Neonka modrá – detailní info

Neonka modrá (Paracheirodon simulans) žije v přítokových oblastech a povodí řek Rio Negro a Rio Orinoco. Ačkoliv má v názvu „modrá“, vykazuje i zelené zbarvení. Záleží na osvětlení a úhlu dopadu slunečních paprsků, které odráží jejich neonový proužek.

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, proč vlastně neonky mají tak viditelný proužek, pak je to kvůli orientaci. Neonka modrá pochází z černých vod (blackwater), které jsou známé výrazným hnědým zabarvením a spoustou kořenů, větví a organického materiálu na dně. Všechno toto je navíc zastíněno listy rostlin, takže do vody neproniká moc světla. Aby se neonky vzájemně viděli a drželi se v hejnu, mají právě onen charakteristický proužek. V přesvětlených nádržích si toho ani nevšimnete, ale v těch zastíněných s tmavou vodou proužek krásně probleskuje.

Rašelina a rozkládající se rostlinné zbytky snižují pH vody až na hodnoty 4.0 – 5.0. Mělká voda se v odpoledních hodinách běžně zahřívá i k hodnotám přes 27 °C. Nicméně v akváriu se jim bude dařit i při standardní teplotě kolem 23°C. Pozor si musíte dávat především na pH, které by nemělo přesáhnout 6.5. Na vyšší pH jsou neonky modré citlivé, takže pozor na to.

Ačkoliv dosahují velikosti jen kolem 2 cm, nedoporučuji je chovat v příliš malé nádrži. Akvárium o objemu alespoň 100 l je ideální. Neonky modré potřebují hodně plaveckého prostoru a stabilní podmínky, které se v malé nádrži udržují jen obtížně. Nejhorší je kolísání parametrů vody. Dalším důležitým aspektem je dostatek úkrytů. Pokud v akváriu jsou, pak se rybky nechovají tak bojácně a mnohem častěji je uvidíte plavat v otevřených prostorech. Mnoho akvaristů si myslí, že když v akváriu nejsou úkryty, tak rybky prostě budou plavat, protože jim nic jiného nezbývá. Jediné, co se stane, je to, že rybky budou někde v rohu u dna, bez barev a vystresované.

Klidná společenská akvária s menšími druhy ryb. Zastíněná voda a dostatek úkrytů. pH pod 6.5 a stabilní parametry vody. Neonka modrá není obtížný chovanec, je ale potřeba jí dopřát to, co potřebuje. Pokud akvárium přizpůsobíte potřebám ryb a ne jen svým vlastním, pak budete o několik kroků před většinou začínajících akvaristů. Myslete na rybky a pak na sebe!!!

Krásná ukázka blackwater akvária. Tady si bude neonka modrá připadat jako doma.

Neonka modrá je hejnová ryba. Nikdy nekupujte jen jednotlivé kusy. Vždy jich kupte hejno alespoň o 8 – 10 jedincích (více je samozřejmě lépe). Akvárium můžete mít zařízené, jak chcete dokonale, ale pokud nebudou v hejnu, pak je to obrovská chyba. Hejnová rybka se cítí bezpečně pouze v hejnu! Chová se přirozeně pouze v hejnu (vytváří se hierarchie, samci se přetahují o samice atd…)! Nikdy nekupujte 2 kusy „na zkoušku“. Pokud je chcete chovat, pak tomu přizpůsobte nádrž a kupte alespoň 10 kusů. Důležitá je zaběhlá nádrž se stabilními podmínkami. Tyto rybky se rozhodně nehodí na zabíhání akvária.

Jak by měla vypadat nádrž

V ideálním případě písčitý substrát se spoustou kořenů, větví a vegetace. Vegetace není tak důležitá, jak by se mohlo zdát. V přirozeném prostředí neonek modrých jsou úkryty tvořeny převážně dřevem. Blackwater totiž není nejvhodnějším prostředím pro růst rostlin. V akváriu by také měly být zastíněné oblasti, které simulují prostory pod listy a vegetací. Obecně osvětlení volte tlumené. Nepřesvětlujte! Úplným ideálem jsou plovoucí rostliny, které zastiňují vodu a zároveň se jim v blackwater daří (více, než většině jiných druhů rostlin).

Dosáhnout tmavého zbarvení a nízkého pH můžete za pomoci filtrace přes rašelinu. Přidejte sušené listy, které se na dně postupně rozkládají a ovlivňují chemismus. Krásně tak budete simulovat přirozené podmínky, ve kterých neonka modrá žije.

Ve volné přírodě se živí především mikroorganismy (hmyz, korýši, červi a zooplankton). Vzhledem k tomu, že tyto potraviny se v domácím akváriu těžko reprodukují, mohou být nahrazeny komerčními krmivy. Ať už se jedná o mražené, sušené nebo vločkové krmivo, jídelníček by měl být pestrý.

Jednoduché shrnutí základních informací pro úspěšný chov najdete v článku “Neonka modrá – shrnutí“.

Pokud Vás tetry zajímají, pak doporučuji článek „Tetra – charakteristika skupiny“.