Virové onemocnění skalár

Virové onemocnění skalár
Jedná se o velmi agresivní vir, na který skalára po 2 – 4 dnech od prvních příznaků umírá.

Druh onemocnění: virové

Určující příznaky: stažené ploutve, nadměrné množství slizu, apatie, polehávání na dně akvária

Popis: vir má infekční dobu cca 3 týdny, kdy se v podstatě nijak neprojevuje. Jakmile se ale objeví první příznaky onemocnění, tak je postup extrémně rychlý a ryba do cca 4 dnů umírá. Onemocnění se dá snadno zaměnit s jinými infekcemi nebo vnitřními parazity (ty se ale většinou projevují vyboulením břicha, což se u tohoto viru neděje). Hlavním rozdílem je rychlý postup viru.

Příčina: není znám mechanismus šíření tohoto viru. Do akvária si ho můžeme pravděpodobně zanést spolu s nakaženými rybami, vodou a substrátem.

Léčba: neexistuje, jediné co se dá udělat je přemístit nakažené ryby do karanténní nádrže a nesvítit, dále přidat methylenovou modř, Seachem ParaGuard a Nitrofurazone … jde ale spíše o „pokus o něco než o nic“, někteří akvaristé tuto nemoc řeší utracením všech nakažených ryb, což se dá v tomto případě považovat za opodstatněné řešení.

Prevence: karanténa všech nově koupených ryb a čehokoliv, co chceme do akvária dát

Upozornění: nemoc je nakažlivá, takže musíme kontrolovat všechny ryby v akváriu a při jakémkoliv náznaku onemocnění nakažené jedince okamžitě přendat do karanténní nádrže