Sagittaria subulata

Sagittaria subulata

Sagittaria subulata

Vědecké jméno

Sagittaria subulata
Sagittaria natans
Alisma subulatum

Běžná jména

Šípatka šídlatá
Dwarf sagittaria
Awl-leaf arrowhead
Narrow-leaved arrowhead

Taxonomie

Žabníkovití – vodní nebo bahenní, vytrvalé nebo výjimečně jednoleté byliny

Původ

Původ: Střední Amerika

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 10-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 18 – 28 °C

pH: 6 – 8

Tvrdost: 10 – 25 °dGH

Kategorie

kategorie

listová růžice

Obtížnost

snadné pěstování

snadná

Osvětlení

silné osvětlení

silné

Výška

velikost rostliny

15 – 50 cm

Umístění

celá nádrž

všude, záleží na odrůdě

Růst

rychlost růstu

rychlý

Představení

Sagittaria subulata se ve volné přírodě vyskytuje ve středoamerických řekách a potocích. Jde o vytrvalý rostlinný druh s jasně zelenými listy širokými 1 – 7 mm, které se vytvářejí v silných bazálních růžicích. Silné, dobře vyvinuté kořeny prorůstají hluboko do substrátu (5 – 8 cm).

Pokud jde o výšku, tak ta je ovlivněna sílou osvětlení (silnější osvětlení = nižší rostliny) a odrůdou, kdy některé nepřekročí výšku 15 cm (Sagittaria subulata var. Pusilla), zatímco jiné bez problémů dorostou i 50 cm (Sagittaria subulata var. Gracillima).

Velmi výjimečně rostlina kvete malými bílými a žlutými květy.

Zajímavost: Je to polymorfní rostlina, což znamená, že v jednotlivých akváriích může výrazně měnit svůj vzhled.

Výsadba a údržba

Péče o Sagittaria subulata je poměrně snadná, je to jedna z mála rostlin, které mohou úspěšně prospívat v nádržích s extrémními podmínkami pH, teploty a tvrdosti vody. Její jedinou potřebou je v podstatě správné osvětlení (od silného po intenzivní), které je nezbytné pro správný růst.

Pokud nemá rostlina dostatek živin (především železa), začne žloutnout. V takovém případě se doporučuje aplikace vhodného hnojiva do substrátu. Přidávání CO2 není nutné, ale rostlina ho ocení.

Sagittaria subulata roste rychle a pokud budete chtít dosáhnout pěkného kobercového efektu (lze dosáhnout jen u nízkých odrůd), tak je budete muset pravidelně zastřihávat. Časté zastřihávání navíc zvyšuje rychlost množení tím, že urychluje tvorbu postranních výhonů.

Vzhledem k pravděpodobné konečné výšce je nejlepší umístit tuto sagittarii do pozadí nebo po stranách nádrže (výjimku tvoří menší odrůdy, které si nejlépe užijete v přední části). Při správných podmínkách vytvoří velmi estetickou rostlinnou bariéru.

Rostliny zasazujte pinzetou do substrátu 2 – 3 cm hluboko. Kořenovou korunku však nezahrabávejte příliš hluboko do substrátu, abyste zabránili hnilobě. Mezi jednotlivými rostlinkami nechte prostor 5 – 7 cm.

Množení

Sagittaria subulata se rozmnožuje postranními výhony, které se šíří do všech stran. Výhony lze jednoduše odštípnout a přemístit kamkoliv v nádrži

Tip: Chcete-li zvýšit rychlost šíření, tak odstřihněte z každé rostliny několik listů. Rostlina využije energii k tomu, aby vyslala více výhonů.

Užitečné info

Žloutnutí listů: Pravděpodobnou příčinou je nedostatek železa. Najděte vhodné hnojivo a začněte ho přidávat. Vhodnou volbou jsou hnojiva do substrátu.

Rozpad listů: To se často stává, když je rostlina poprvé umístěna do nádrže. Po chvíli si rostlina na prostředí nádrže zvykne a rozpad listů se postupně zastaví. Rozpadající se listy odstřihněte. Rozpad nastává i u fyzicky poškozených listů, v takovém případě je opět odstřihněte.

Hniloba: K tomu dochází, když rostlinu pěstujete příliš hluboko v substrátu, což vede k tomu, že koruna začne hnít. Korunní hniloba nakonec povede k odumření rostliny, protože její kořeny a stonek nebudou schopny absorbovat a vést živiny, které potřebuje k růstu.

Přemístění: Navzdory malé velikosti rostliny je kořenový systém poměrně silný. Pokud se tedy někdy rozhodnete rostlinu odstranit nebo přemístit, měli byste být velmi opatrní, jinak velkou část substrátu vytrhnete. Někdy je lepší ji místo vytahování odříznout.

Pokud se vám tato rostlinka líbí, pak se podívejte i na její příbuzné: Sagittaria platyphylla.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa