10. Vybíráme vhodný substrát

akvarijní substrát
Akvarijní substrát si zaslouží zvýšenou pozornost. V tomto článku si ukážeme kritéria, která by měl splňovat. Pokud se jich budete držet, určitě si vyberete správně a Vaše akvárium bude prosperovat.

Každý akvarista se děsí výměny dna. V podstatě to znamená zrušit celé akvárium a začít ho budovat znovu. Na dno se nesahá, pokud to není nezbytně nutné. Nejde si jen tak říct, že použitý písek se mi nelíbí, tak vytrhám rostliny, dám tam jiný akvarijní substrát, zasadím rostliny a jede se dál. Takhle to nefunguje. Dno se musí zaběhnout, což může trvat i několik měsíců.

Pojďme si říci pár základních kritérií pro správný výběr:
  • Pozor na vápenec!! – v první řadě se musíte vyvarovat substrátu s vápencem, který reaguje s vodou a mění její chemii. Jednoduchou testovací pomůckou je ocet. Nalijte ho na vzorek substrátu a pokud nijak nereaguje, pak je bez vápence a tedy vhodný do akvária. Naopak pokud ocet s pískem reaguje (šumí, pění atd.), pak je v něm obsažen vápenec a tudíž je do akvária nevhodný.
  • Pozor na ostré hrany!! – pokud sháníte substrát, pak by to měl být písek a nikoliv drť. V akvaristikách často nabízí různé drtě, které jsou sice levné, ale mají ostré hrany a většinou i spoustu vápence. Ostré hrany nejsou vhodné pro rostliny ani ryby, které se o ně mohou poranit. Navíc drť nepůsobí přirozeně. Říční toky ohlazují dno, takže písek v nich je „zaoblený“.
  • Pozor na barvu!! – nejčastěji doporučovanou barvou akvarijního dna je tmavá až černá. Toto zbarvení ovšem není přirozené, takže přírodní černý písek neseženete. Snažte se vyhnout obarveným pískům (červená, modrá, zelená atd.), které v nádrži vypadají hrozně. Také si dávejte pozor na bílý písek, který může vypadat krásně, ale postupem času začne být „špinavý“. Substrát můžete odkalit, ale nemůžete ho vyndat z nádrže a vydrhnout, takže bílá barva není vhodná, protože dlouho nevydrží. Navíc rybky nejvíce vyniknou na tmavém pozadí a dně. Pokud chcete, aby akvárium vypadalo přirozeně, sáhněte po obyčejném říčním (křemičitém) písku
  • Pozor na velikost zrn!! – není třeba být úplný puntičkář, ale velikost zrna je důležitý parametr. Vyhněte se nejemnějším částicím 0-2 mm, které brání přístupu kyslíku do spodních vrstev dna a dochází tu tak k zahnívání. Navíc jemné částice se začnou časem sesedat a vytvoří tak tvrdé dno, které není úplně ideální. Naopak se nemusíme bát velké zrnitosti, která v zásadě ničemu nevadí. Problémem je ovšem estetický dojem, kdy velká zrna nepůsobí úplně pěkně a také fakt, že zde budou špatně kořenit rostliny. Ideální velikost zrn je tak něco mezi 3 – 5 mm.
Ukázka zrnitosti substrátu:
Jde o zbytky přesetého křemičitého písku. Na můj vkus jsou tyto částice příliš velké a do akvária je nedávám. Nicméně pokud se Vám líbí, bez problémů se dají použít. Jediný problém může být se zakořeněním rostlin.
jemný substrát
Jde o jemné částice z přesetého křemičitého písku. Písek je inertní, nemá ostré hrany a má příjemnou barvu. Nicméně částice jsou příliš malé a do akvária je nedoporučuji dávat. Postupem času může dno začít sesedat a zahnívat.
správný substrát
Toto je toužebný produkt několika hodin přesívání. Křemičitý písek o zrnitosti cca 3-5 mm. Má přirozenou barvu, je inertní a nemá ostré hrany. Zrnitost je ideální pro to, aby dno mělo dostatečný přísun kyslíku a zároveň rostliny nebudou mít problém se zakořeněním. Tento písek doporučuji použít jako akvarijní substrát.
Závěr:

Akvarijní substrát je stěžejní, protože je to základ správně fungujícího ekosystému. Při výběru se v první řadě věnujte tomu, zda je písek inertní (nereaguje s octem). Pokud si nejste jisti, kupte si jen malé balení a doma ho otestujte.  Doporučuji vyhýbat se nejrůznějším štěrkům, které mají ostré hrany. Nejlepší volbou je říční písek. Pokud jde o barvu, tak ideální je co nejtmavší, ale zároveň se vyhněte obarveným pískům, které jsou drahé a nepůsobí přirozeně. Nedoporučuji ani bílé písky, které svou zářivou barvu v akváriu rychle ztratí. Pokud jde o zrnitost, nikdy neuděláte chybu, pokud sáhnete po velikosti zrn cca 3-5 mm.

Někteří sumečci rádi ryjí ve dně a je pro ně vhodný velmi jemný substrát. Pokud chcete chovat sumečky, vytvořte dno z jemného písku (0-2 mm) a z rostlin vyberte ty druhy, které nekoření ve dně (dno bude sesedat a rostlinám se v něm většinou nebude dařit).

Rozhodně si přečtěte článek Jak si z obyčejného křemičitého písku připravit kvalitní substrát. Ušetříte tak peníze a můžu Vám zaručit, že lepší písek do akvária neseženete.

Rozhodně si přečtěte článek Jak ze substrátu udělat funkční dno.

Série článků na téma „Úvod do akvaristiky„.