Hmyzomorka rybí (Pleistophora hyphessobryconis)

Hmyzomorka rybí
Hmyzomorka rybí je vnitřní parazit, který se do těla ryby dostává pozřením spolu s potravou. Ze spory se vyvine zárodek, který se pohybuje krevním oběhem a posléze napadá především hřbetní svalovinu. Ve valné většině případů jsou touto nemocí postiženy neonky.

Onemocnění: Hmyzomorka rybí

Druh onemocnění: parazitální

Určující příznaky: blednutí, hubnutí, deformace, prohýbání těla

Onemocnění se projevuje vyblednutím pravidelně ohraničených míst na těle ryb. Na hřbetní části těla prosvítají bělavé okrsky. U neonek dochází v první řadě k vyblednutí podélného modrozeleného pruhu. Napadená rybka hubne, má propadlé břicho a tělo se deformuje. Poškození svalů může způsobit zakřivení nebo deformaci páteře, což vede k tomu, že ryby mají potíže s plaváním. Protože jsou primárně postiženy svaly, mohou mít s plaváním potíže i ryby, které nemají viditelně zakřivenou páteř. Častý je výskyt nadýmání a hniloby ploutví (zejména ocasní). Oba tyto stavy jsou však způsobeny spíše sekundární infekcí než přímými následky samotné nemoci. Nemoc může trvat i několik měsíců a vždy končí úhynem.

Příčina: jsou jí především neudržované a přeplněné nádrže ve kterých je velmi měkká a kyselá voda s často zvýšeným obsahem dusitanů. Spora se dostává zpět do vody z uhynulých těl. Jinak je nákaza nebezpečná spíše pro plůdek a mladé rybky neonek.

Léčba: Žádná přímá léčba neexistuje. Aby nedošlo ke ztrátě všech ryb, měly by být všechny postižené ryby rychle odděleny a odstraněny z nádrže. Mnoho ryb pozře jiné mrtvé ryby, když dostane příležitost, takže je to nezbytný krok, aby se zabránilo šíření choroby na zdravé ryby.

Prevence: Nejlepší prevencí je vyhnout se nákupu nemocných ryb a udržovat vysokou kvalitu vody. Při nákupu ryb do akvária vybírejte osvědčeného dodavatele. Pokud nakupujete online, sledujte všechny recenze. Pokud je to možné, nakupujte v kamenných obchodech, což Vám dá možnost zkontrolovat skutečný stav ryb. Nekupujte žádné ryby z nádrží, kde jsou nemocné, umírající nebo mrtvé ryby. Obvykle můžete identifikovat nemocnou rybu, protože se nebude držet v hejnu (pokud tedy kupujete hejnovou rybu).