Alternanthera reineckii

Alternanthera reineckii

alternanthera reineckii

Vědecké jméno

Alternanthera reineckii
Achyranthes reinickii
Alternanthera osiris
Telanthera osiris

Běžná jména

Plevuňka Reinekova

Taxonomie

Laskavcovití – světlomilné rostliny většinou vyžadující hodně dusíku

Původ

Původ: Jižní Amerika

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 10-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 17 – 24 °C

pH: 6.5 – 7.5

Tvrdost: 6 – 10 °dGH

Kategorie

kategorie

stonková

Obtížnost

náročné pěstování

náročná

Osvětlení

silné osvětlení

silné

Výška

velikost rostliny

až 40 cm

Umístění

zadní část nádrže

zadní část nádrže

Růst

rychlost růstu

středně rychlý

Představení

Alternanthera rosaefolia ve svém přirozeném prostředí roste v bažinách tropických oblastí Jižní Ameriky. Dokáže žít částečně vynořená, což z ní dělá skvělou rostlinku do paludárií. Nicméně je vhodná i do akvárií, protože se jí daří i v případě, kdy je celá pod vodou.

Rostlinka běžně dorůstá výšky kolem 40 cm, ale za dobrých podmínek může dosáhnout i 60 cm. Listy mají kopinatý tvar s červenými až fialovými odlesky (zvýrazněné silným osvětlením), takže se zelenými rostlinami vytvářejí jemný kontrast.

Výsadba a údržba

Vzhledem k výšce je vhodné umístění u zadní strany akvária nebo po stranách. Pro co nejlepší efekt sázejte rostlinky v trsech po 2-3 stoncích, aniž byste stonky příliš tiskly k sobě. Jednotlivé trsy by mezi sebou měly mít mezeru alespoň 10 cm, což zajistí dostatek světla pro všechny listy. Substrát by měl být bohatý na živiny.

Chcete-li mít krásně červené listy, umístěte rostliny pod intenzivní osvětlení. Teplota vody by neměla být příliš vysoká (20-22°C). Když se rostlina blíží k hladině a vy ji chcete nechat ponořenou, vyndejte ji ze substrátu a odřízněte základ stonku. Poté ji vraťte na své místo.

Alternanthera rosaefolia potřebuje ke zdravému růstu pravidelné přihnojování hnojivem s obsahem železa. Přidávání CO2 je plusem, ale není zásadní.

Množení

Rostlina se dá jednoduše množit řízkováním. Odřízněte postranní výhonky a nechte je plavat v akváriu. jakmile se vytvoří kořeny, můžete mladou rostlinku zasadit.

Zajímavosti

Existuje mnoho barevných variací tohoto druhu. Nejznámější jsou varianty „mini“, což je trpasličí verze, „purple“ a „pink“.

Často je zaměňována s Alternanthera rosaefolia, ke které má velmi blízko. Chcete-li je odlišit, sledujte žilnatinu listů: u A.reineckii jsou zelené, u A.rosaefolia růžové/červené.

Čím blíže jsou listy k zemi, tím jsou zelenější. Čím blíže jsou k povrchu, tím více se červenají.

Zástupce plevuněk s nejnižšími nároky na pěstování je Alternanthera bettzickiana.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa