Paví očko – detailní info

Živorodka duhová
Živorodka duhová (Paví očko) je malý barevný druh sladkovodní tropické ryby, která se nachází přirozeně v řekách a jezerech Jižní Ameriky. Živorodek existuje více než 300 různých druhů, které žijí na území Barbadosu, Brazílie, Guyany, Nizozemských Antil, Trinidadu a Tobaga a Venezuely.

Paví očko je jeden z nejpopulárnějších druhů akvarijních tropických ryb na světě, protože jsou malé, barevné a jednoduché na chov. Obecně se v zajetí dožívají kolem 3 let, ve volné přírodě je to o něco méně.  Zajímavostí je, že živorodky byly importovány do mnoha zemí, aby požíraly larvy komárů a tím zpomalovaly šíření malárie.

Jde o extrémně barevnou rybu, která často vykazuje velmi komplikované vzory na ocasní ploutvi. Samce a samice lze identifikovat docela snadno, protože samice má malou, méně výraznou ocasní ploutev, kdežto sameček má ocasní ploutev velkou a výrazně vybarvenou. Jinak samičky jsou celkově mnohem větší.

Rodí živé potomstvo, což znamená, že vejce jsou nejprve inkubována uvnitř samice, kde dojde také k vylíhnutí. Inkubační období je asi měsíc, po kterém může samice porodit až 100 rybiček. Čerstvě narozené rybky jsou schopny ihned přijímat potravu a volně plavat. Mají také silně vyvinutý instinkt ihned se schovat do bezpečí. Dospělá Paví očka se totiž nově narozenými jedinci živí. Jinak tyto rybky dosahují pohlavní dospělosti během několika měsíců.

Po jednom páření je samice schopna porodit hned několikrát. Uchovává totiž spermie uvnitř těla a několik hodin po porodu je schopna „sama sebe“ znovu oplodnit za pomoci uložených spermií.

Tyto ryby jsou všežravci a živí se prakticky vším, co ve vodě najdou. Hlavně pak řasami a zbytky potravy, které po sobě zanechají větší druhy.

Paví očka mají mnoho přirozených nepřátel. Je to především kvůli malé velikosti a velmi nápadným ploutvím, které přitahují pozornost. Jakékoliv větší ryby tak jsou pro ně nebezpečné. Měli bychom je chovat společně s přibližně stejně velkými druhy, které pro ně nebudou představovat hrozbu. Živorodky jsou obecně velmi klidné a mírumilovné, takže by měly být chovány ve společnosti stejně „smýšlejících“ rybek.

Jednoduché shrnutí informací k chovu si můžete přečíst v článku „Živorodka duhová„.