Mini akvária

Na rovinu přiznávám, že nejsem fanda mini akvárií. Nicméně se pokusím co nejobjektivněji shrnout všechny důležité aspekty, které vzít v úvahu. Pokud si ale chcete ušetřit čtení, pak Vám rovnou řeknu závěr tohoto článku. Čím větší akvárium si můžete pořídit, tím lépe. Mini akvária nejsou určena začátečníkům a většina zkušenějších akvaristů se jim bude vyhýbat obloukem.

Stará dobrá klasika kulaté „misky“ se zlatou rybkou má v dnešní době výraznou konkurenci. Jde o nejrůzněji tvarovaná mini akvária, která se předhánějí v tom, které bude nejmenší. I do těch nejtitěrnějších pokojíků si tak můžete pořídit svoje „akvárium“. Jsou ale mini akvária zdravým prostředím pro chov ryb? Pokud si s tím vyhrajete a věnujete tomu velkou péči, pak ano. V opačném případě je to jen vězení, ve kterém rybka prožije krátký a ne zrovna šťastný život.

Dobrý

Dobrou stránkou mini akvárií je to, že si ho může pořídit každý. Investice je malá a vyžadovaný prostor ještě menší. Hmmm… nevím, víc mě toho nenapadá.

Zlý

Jako každé akvárium i to mini vyžaduje péči. Nemůžete ho prostě jen tak někam odložit a děj se vůle boží. Čím je akvárium menší, tím spíše se mohou objevit problémy, které jsou fatální. Rychlé změny jsou zapříčiněny malým objemem vody, ve kterém se chemie může změnit velmi rychle a výrazně. Jedná se o změny v řádu hodin, které někdy zkrátka nemáte čas vyřešit. Čím menší akvárium, tím více měření je nutno provádět. Vše je třeba neustále kontrolovat.

Ošklivý

Myšlenka uzavřeného systému se začíná masově užívat i v případě akvárií. Jde o to, že systém má vše co potřebuje sám o sobě a není mu třeba nic dodávat ani mu nijak pomáhat. V případě akvária by to tedy znamenalo, že stačí občas nakrmit a vše je vyřešeno (vlastně by se nemělo ani krmit, protože do uzavřeného systému nemusíte vůbec nijak zasahovat). Toto je pouze teoretická myšlenka, která u akvárií neplatí a už tuplem ne u mini akvárií! Pokud Vám bude prodejce tvrdit, že nádrž o 10 litrech vody (mini akvárium), je uzavřený systém, o který se nemusíte starat a vše bude prosperovat, tak je to lhář! V tomto případě odejděte z prodejny a už se tam nikdy nevracejte!

Můj myšlenkový pochod 😉

Akvária svádí ke zjednodušování. Každý vidí, že jde o uzavřenou nádobu s vodou, takže je to vlastně „uzavřený systém“. O ryby v přírodě se taky nikdo nestará… Myšlenka je to krásná. Bezúdržbové akvárium. Mini akvária zavěšená na zdech, kde se prohání spokojené rybky. Krásná nástěnná akvária široká maximálně pár cm, aby se tam šťastné rybky bez problémů otočily… O nic se nemusíte starat. Vše je krásně čisté a všichni žijí šťastně a spokojeně až do smrti, která je tak vzdálená, že nikoho neznepokojuje. Rybky se dožívají 3x vyššího věku než normálně. Po řasách žádné stopy a rostliny rostou jen tak, aby jste se o ně nemuseli vůbec starat. Nepřerostou. Listy neuhnijí… Bláboly! Jsou to žvásty vymyšlené prodejci akvárií, kteří se Vám snaží namluvit něco, co není pravda. 

Akvárium k tomuto zjednodušení svádí, ale realita je jiná. Ryby v přírodě totiž nejsou uzavřeny v omezeném prostoru. Čím je prostor omezenější, tím více do něj musíte zasahovat, aby se v něm udržela rovnováha. Ryby žijí v řekách, které mají stovky km a nad sebou otevřené nebe. Jestli je tohle pro Vás uzavřený systém podobný akváriu, pak máte hodně bujnou představivost. U akvárií je závěr jednoduchý. Čím větší nádrž budete mít, tím více se bude podobat „uzavřenému systému“, o který se nemusíte starat. To je důvod, proč se vždy doporučuje co největší akvárium a to obzvláště začátečníkům. Nepotřebuje tolik péče.

Naproti tomu mini akvária stojí úplně na opačném konci. Potřebují více péče, údržby a zásahů, aby se v nich udržela rovnováha. Nechte to zkušenějším akvaristům nebo lidem, kteří si chtějí ničit nervy. Bavte se tím, jak jsou naštvaní, že se jim neustále mění pH, chcípají jim rybky a jak pořád kupují nejrůznější testy na vodu.

Slovo závěrem

Abych nevzbudil vášně, tak řeknu, že cokoliv do 20 litrů nepovažuji za akvárium. Pokud bych měl říci to, co si skutečně myslím, pak bych prohlásil, že cokoliv do cca 80 litrů nepovažuji za akvárium.

Neupleťte si sami na sebe bič hned na začátku Vaší akvaristické „kariéry“. Pořiďte si větší akvárium. Udělejte sami sobě službu a nezačínejte se skleničkou od okurek. Není to akvaristika. Nic Vám to nedá a velmi pravděpodobně Vás to od akvaristiky odradí.

Čemu se úplně vyhnout

Nástěnná akvária – snobismus, který nemá s akvaristikou nic společného. Pár cm široké nádrže, nejsou prostorem, kde mají žít ryby. Pokud se Vám nelíbí myšlenka, že pes je celý život uvázaný v kotci na řetězu, pak to nedělejte ani rybám. Sice nemají smutné oči a nekňučí, ale to ještě neznamená, že jim to nevadí.

Designová akvária – většinou jde o malé nádrže, které mají pěkný obal, ale funkčnost je nulová. Zařiďte si akvárium sami. Nejlepší rada, jako Vám můžu dát.

Úplné hrůzy jsou pak nějaké šílené baňky zavěšené na stěnách a ze stropu. Pokud tohle mají být akvária, pak je to pouze urážka všech normálních akvaristů.

Co chci říct

Každý má jiný vkus a nechci nikomu tvrdit, že ten můj je správný. Nicméně na těchto stránkách píšu to, čemu 100% věřím a co si myslím. V tomto případě nechci dělat výjimku, jen abych někoho neurazil.

Pokud si chcete pořídit akváriu a přemýšlíte o vhodné velikosti a tvaru, pak doporučuji tyto články:

Vybíráme vhodnou velikost

Záleží na tvaru nádrže?

Vhodné rozměry – půl úspěchu