Echinodorus schlueteri

Echinodorus schlueteri

Echinodorus schlueteri

Vědecké jméno

Echinodorus schlueteri

Běžná jména

Šípatkovec Schlüterův
Echinodorus Green Leopard

Taxonomie

Žabníkovití – vodní nebo bahenní, vytrvalé nebo výjimečně jednoleté byliny

Původ

Původ: Jižní Amerika

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 10-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 21 – 28 °C

pH: 6 – 8

Tvrdost: 5 – 15 °dGH

Kategorie

kategorie

listová růžice

Obtížnost

středně obtížné pěstování

střední

Osvětlení

silné osvětlení

silné

Výška

velikost rostliny

15 – 25 cm

Umístění

střední část nádrže

přední a střední část nádrže

Růst

rychlost růstu

pomalý

Představení

Echinodorus schlueteri pochází z povodí Amazonky a lze ho nalézt ve sladkovodních řekách, jezerech a rybnících v tropických oblastech Jižní Ameriky.

Tato krásná rostlina tvoří široké oválné listy, které mají světle zelené zbarvení s malými hnědočervenými skvrnami (ty spolu s tím, jak list stárne, blednou). Vzhledem ke své výšce se hodí do přední či střední části nádrže ideálně v dostatečném odstupu od ostatních rostlin.

Rostlina často kvete, ale přesto není moc pěstována, protože byla vytlačena barevnějšími kultivary.

Výsadba a údržba

Echinodorus schlueteri požaduje především dostatek světla a živin. Stejně jako většina echinodorů má rád substrát bohatý na živiny a dostatek prostoru, aby se o živiny nemusel „dělit“. V ideálním případě ho tedy sázejte jako solitéra s odstupem alespoň 20 cm od ostatních rostlin.

Echinodorus schlueteri se pěstuje velmi snadno a pokud se mu něco nelíbí, tak to dá najevo žloutnutím listů. Žloutnutí listů je známkou nedostatku živin (obvykle železa), abyste tomu zabránili, přihnojujte rostlinu půdním hnojivem. Přidávání CO2 je prospěšné, ale není to podmínkou.

Jako všechny echinodory je i tento náchylný na růst řas. Zařasené listy odřízněte a snažte se vyrovnat rovnováhu v akváriu (počet ryb/údržba/osvětlení/hnojení). I když je rostlina udržována v ideálních podmínkách, roste velmi pomalu a vytváří pouze několik nových listů ročně, takže silné zařasení může vést k úhynu celé rostliny (nezbydou jí žádné nezařasené listy).

Množení

Echinodorus schlueteri se rozmnožuje pomocí dceřiných rostlinek, které se vytvářejí na postranních výhonech. Po čase si rostlinky vyvinou vlastní kořeny a pár listů. V okamžiku, kdy u dceřiných rostlin neprobíhá žádný další růst, je odřízněte a zasaďte v dostatečné vzdálenosti od ostatních rostlin.

Užitečné info

Pokud se vám tato rostlinka líbí, pak se podívejte i na její příbuzné: Echinodorus cordifolius, Echinodorus bleheri, Echinodorus tenellus.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa